Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

7. týždeň - O vode

LegorentAk ste si mysleli, že Lego patrí len do detskej izby (prípadne iných miestností vo vašom dome či byte), tento týždeň vás presvedčíme o opaku. S Legom sa totiž dá parádne zahrať aj vonku. Spojenie Lega a vody - dvoch vecí, ktoré milujú hádam všetky deti - je totiž zárukou skvelej zábavy. A pre rodičov prekvapivo dlhého nerušeného času. Teda pokiaľ sa nebudete hrať spolu so svojimi deťmi. Lebo voda a Lego zabavia aj dospeláka – my sme si to užili parádne!

Aktivita prvá – staviame lode

Zadanie je jasné – postavte loď a otestujte ju, či pláva. Možností je neúrekom – plachetnice, motorové člny, parníky, trajekty. Pred stavaním si môžete preštudovať obrázky rôznych lodí a rozprávať sa o tom, vďaka čomu sa dokážu na vode hýbať vpred. Čím viac lodí, tým viac zábavy pri testovaní.

My sme si okrem plachetnice postavili aj motorový čln.

Legorent  Legorent  Legorent

Plachetnicu si môžete postaviť spolu s nami:

 

Experimentujte! A rozprávajte sa o tom, ako to funguje

Máte lode postavené? Tak šup s nimi na vodu. Vlastne nie, ešte predtým, ako ich položíte na vodu, skúste hádať, či budú plávať alebo sa potopia. Tentokrát sme pre vás fyzikálny ťahák nepripravili, pretože ak ste sledovali Prečítané leto od začiatku, odpoveď už poznáte. V druhom týždni vám ju vo svojom experimente s ovocím prezradili dievčatá zo Spolu poza školu. Áno, pamätáte sa správne. To, či bude predmet plávať, závisí od jeho hustoty a nie hmotnosti či veľkosti. Ak má vyššiu hustotu ako voda, ponorí sa. Ako to bude v prípade Lega? Skúste hádzať do vody rôzne kocky a predpovedať, čo sa stane:

Zaujímavé, však? Niektoré kocky plávajú a iné sa potopia. To znamená, že aj keď kocky vyzerajú rovnako, sú vyrobené z materiálov s rôznou hustotou. Môžete vyskúšať hádzať do vody rovnaké typy kociek v rôznych farbách. Ak sa niektorá ponorí a iná ostane plávať, môžete ich potom odvážiť. Ak máte doma veľmi presné váhy určite zistíte, že sa líši ich hmotnosť (a teda aj hustota, lebo objem majú rovnaký).

Jáj, skoro sme zabudli – chcete vidieť, ako to dopadlo s našimi loďkami? Tak kliknite sem:

 

Aktivita druhá – staviame vodné diela

Voda je fascinujúca, aj keď na nej neplávajú lode. Dokáže roztáčať kolesá. Vyrobiť elektrinu. Ale aj zmietnuť všetko, čo jej stojí v ceste. Postavte si svoje vlastné “vodné dielo” z Lega a skúmajte, ako sa v ňom bude voda správať.

Legorent  Legorent  Legorent  Legorent  Legorent

  • Ako sa bude voda správať, keď jej do cesty postavíte prekážky?
  • Postavte mlynské koleso a skúšajte, či ho dokážete prúdom vody roztočiť.
  • Postavte si priehradu.
  • Postavte si “výťah pre lode” – plavebnú komoru.

Tip: Lego je síce veľmi presné, ale netesní dokonale. Najväčšie priesaky  sme mali medzi kockami a podložkou (múry z kociek tesnia dosť dobre). Pre lepšie utesnenie je dobré na dno “koryta rieky” alebo “priehrady” umiestniť ešte vrstvu plochých kociek. A samozrejme – testovať vonku na tráve. Alebo doma vo vani ;)

 

Experimentujte! A rozprávajte sa o tom, ako to funguje

Vyzerá to jednoducho, ale voda dokáže prekvapiť. Naše prvé vodné dielo bolo fiasko. Koleso sa nekrútilo. Loďka skončila na plytčine… Nenechajte sa odradiť. Rozprávajte sa o tom, ako rôzne vodné diela fungujú a upravujte svoj model. A nezabudnite – lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Urobte si výlet k rieke, priehrade alebo vodnej elektrárni a pozrite si naživo, ako to funguje.