Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

6. týždeň - O počasí

LegorentKaždý rok sa v Prečítanom lete nájde jeden týždeň, ktorý nás potrápi. Tohto roku sme dlho rozmýšľali nad témou o počasí. Ale také Prečítané leto ešte nebolo, že by sme si s niektorou témou nakoniec neporadili ;)

Pre najmenších – stavanie dúhy

V prípade najmenších som mala jasno od začiatku – z DUPLA budeme robiť dúhu. Naša dcéra dúhu miluje a pravidelne ju kreslí. A tak sme si ju postavili aj z Lega.

K stavaniu dúhy môžete pristúpiť rôzne, v závislosti od veku a záujmov dieťaťa

  • Môžete sa pri stavaní držať skutočných farieb dúhy – na vonkajšej strane červená, potom oranžová, žltá, zelená, modrá, tmavomodrá a vo vnútri fialová
  • Môžete si kocky roztriediť podľa farieb, spočítať a postaviť dúhu tak, aby vám vyšla čo najväčšia – takže tie kocky, ktorých máte najmenej, dáte na vnútorný oblúk
  • Môžete dúhu postaviť vy a požiadať dieťa, aby postavilo rovnakú
  • Môžete postaviť čo najviac rôznych dúh z kociek, ktoré doma máte

My sme skombinovali prvé dva prístupy – kocky sme si roztriedili podľa farieb, aby sme postavili skutočnú dúhu. Ale keď sme videli, koľko z ktorej farby máme, začali sme sa riadiť počtom kociek a nie poradím farieb v dúhe. A keďže naša dcéra netrpí ani prehnanou pedantnosťou ani mojou túžbou po symetrii, chýbajúce kocky doplnila z iných farieb. Takže naša finálna dúha bola úplne dúhová ;)

Legorent

Ozaj, a aby ste si nemysleli, že to si len tak spájate kocky. Vaše dieťa si pritom nenápadne cvičí aj rôzne schopnosti – rozoznávať farby, počítať, či stavať podľa predlohy.

 

Dúhové úlohy pre väčších

Raz na jednom našom podujatí si dievčatko vytiahlo kartičku s úlohou “Postav niečo zo samých modrých kociek”. Sedela pri stole s Legom hádam hodinu, stavala, vylepšovala až nakoniec postavila tento krásny MRAK.

Legorent

Keď som rozmýšľala o tom, čo postaviť z Lega k téme počasie, spomenula som si na ňu. Aké z toho plynie poučenie? Menej je viac a niekedy úplne jednoduché zadanie dokáže deti zabaviť dlhšie ako komplexný návod. A tak je aj náš tip na týždeň O počasí veľmi jednoduchý. Vytlačte deťom kartičky s úlohami a nechajte ich stavať vo farbách dúhy. Jasné, postaviť niečo iba z oranžových kociek možno nebude jednoduché, lebo ich asi doma veľa mať nebudete. Ale o to väčšia bude radosť, keď niečo vymyslíte.
Kartičky s úlohami si môžete stiahnuť
TU. A tu je niekoľko obrázkov, ako si deti s podobnými úlohami poradili na našich akciách (konkrétne moderná budova zo samých žltých kociek a vznášadlo postavené iba z červených kociek).

Legorent Legorent

O počasí (s enviro podtextom) pre Lego geekov

Na záver jedna chuťovka pre Lego fanatikov. Spoločnosť Lego sa už niekoľko rokov intenzívne venuje výskumu, ako nahradiť vo svojich plastoch ropu. V auguste 2018 vydalo svoj prvý set kociek z plastu z cukrovej trstiny. Príznačne to bol práve set rôznych rastliniek. Tieto rastlinky krátko na to použili v ďalšej väčšej stavebnici zo série Lego Expert – plne funkčnej veternej elektrárni. Model 10268 Veterná elektráreň Vestas je skutočne impozantný – meter vysoká turbína je poháňaná Lego power functions. Pokiaľ aj vám pri pohľade na ňu tečú slinky, pripravte si miesto na stole a necelých 180€.

Legorent

Samozrejme k téme O počasí sa hodí aj viacero stavebníc z nášho katalógu - napríklad Zmeny ročných období zo série Lego Creator. 

Legorent

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Čítanie k týždňu O počasí

Lego stavanie k 5.týždňu - O včelách a chrobákoch

Lego stavanie k 4.týždňu - O dopravných prostriedkoch