Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Čítanie k 6.týždňu - O počasí

LegorentVymyslieť Lego stavanie na týždeň o počasí nám dalo zabrať. Zato knihu som mala vybratú hneď ako som tému uvidela. Tento týždeň bude o Calvinovi.

Kniha Calvin nevie lietať od Jennifer Berne bola jedna z prvých, ktorú som kúpila na odporúčanie Viki z Čítajme si spolu (mimochodom, práve vďaka nej tu máme aj týždeň o počasí a celé Prečítané leto). Kúpila som ju, keď naša Grétka nemala ani 2 roky. Trošku som sa bála dať jej do rúk knihu s tenkými stranami (a to som ešte netušila, aký trhač-obžúvač bude jej brat wink), ale už som intenzívne túžila čítať knihy so zmysluplným textom. To sa bohužiaľ o mnohých leporelách povedať nedalo. Odvtedy sme ju čítali nespočetne veľakrát a myslím, že ešte nespočetne veľakrát budeme. A vždy keď ju dcéra vyberie, rada jej ju znovu prečítam. Lebo Calvin nevie lietať je kniha, ktorú si zamilujete.

Calvin je škorec. Škorec, ktorý je iný ako ostatní. Namiesto chrobákov ho zaujímajú knihy a namiesto hodín lietania chodí vysedávať do knižnice. Chce sa stať spisovateľom, ale na jeseň je konfrontovaný s realitou – to, že o lietaní čítal, ho na juh neodnesie. Našťastie má bratov a sestry, bratrancov a sesternice, ktorí vymyslia, ako odletieť aj s Calvinom. A Calvin ich pre zmenu zachráni pred hurikánom, o ktorom čítal práve vo svojej obľúbenej knihe o počasí.

Legorent Legorent

Calvin nevie lietať je ideálna kniha pre začínajúcich čitateľov. Na stranách nie je veľa textu. Navyše, takmer všetko čo čítate, môžete hneď ukazovať aj na obrázkoch. Obrázky sú veľmi pekné a zaujmú aj deti, ktoré ešte celý príbeh nevydržia počúvať. Neskôr na nich môžete skúšať, ako dieťa rozumie prečítanému textu (napríklad na tejto strane som sa Grétky pýtala, ktorý zo spiacich škorcov je Calvin).

Legorent

Príbeh o Calvinovi je však aj veľmi emočný a hlboký. To nebýva v takýchto detských knihách časté, a práve preto si ma získal. Vždy, keď čítam o tom, ako sa Calvinovi posmievajú, presne viem, ako sa cíti.

Bratranci Calvina volali škorec-kosoštvorec, bifľoš a knihomoľ. A keď ste vták a volajú vás “moľ” alebo “moľa”, rozhodne to nie je dobré. Calvin našuchoril pierka a potichu zamrmlal: “Ach, ako vedia zraniť pichľavé slová.” A pomaly odťapkal do knižnice – na jediné miesto, kde sa cítil šťastne.

Legorent

A dcéra zase veľmi intenzívne vnímala obrázok, na ktorom Calvin plače, lebo ostatné škorce odlietajú a on môže iba stáť a prizerať sa. K nejakým hlbokým rozhovorom sme sa zatiaľ ešte nedostali, dcéra má ešte len 4 roky, ale som presvedčená, že táto kniha povedie ešte k mnohým zaujímavým diskusiám.

Kúpiť sa vám ju už asi nepodarí, ale šup do knižnice, možno ju budú mať tam.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Lego stavanie k týždňu O počasí

Čítanie k 5. týždňu - O včelách a chrobákoch

Čítanie k 4. týždňu - O dopravných prostriedkoch