Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

5.týždeň - O vode

LegorentTýždeň o vode patrí v Prečítanom lete medzi klasiky, ktoré sa v zozname tém objavujú každý rok. Niet sa čo diviť, veď voda k letu bezpochyby patrí. My sme minulý rok skúmali, či Lego kocky plávajú a stavali sme vodné diela. Tento rok sme opäť vymysleli parádne vodné hry, pretože aj keď to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, Lego a voda k sebe výborne pasujú.

LegorentZačneme od toho najjednoduchšieho a najsamozrejmejšieho – postavte si z Lega loďky. Možností je neúrekom, záleží len od vašej fantázie. Môžete sa inšpirovať našim superrýchlym člnom či plachetnicou.

 

 

Ale bolo by škoda ostať len pri stavaní. Zoberte svoje lode na vodu. Najprv ich otestujte, či skutočne plávajú – lebo ako vidieť tu, nie každá loďka z Lega pláva.

Ak sú už vaše deti väčšie, môžete túto príležitosť využiť a pripomenúť si, že každé teleso má ťažisko, ktoré ovplyvňuje jeho stabilitu. No a potom vašim plávajúcim lodiam prirobte plachty (napríklad z papiera) a urobte si rýchlostnú súťaž.

Tu malo nasledovať video z púšťania Lego lodičiek na vodnom kanáli. Bohužiaľ, na našej Lego dielni bolo toooľko hrania-chtivých detí, že na natáčanie videí čas nezvýšil sad Tak aspoň slovný popis: vodný kanál sme vyrobili z odkvapovej rúry. Parádna vec – ľahko ju z oboch strán upcháte (potrebné diely kúpite v OBI či Hornbachu spolu s rúrou), nepotrebuje veľa vody a na záhrade ju využijete aj pri ďalších vodných hrách. Záťažový test na našej akcii zvládla na výbornú wink

 

Pre pokročilých staviteľov – LEGO bublinovač

Po tomto zahrievacom úvode sme sa prepracovali k našej hlavnej aktivite na tohtoročnú tému o vode. Postavili sme LEGO bublinovač!

Legorent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skôr ako sa pustíte do samotného stavania, pohľadajte si vhodnú nádobu, v ktorej sa bude namáčať kocka na bublinovanie. Veľkosť a tvar nádoby ovplyvní celkový dizajn konštrukcie. Neodporúčame použiť veľkú nádobu, pretože budete potrebovať veľké množstvo bublinovacej tekutiny. Taktiež neodporúčame stavať nádobu z LEGA, pretože nebude tesniť.

 

Pri samotnom dizajne sme museli vyriešiť tri zásadné otázky: 

1. Aké kocky použiť na zachytávanie bublinovej tekutiny? 

2. Akú vrtuľu použiť (alebo z akých kociek ju postaviť), aby sme získali dostatočné prúdenie vzduchu? 

3. No a čím to celé poháňať, aby naša jediná starosť bola dopĺňanie bublinovej vodylaugh?

Na zachytávanie bublinovej vody sme zvolili najtenšie pneumatiky aké LEGO vyrába, ktoré nám presne sadli do kociek s držiakom. Aby nám bublinovač produkoval stále nové bubliny postavili sme dopravník z kociek určených na pásy a umiestnili naň 5 pneumatík. Keď sú kocky na spodnej časti, namáčajú sa v bublinovej vode, a po pretočení na vrchnú časť dopravníka sa dostanú pred vrtuľu.

LegorentLegorent

 

 

 

 

 

 

 

 

V prípade, že sa vám nepodarí zohnať pneumatiky, môžete ich nahradiť klasickými kockami a obmotať ich šnúrkou aby ľahšie zachytili bublinovú vodu. 

Legorent

 

 

 

 

 

 

    

 

Ďalšou úlohou bolo nájsť tie správne kocky na vrtuľu. Vyskúšali sme malé a stredné hotové LEGO vrtule, ale ani pri jednej sme nedosiahli prúdenie vzduchu dosť silné pre vyfúknutie bubliny.  Je nutné ešte spomenúť, že pri vrtuli musíme brať do úvahy tvar, respektíve natočenie lopatky a rýchlosť, akou sa vrtuľa otáča. Nakoniec sa nám osvedčila vrtuľa vyskladaná z kociek, ktoré nájdete v LEGO Technic ale aj City či iných.

 LegorentLegorent

 

 

 

 

 

 

 

Na záver sme sa museli popasovať s pohonom dopravníka a samotnej vrtule. Pri stavbe sme museli vyriešiť rozdielnu rýchlosť a prevody. Pri dopravníku bolo nutné rýchlosť spomaliť, aby sa bublina stihla vyfúknuť. Naopak pre vrtuľu sme museli rýchlosť zvýšiť, aby sme mali dostatočné prúdenie vzduchu. Zvolili sme dva motory LEGO power fuction. Jeden veľkosti M pre pohon dopravníka, pričom sme znížili rýchlosť cez tri prevody v pomere 1:3 / 1:1 / 1:1,5 na cca 61 otáčok za minútu. Druhý motor veľkosti XL pre vrtuľu, kde sme zvýšili pôvodnú rýchlosť cez prevody v pomere 5:1 / 5:1 na cca 3650 otáčok za minútu. Motor veľkosti XL bol jediný, ktorý dokázal roztočiť ozubené kolesá v takomto prevode.

  LegorentLegorent

Aby ste sa nemuseli trápiť pri svojich výpočtoch s kalkulačkou, odporúčame skvelý kalkulátor prevodových pomerov pre LEGO ozubené kolieska na stránke gears.sariel.pl od skvelého LEGO dizajnéra a youtubera Sariela.

 

A samozrejme celé sme to museli pospájať dokopy, pričom sme začali dopravníkom a potom sme umiestnili do konštrukcie vrtuľu. Aj tu sme sa trochu potrápili, no osvedčilo sa nám pravidlo "v jednoduchosti je krása" a na tretí pokus sme našli tú správnu konštrukciu s polovičným počtom kociek ako pri prvej verzii.

 

Po skompletizovaní stačilo už len bublinovať, bublinovať a bublinovať. Najkrajčie na tom je práve to, že nemusíte fúkať vy. Pozrite sa ako sa nám to podarilo.

Skvelé stavanie.

p.s. – na internete a youtube nájdete aj iné nápady ako na dopravník či vrtuľu.