Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Čítanie k 7.týždňu - O schodoch a rebríkoch

LegorentPri knihách Arnolda Lobela nemôžete stúpiť vedľa. Nech si vyberiete ktorúkoľvek, určite neoľutujete. Aj preto som veľmi rada, že jedna z nich výborne pasuje k tohtotýždňovej téme.

Kniha Pán Sova obsahuje 5 navzájom nenadväzujúcich príbehov. V príbehu Hore a dolu si pán Sova uvedomí, že keď je dolu v obývačke, chýba mu jeho spálňa na poschodí. A keď je hore v spálni, zmáha ho zvedavosť, ako sa darí jeho obývačke. A tak sa rozhodne skúsiť byť na oboch miestach naraz. Musí predsa existovať spôsob, ako byť naraz hore aj dole! Alebo nemusí?

Legorent Legorent Legorent 

Ďalším mojim obľúbeným príbehom sú Čudné kopčeky. Raz, keď si pán Sova ľahne do postele, všimne si, že pod perinou trčia dva kopčeky. Čo sú to tam za kopčeky? Odkiaľ sa vzali? A čo keď vyrastú, kým bude spať? Keď však perinu odkryje, nič pod ňou nenájde, iba svoje dve nohy ;)

Legorent

Grétkin obľúbený je zase ten o mesiaci, ktorý sa rozhodol ísť za pánom Sovom až do jeho domčeka. A keď sme Pána Sovu mali požičaného prvýkrát, najčastejšie sme čítali prvý príbeh – o tom, ako pán Sova pozve na návštevu “pani zimu”.

Legorent

Pre deti najťažšie pochopiteľný je podľa mňa príbeh o slzavom čaji, preto som ho pri prvom čítaní knihy preskakovala (Grétka mala vtedy približne 2 roky). Neskôr sme už čítali aj ten a na moje prekvapenie sa nikdy nedožadovala vysvetlenia, prečo sa pán Sova rozhodol uvariť si slzavý čaj a prečo sa potom cítil lepšie.

Arnold Lobel svoje knihy aj sám ilustroval. Jeho obrázky sa vyznačujú pokojnou sivo-hnedou farebnosťou, takže deti neodpútavajú od textu. Práve naopak, dobre ho dopĺňajú, čo je pri začínajúcich čitateľoch veľmi užitočné. Vety sú krátke a na strane ich nie je veľa. Takisto príbehy majú dĺžku ideálnu pre začínajúcich čitateľov (aj tých, ktorí prechádzajú z leporiel na ozajstné knihy aj tých, ktorí sa učia čítať sami).

Čo si však na tomto spisovateľovi vážim najviac, je hĺbka jeho príbehov. Arnold Lobel deti nepodceňuje. Jeho príbehy sú viacvrstvové, viacvýznamové a pritom plne ukotvené v realite. Malé deti vnímajú príbeh doslovne – pán Sova behá po schodoch hore a dole a je to sranda. S väčšími už môžete uvažovať nad tým, či sa dá byť na dvoch miestach naraz. A vy si pri čítaní možno spomeniete, aké to je, byť na jednom mieste a zároveň túžiť byť niekde inde.

Knihy Armolda Lobela nie sú knihy pre troj, päť alebo sedemročné deti. Sú to knihy, ktoré budú rásť spolu s deťmi a ku ktorým sa budete radi stále znova vracať.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Lego stavanie k týždňu O schodoch a rebríkoch

Čítanie k 6. týždňu - O počasí

Čítanie k 5. týždňu - O včelách a chrobákoch