Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

9. týždeň - O farbách

Môj otec často hovorieval: “Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista.” O dvadsať rokov neskôr som sa rozhodla aj ja prispieť svojou múdrosťou a hovorím “Neexistuje nedostatok Lega, len nedostatok fantázie.”

Samozrejme, všetko je relatívne. Vedela by som sa podeliť o príbehy s fakt zlým počasím a môj muž by vám zas porozprával o fakt akútnom nedostatku Lega ;) Ale pointa je, že Lego sa dá spájať mnohými spôsobmi, nielen tými obvyklými. A tak si v týždni O farbách nebudeme hovoriť o žiadnych základoch, ale predstavíme si tie najzaujímavejšie odtiene stavania Lega.

 

1. Ako zmeniť smer stavania 

Štandardne sa Lego kocky stavajú jedna na druhú. Ale to nie je jediný spôsob, ako spojiť 2 kocky. Môžete ich umiestniť aj kolmo na seba. Medzi výstupky jednej kocky vložíte plochú kocku a môžete ďalej stavať v inom smere.

illegal lego techniques

Na čo je to dobré? Ja som to využila, keď som minulý rok v týždni O odvahe stavala známeho strašiča z rozprávky Monsters s.r.o. Sulleyho. Chcela som ho totiž postaviť v tyrkysovo-modrých farbách a takýchto kociek som mala ozaj málo. Takže som hlavu stavala nie zdola nahor ale zhora nadol a telo som stavala “naplocho”. Nohy som stavala štandardne. Potom som nohy a hlavu pripojila k telu práve spomínaným “kolmým spojom”

Legorent Legorent Legorent Legorent Legorent

 

2. Ako spojiť nespojiteľné

Spomínate si na rybku z prvého týždňa O vode? Jej chvost sme vyrobili z dvoch rovnakých kociek, ktoré sa normálne spojiť nedajú. Ale keď medzi ne vložíte pin, budú spolu držať – aha, takto:

Legorent Legorent Legorent Legorent

Podobným spôsobom môžete spojiť aj 2 klasické kocky či klasickú kocku s plochou kockou. Pri spájaní klasickej kocky s plochou kockou budete potrebovať piny s jedným koncom kratším. Spoj nie je úplne dokonalý, medzi kockami ostane malá štrbina.

Legorent Legorent Legorent

Pri spájaní dvoch klasických kociek zas krátke krížové červené osky. Na rozdiel od predchádzajúceho, tento spoj je úplne úžasný - kocky krásne priľnú a dobre držia.

Legorent Legorent Legorent

 

3. Ako umiestniť niečo do stredu pri párnych kockách

Aj vám sa už pri stavaní stalo, že ste chceli niečo umiestniť do stredu, lenže kocka mala 2 výstupky? Prípadne 2x2 výstupky? Ja som mala tento problém v týždni O bábätkách, keď som chcela šteniatku umiestniť ňufák do stredu tváre. Pomohla som si takouto kockou a potom som si pri natáčaní návodu nevedela spomenúť, či ju mám pripevniť na dolné 2 výstupky alebo horné 2 výstupky.

Legorent Legorent

Pritom existuje oveľa elegantnejšie, aj keď netradičné riešenie. Medzi výstupky každej kocky sa dá totiť umiesniť okrúhla jednotka.

Legorent

Takže tvár šteniatka mohla vyzerať takto:

Legorent Legorent 

Umiestniť jednotku medzi výstupky Lego kocky nie je vôbec jednoduché. Obzvlášť ak je čo len trochu zdeformovaná, tak sa vám to nepodarí. Ale oplatí sa to vyskúšať. Vyrieši to mnoho zdanlivo neriešiteľných situácií a dá sa to využiť aj ako dekorácia.

 

4. Ako pripevniť veci na hladkú stenu

Keď postavíte stenu z Lego kociek, je celá hladká a na jej bok sa nedá nič pripevniť. Alebo dá?

Jasné, že sa dá! Pomôžu vám kocky s dierkou. Do dierky umiestnite pin a naň môžete pripevňovať ďalšie kocky. Na klasický čierny pin z prvého obrázku sme napríklad pripevnili lampy v minuloročnom týždni O meste.

Legorent Legorent

A pin s jedným koncom kratším sme použili tento rok v týždni O spánku - pripevnili sme naň nielen obraz v spálni, ale aj horné skrinky kuchynskej linky s digestorom, televízor v obývačke či vybavenie baru.

Legorent Legorent Legorent

 

5. A bonus na záver – kocka s výstupkami na všetkých stranách

Lego kocka má výstupky na jednej strane. Keď spojíte dve kocky pomocou finty z bodu 2, budete mať výstupky na 2 stranách. Ale existuje aj spôsob, ako vyrobiť Lego kocku s výstupkami na všetkých 6 stranách. Môžete si tak vyrobiť hraciu kocku z Lega, ktorá bude mať každú stranu inú. A na ďalšie kolo hry ju môžete opäť zmeniť. Na tomto princípe bol postavený produktový rad Lego Games, ktorý spoločnosť Lego vyrábala v rokoch 2009 - 2013. 

Legorent Legorent

Lego Games už v obchodoch nekúpite, ale keď si vyrobíte vlastnú skladateľnú Lego hraciu kocku a vymyslíte aj vlastnú spoločenskú hru (tak ako sme to urobili v úplne prvom článku nášho úplne prvého Prečítaného leta), o zábavu budete mať postarané nielen v lete, ale aj v zime ;)