Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Čítanie k 3.týždňu - O bábätkách

LegorentPodľa hrdinky tejto knižky nazvala naša dcéra svoju jedinú bábiku - bábätko. Myslím, že už len tento fakt jasne hovorí o tom, že kniha si získala v jej srdci pevné miesto.

Kniha Sofia a tekvička od Pat Zietlow Miller je príbehom o malej Sofii, ktorá si jedného dňa na trhu vyberie tekvičku. Jej mamka ju chce upiecť na večeru, ale Sofia s ňou má úplne iné plány. Betka – tak totiž Sofia tekvičku nazve – sa stane jej najlepšou priateľkou.

Legorent  

Keď si prečítate anotácie k tejto knižke dozviete sa, že je to príbeh o nevšednom priateľstve. O priateľstve s niekým, kto vyzerá úplne inak. O rešpektovaní odlišnosti. A je ozaj krásne sledovať, ako Sofia zvláda otázky a komentáre okolia aj keď Betka začne mäknúť a nevyzerá úplne výstavne.

Mňa si však kniha získala niečím iným. Pre mňa je príbeh Sofia a tekvička aj o nás, rodičoch. O tom, ako máme obavy, či naše deti niektoré situácie zvládnu. O tom, ako sa to snažíme vyriešiť za ne ešte skôr, ako problém nastane. O tom, ako sa hanbíme za veci, za ktoré by sme sa vôbec hanbiť nemuseli. A o tom, ako to naše deti nechápu, pretože ešte nie sú pokazené myšlienkou “čo na to povedia ostatní”.

 

V knižnici niektoré deti na Betku ukazovali a čosi si pošuškávali.  …

“Možno by si nabudúce mohla nechať Betku doma, “ navrhla Sofiina mama.

“Prečo? Betka predsa nevyrušovala, ani nebola drzá,” čudovala sa Sofia.

 

Sumarizácia – prečo knižku odporúčam?

  • Je to kniha, ku ktorej sa môžete opakovane vracať a odkrývať ďalšie vrstvy – s 3-ročníkom čítate príbeh o dievčatku a tekvičke, so 4-ročníkom sledujete plynutie roka a životný cyklus rastliniek a s viacročníkom môžete podiskutovať o tom, prečo mama nechcela, aby Sofia brala Betku do knižnice
  • Kniha je krásna ale aj vtipná

Každý večer Sofia Betku nakŕmila, objala a pobozkala. “Hmm … chceli sme predsa, aby mala rada zeleninu,” povedala Sofiina mama ockovi.

  • Kniha bude baviť nielen vaše dieťa, ale aj vás. A to je dôležité, obzvlášť keď ju budete čítať dvadsiatytretíkrát
  • Málo textu, veľa krásnych obrázkov  - je skvelá ako prvé čítanie pre dvoj –trojročníkov, ale zároveň sa výborne hodí pre malého školáka – začínajúceho čitateľa, ktorý potrebuje málo viet na stranu a pritom hlboký a zmysluplný príbeh (a nie “Mama má Emu”)
  • A bonus na záver - ak budete knižku čítať na jeseň, môžete pokračovať rôznymi Montessori-inšpirovanými tekvicovými aktivitami, ktoré vám poradí vo svojom článku Naďa z MontessoriKids.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Lego stavanie k týždňu O bábätkách

Čítanie k 2. týždňu - O čokoláde

Čítanie k 1. týždňu - O vode