Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

1. týždeň - O vode

LegorentTýždeň o vode je v Prečítanom lete stálicou, a tak sme ho pripravovali už po tretí raz. Ani tentokrát sme nemali problém vymyslieť niečo nové. Schválne, uhádnete čo budeme stavať?

Pred dvoma rokmi sme skúšali, či Lego pláva a stavali sme z neho vodné diela s vrtuľkami a plavebnými komorami.

Minulý rok sme zas stavali lode a skúseným Lego staviteľom sme poradili, ako si z Lega postaviť takýto parádny bublinovač.

No a tohto roku sme sa zamerali na ryby. Vo všetkých podobách aj formách.

 

Pre najmenších – DUPLO rybky

Ako vidieť z videa, na jednoduchú LEGO Duplo rybku vám postačia aj 3 kocky. Ale ten správny šmrnc jej dodajú nalepené oči (odkedy som vyrobila prvé, Grétka sa dožaduje očí na všetkých ďalších Duplo výtvoroch).

Vyrobíte ich veľmi jednoducho: Na lepiaci štítok obkreslite 1-centovú mincu, dovnútra vyfarbite krúžok a vystrihnite. Ak štítky nemáte, použite papier a priesvitnú lepiacu pásku. Vualá, zázrak je hotový!

 

Pre trochu väčších - Lego žralok

Žralok je ako stvorený pre deti, ktoré prechádzajú z Dupla na Lego. Nie je náročný na stavanie. A pokiaľ máte doma nejaký ten set Lega Classic, mali by ste bez problémov nájsť všetky potrebné kocky. 

No a ak bude pri stavaní asistovať aj starší súrodenec, môžete hodiť reč o tom, či je žralok vôbec ryba. Lebo so žralokmi to vôbec nie je jednoduché. Nie sú to ryby, ale nie sú ani cicavce (ako napríklad veľryby).  Žraloky patria do triedy paryby, čo je prastará trieda, ktorá sa objavila už v starších prvohorách. V súčasnosti sú okrem troch nadradov (žraloky, raje a chimérotvaré) všetky skupiny parýb vyhynuté. Takže zo súčasnej fauny patria žraloky medzi najstaršie skupiny živočíchov. Ak sa chcete dozvedieť ďalšie múdra, wikipédia vás nenechá v štichu.

 

Pre ešte trochu väčších – tropická rybka ...

Tropická rybka má pohyblivé plutvy a chvost. Obzvlášť chvost si zasluhuje pozornosť - použili sme pri ňom špeciálnu fintu, ako spojiť kocky, ktoré sa normálne spojiť nedajú. Budete na to potrebovať 2 dlhšie piny a 2 kratšie piny z Lega Technic (ale používajú sa aj v setoch Lego City, takže určite doma nejaké nájdete, aj keď na Legu Technic ešte nefičíte)

 

 

... alebo rovno celé akvárium

Pri stavaní akvária je najnáročnejšie nájsť vhodné kocky na „sklo“ akvária.

Legorent Legorent My máme doma Lega požehnane a aj tak sme si ich museli požičať zo setov z Lego požičovne. Číslo kocky, ktoré sme použili na prednú stenu akvária je 39889 na Bricksete si môžete pozrieť, v akých stavebniciach sa nachádza.

Na bočné steny sme použili kocky 353340nájdete ich v týchto setoch. Ozaj, ak neviete, čo je Brickset, pozrite si náš článok 5 najužitočnejších stránok pre milovníkov Lega

 

 

A na záver - špecialitka pre skúsených staviteľov

Lego prednedávno vydalo set Lego Creator 31088 Hlbokomorské stvorenia s nádherným žralokom. No a famózny Jason Allemann z JKBrickworks vymyslel mechanizmus z Lega Technic, vďaka ktorému tento žralok naozaj pláva. Ešte famóznejšie je, že na jeho stránke si môžete stiahnuť kompletný návod aj so zoznamom potrebných kociek.

V čase písania článku je náš žralok tiež v štádiu stavania a tak miesto vlastného videa a postrehov zo stavania pridáme pár dobrých rád od samotného Jasona:

  • dávajte pozor pri pripevňovaní hriadeľov, aby kladkové kolieska boli v rovnakej polohe (je to zdôraznené aj v návode)
  • predná a zadná časť žraloka je na stojkách mechanizmu pripevnená prostredníctvom jediného výstupku - uistite sa, že predná ako aj zadná časť žraloka je v tej istej polohe ako sú kocky mechanizmu na ktorých je žralok pripevnený, aby ste získali plynulý pohyb. Skontrolujte, či všetko drží, kým začnete mechanizmom pohybovať.