Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

5 najužitočnejších stránok pre milovníkov Lega

LegorentBricklink, Brickset, Rebrickable, JK Brickworks ... Poznáte ich? Ak ešte nie, tak určite čítajte ďalej. Sú to totiž superužitočné stránky, ktoré ocení každý fanúšik Lega.

Bricklink.com

Legorent

Ako názov napovedá, Bricklink je stránka, ktorá spája fanúšikov Lego kociek z celého sveta (vzhľadom na patentovú ochranu sa Lego často označuje ako “The Brick” čiže Kocka). Cez túto stránku si môžete vyhľadať a kúpiť takmer akúkoľvek Lego kocku, ktorá bola kedy vyrobená. Aj my cez ňu nakupujeme chýbajúce kocky do našej požičovne.

Zaujímavosťou je, že zakladateľom Bricklinku bol pražský rodák Daniel Ježek (1977 – 2010). Jeho otec bol významný matematik a tak aj keď Dan vyrastal za železnou oponou, rodina mala možnosť cestovať do zahraničia. Keď mal Dan 3 roky, otec mu doniesol prvé Lego. Lego a počítače sa stali jeho celoživotnou vášňou, z ktorej potom vzišiel aj Bricklink.

Návod, ako nakupovať na Bricklinku

 

Brickset.com

Legorent

Brickset má podtitul “váš sprievodca Lego setmi” a to presne vystihuje podstatu tohto portálu. Nájdete na ňom informácie o všetkých stavebniciach, ktoré Lego vydalo. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať číslo setu (alebo môžete vyhľadávať podľa kľúčového slova) a dozviete sa všetky možné informácie – kedy bol set vydaný, za akú cenu sa predával, za akú cenu sa dá kúpiť teraz, koľko kociek obsahuje, pre aké vekové rozmedzie je vhodný atď. Čo je ešte dôležitejšie, nájdete tu k nemu množstvo fotiek, popis ale aj recenzie a videorecenzie od užívateľov. Ku každému setu je aj zoznam kociek (aj keď nie vždy 100%tne presný). Čo je však veľmi užitočné, pri každej kocke si viete pozrieť, v akých ďalších stavebniciach sa nachádza. Túto funkciu určite oceníte, keď pri stavaní zrazu zistíte, že vám nejaká kocka chýba.

 

Cez portál sa dá aj nakupovať a okrem prepojenia na Bricklink na ňom nájdete napríklad aj aktuálne zľavy na Amazone a Lego shope v rôznych krajinách. Jedinou nevýhodou je, že v poslednej dobe na Bricksete pribudlo množstvo reklám, ktoré vás pri jeho používaní budú otravovať.

 

Rebrickable.com

LegorentRaz nám jedna pani napísala: “Mám zmes Lego kociek a potrebovala by som zistiť, z akých stavebníc tie kocky sú. Ideálne, keby mi ich aj rozdelili na jednotlivé stavebnice. Neexistuje nejaká taká služba/stránka?”

Také niečo bohužiaľ neexistuje (aj keď by to určite ocenili viacerí rodičia), ale stránka Rebrickable vám povie, čo si môžete postaviť z Lega, ktoré už doma máte. Jednoducho zadáte čísla stavebníc, ktoré máte a stránka vám povie, čo ďalšie z tohto Lega môžete postaviť (prípadne aké kocky na to budete ešte potrebovať doplniť). Ak máte doma Lega veľa, najlepšie je vytvoriť si profil a postupne tam jednotlivé stavebnice pridávať.

Okrem tejto funkcie nájdete na Rebrickable aj množstvo MOC-ov. MOC je skratka pre “My Own Creations” čiže “moje vlastné výtvory”. Sú to dizajny od Lego fanúšikov z celého sveta a k mnohým z nich si môžete priamo stiahnuť aj návod.

 

JK Brickworks

LegorentToto je stránka z trochu iného súdka. Kanaďan Jason Allemann a jeho partnerka Kristal na nej prezentujú svoje výtvory z Lega. Nie sú to žiadni začiatočníci. Na základe ich návrhov už vzniklo niekoľko oficiálnych Lego setov – napríklad bludisko Maze (21305) alebo otváracia 3-D kniha Pop-Up Book (21315) zo série Lego Ideas. Okrem toho, že pri pohľade na ich výtvory budete ochkať a achkať od nadšenia, môžete si ku každému stiahnuť aj kompletný návod a postaviť si ich aj sami. A z toho vám už stopercentne padne sánka ;)

 

Lego Building Instructions

Posledná ale nemenej užitočná stránka je od samotnej spoločnosti Lego. Na nej totiž nájdete návody k všetkým doteraz vydaným Lego setom. Stačí zadať číslo setu, kliknúť na lupu a dolu sa vám objaví návod na stiahnutie v pdf verzii. Každý návod nájdete dvojmo – návody označené V29 je možné vytlačiť na štandardnú európsku A4ku, návody s označením V39 zas na americký formát papiera. Ale načo by ste tlačili, keď si ho môžete otvoriť na tablete či v počítači.