Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

7. týždeň - O meste

Týždeň o meste patril v tohtoročnom Prečítanom lete medzi naše najobľúbenejšie. Lego je totiž na stavanie domov, domčekov a celých ulíc úplne ideálne. Ak ste fanúšikovia Lega, určite poznáte nádherné domčeky zo série Lego Creator. My pravidelne slintáme nad krásnymi budovami vydávanými pod hlavičkou Lego Expert. A v tomto týždni vám ukážeme, ako si môžete postaviť krásne budovy (alebo rovno celú ulicu) aj sami doma, bez kupovania 250-eurového Lega Expert.

Prvýkrát počas tohtoročného Prečítaného leta začneme náš článok tipom na knihu. Jej autorom je Sean Kenney a kniha má názov “Cool City” (resp. trojkombinácia jeho kníh Cool Cars and Trucks, Cool Robots a Cool City pod názvom “Totally Cool Creations”, ktorú máme doma my). Túto knihu jednoznačne odporúčame do každej domácnosti obývanej milovníkmi Lega ľubovoľného veku. Viac si o nej môžete prečítať v našej recenzii.

Legorent

V tomto týždni sme sa rozhodli postaviť si ulicu z niekoľkých mestských domov. Inšpiráciou nám bola práve spomenutá kniha. Hneď po postavení prvej budovy sa ukázalo, že je to téma ako stvorená na rodinné stavanie. My veľkí sme sa vyžívali pri vymýšľaní rôznych detailov a variácií budov. A naša 3-ročná dcéra sa s postaveným domom začala hneď hrať. Ani najmenej jej neprekážalo, že k stavaniu interiéru sme sa zatiaľ vôbec nedostali. Začala do neho umiestňovať rôzne minifigúrky a vymýšľať si príbehy.

 

Pusťme sa teda do stavania:

1. Na začiatok si vytrieďte kocky podľa farieb, aby ste vedeli, do akých farebných kombinácií sa môžete pustiť. Jednofarebné musia byť len priečelia budov, na boky môžete použiť mix farieb. Keď budovy postavíte vedľa seba, nebude bočné steny vidieť.

Legorent

 

2. Pravdepodobne nebudete mať dosť rovnakých okien. Aj to sa dá ľahko vyriešiť. Vystavajte iba otvory (nám sa osvedčili 2 výstupky na šírku a 3 rady kociek na výšku) a potom ich dolaďte:

Pridajte rolety

Legorent

Alebo markízy a parapety

Legorent

Ak použijete kocky s výstupkami, môžete ich doplniť o kvetinky či šálku kávy

Legorent

A takto jednoducho môžete prirobiť balkón

Legorent

Legorent

3. Na dotvorenie fasády sú ideálne ploché kocky a kocky s výstupkami, na ktoré môžete pripevniť ďalšie kocky.

Legorent Legorent

 

4. Na kocky s výstupkami môžete umiestniť aj ďalšie detaily – lampy, nadpisy či popisné čísla. Ak také nemáte, použite kocky s dierkou + pin. Poslúžia rovnako dobre. 

Legorent

5. Možností je nespočetne veľa. Keď začnete stavať a prehrabávať sa Legom, objavíte nové možnosti a kombinácie.

Legorent Legorent

Legorent Legorent

 

7. Ak máte menšie deti, jednoznačne venujte pozornosť vnútrajšku domu. Môžete použiť kĺbové kocky a urobiť domy otváracie.

Legorent

Jednoduchšia verzia, ktorú sme pre nedostatok času zvolili aj my, je nechať domčeky zo zadnej strany otvorené a iba do nich umiestniť poschodia.

Legorent

 

A potom sa môžete pustiť do stavania interiéru. My sme to počas Prečítaného leta nestihli, lebo nás čakali ďalšie týždne a ďalšie témy, ale domčeky sme si nechali postavené (ako jednu z mála vecí) a určite sa k ich dostavovaniu a zariaďovaniu po lete vrátime.