Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Potrebujete náhradné diely na Lego?

Požičovňa legaLego diely, náhradné diely lego, lego dieliky, lego na kusy, lego diel, lego kocky jednotlivo, lego po kockách, lego náhradné diely ... Googlite, kde kúpiť chýbajúce diely do vašich Lego stavebníc? V tomto článku vám poradíme, ako na Bricklinku kúpiť akúkoľvek Lego kocku, čo vám v stavebnici chýba (tiež tam pravidelne nakupujeme ;))

Bricklink je stránka, ktorá spája fanúšikov Lego kociek z celého sveta. Cez túto stránku si môžete vyhľadať a kúpiť takmer akúkoľvek Lego kocku, ktorá bola kedy vyrobená. Kocky tu totiž predávajú nielen veľké obchody, ktoré majú aj samostatné webstránky, ale aj veľa jednotlivcov – fanúšikov Lega, o ktorých by ste sa inak nedozvedeli.

Zaujímavosťou je, že zakladateľom Bricklinku bol pražský rodák Daniel Ježek (1977 – 2010). Jeho otec bol významný matematik a tak aj keď Dan vyrastal za železnou oponou, rodina mala možnosť cestovať do zahraničia. Keď mal Dan 3 roky, otec mu doniesol prvé Lego. Lego a počítače sa stali jeho celoživotnou vášňou, z ktorej potom vzišiel aj Bricklink.

Teraz už Bricklink vyzerá oveľa priateľskejšie ako v minulosti a vyhľadávanie v ňom je oveľa jednoduchšie. Ale aj tak, keď prídete prvýkrát, určite oceníte návod, ktorý vám pomôže zorientovať sa.

 

Ako nakupovať Lego kocky cez Bricklink

Číslo kocky, ktorá vám chýba, zadáte do vyhľadávacieho poľa (pozn. číslo chýbajúcej kocky nájdete v návode k Lego stavebnici na poslednej strane). Bricklink vám hneď začne ponúkať zodpovedajúce položky.

Lego diely


Ako uložiť Lego, keď máte malé deti? A čo je najlepšie, keď sú už deti väčšie? 

Kliknite sem a pošleme vám osvedčené tipy, ako urobiť doma poriadok s Legom.

 

Po vybratí tej, ktorú hľadáte, sa dostanete na takúto stránku. Tu si kliknite na odkaz View price guide.

náhradné diely lego

A teraz vidíte, koľko takýchto kociek je aktuálne na predaj a v akých cenách. Dole pod štatistikami vidíte jednotlivé obchody zoradené od najnižšej ceny po najvyššiu. Pri každom „obchode“ je vlajka krajiny, kde sa nachádza.

Požičovňa lega

Hore vo filtri si môžete nastaviť rôzne obmedzenia. Asi najužitočnejšia je voľba lokality, z ktorej majú zobrazované obchody byť. Ceny kociek sú totiž častokrát zanedbateľné v porovnaní s cenou poštovného za kocky. Pokiaľ hľadáte relatívne bežné kocky, je dobré zvoliť si obchody iba zo Slovenska. Tu je síce ponuka obmedzená a ceny môžu byť vyššie, ale oveľa nižšia cena za dopravu to vykompenzuje. Ak hľadáte niečo špeciálnejšie, dobrá voľba sú krajiny Európskej únie.

lego kocky na kusy

Ako vidieť z nasledujúceho obrázka, po vyfiltrovaní obchodov zo Slovenská nám ostali k dispozícii iba 3 obchody. Keď kliknete na ľubovoľný z nich, dostanete sa na stránku konkrétneho obchodu.

Požičovňa lega

Ďalej to už vyzerá ako na bežnom eshope. Pred nákupom je dôležité všimnúť si minimálnu sumu objednávky v pravom hornom rohu. Niektoré obchody nemajú žiadnu, vtedy sa tam nezobrazuje nič. Niektoré ju však maju veľmi vysokú a ak zháňate len pár kociek, budete sa musieť pozrieť po inom obchode – alebo niečo dokúpiť ;)

Ďalšia dôležitá vec je pozrieť si podmienky predaja – bývajú uvedené v záložke TERMS, ale u niektorých predajcov aj v SPLASH (tam boli podmienky predaja v minulosti a niektorí predajcovia ich ešte nepresunuli pod TERMS). Vyhnete sa tak prekvapeniam v podobe dodatočných poplatkov za balné a podobne. Väčšinou tam má predajca rozpísané, aké formy platby prijíma a takisto aj poplatky za dopravu. Aj keď hlavne menší predajcovia vám konečnú cenu za dopravu často napíšu až po zaslaní objednávky. Poslednou užitočnou informáciou sú referencie predajcu – hlavne percento spokojných zákazníkov.

Požičovňa lega

 

Moju kocku Bricklink nenašiel

Môže sa stať, že po zadaní čísla kocky z Lego návodu ju Bricklink nenájde. To však neznamená, že dielik nikto nepredáva. Lego raz za čas zmení spôsob číslovania kociek a tak tie isté kocky môžete nájsť pod rôznymi číslami. Vtedy vám pomôže Brickset. Kocku podľa čísla z návodu vyhľadáte tam a do Bricklinku opíšete druhé číslo – číslo dizajnu.

lego kocky jednotlivo

Toto je číslo označujúce typ kocky, bez ohľadu na farbu. Takže po vyhľadaní budete ešte musieť vybrať farbu.

náhradné diely lego

Bohužiaľ, farby na Bricksete majú trochu iné názvy ako tie, čo používa spoločnosť Lego. Ale väčšinou nie je problém vyhľadať v zozname tú správnu. A ďalej už pokračujete podľa návodu hore.

 

Keď potrebujete kociek viac ...

S Legom to väčšinou býva tak, že potrebujete viac ako jednu kocku ;) V tom prípade je lepšie si na Bricklinku vytvoriť profil a uložiť si chýbajúce kocky do Wanted listu. Začiatok je v takom prípade rovnaký – do vyhľadávacieho poľa napíšete číslo chýbajúcej kocky ...

Ale po jej vyhľadaní kliknete na Add to My Wanted List.

nahradne diely lego

Štandardne sa kocka pridá do prednastaveného Default Wanted List, ale môžete si vytvoriť zoznamov viacero, napríklad podľa stavebníc, z ktorých vám kocky chýbajú. Nižšie si ukážeme, v čom to môže byť užitočné. Nový zoznam vytvoríte cez „Create Wanted List“.

Napravo si potom nastavíte, koľko kusov potrebujete, či  chcete nové alebo používané kocky (alebo vám na tom nezáleží – možnosť Any). Väčšina používaných kociek na Bricklinku je vo veľmi dobrom stave, takže pokiaľ nekupujete biele alebo svetlosivé kocky, ktoré časom menia farbu, nemusíte mať obavu kúpiť používané kocky.

 Do Wanted Listu si môžete pridávať aj iné veci, nielen kocky. Môžete tam pridať číslo stavebnice, ktorá sa už nevyrába a radi by ste si ju kúpili. Bricklink je na to ideálne miesto. V takom prípade má zmysel zapnúť notifikáciu emailom, keď niekto želanú stavebnicu ponúkne na predaj, prípadne nastaviť maximálnu cenu.

lego kocky jednotlivo

Keď máte všetky chýbajúce kocky nahodené vo Wanted Liste, môžete sa pustiť do nakupovania.

Požičovňa lega

Prvou možnosťou je kliknúť na tlačidlo Easy Buy, ktoré do Bricklinku pribudlo len nedávno. Cez toto tlačidlo nájdete obchod, ktorý má všetky kocky na zozname. Nevýhodou je, že tento obchod môže byť na druhom konci sveta ;)

Požičovňa lega

Druhá možnosť je kliknúť na názov zoznamu a potom na tlačidlo Buy All.

kde kupim lego dieliky

Tu už máte podrobnejšie možnosti filtrovania. Bricklink vám ponúkne obchody, ktoré majú všetky (alebo čo najviac) z vašich želaných kociek a zoradí ich podľa najvýhodnejšej ceny. Hore môžete filtrovať lokalitu obchodu (Slovensko, Európska únia, celý svet). Takisto sú automaticky odfiltrované obchody, ktoré na Slovensko nezasielajú. Môžete pridať aj ďalšie filtre – napríklad vyradiť obchody, ktoré síce majú kocky, ktoré chcete, ale majú ich menej ako potrebujete.

Požičovňa lega

V zozname obchodov okrem lokality hneď vidíte aj minimálnu sumu nákupu. Naľavo zas vidíte všetky vaše vytvorené zoznamy (Wanted lists). Takže ak nájdete obchod, ktorý má všetko, čo potrebujete ale nedosahujete minimálnu sumu, môžete pridať kocky z ďalších vašich zoznamov a pozrieť sa, či ich má.

Pokiaľ hľadáte veľa kociek alebo špeciálne kocky, budete sa musieť trochu pohrať s nastaveniami a vyskúšať rôzne kombinácie obchodov, kým sa dopracujete k najvýhodnejšej ponuke. Ale je takmer isté, že cez Bricklink kúpite všetko, čo vaše deti postrácali (alebo čo potrebujete na vaše vlastné Lego projekty).

 

Tento článok je zároveň poďakovaním majiteľovi Friend.bricks, ktorý mi v časoch, keď som s Bricklinkom začínala, ochotne a nezištne vysvetlil všetko potrebné. Verím, že vám článok pomôže rovnako, ako mne kedysi Friend.

 

P.S.

Nechce sa vám kocky nakupovať? Začnite si Lego požičiavať a už žiadne chýbajúce kocky nebudete musieť zháňať.