Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Čítanie k 1.týždňu - O vode

LegorentNa začiatku som mala viacero kandidátov, ale nakoniec som sa rozhodla pre knižku, ktorú pravdepodobne nepoznáte, ale ktorú určite nájdete v každej knižnici.

Knižka sa volá “Dobré ráno, pramienok” a napísal ju Ján Navrátil. S Grétkou sme sa s ňou prvýkrát  stretli minulý rok tesne pred letom na montessori dopoludní v našom obľúbenom Rodinnom centre Pimpollo. Gabika z nej deťom čítala ako úvod k téme o kolobehu vody v prírode.

Knižka si ma hneď získala melodickými veršíkmi a krásnymi obrázkami. Podľa vizuálu som tušila, že by nemal byť problém nájsť ju v knižnici – a nemýlila som sa (je z roku 1989). “Pramienok” sa u nás nakoniec udomácnil na celé 2 letné mesiace. Grétka  (vtedy 3-ročná) si ho pravidelne pýtala, niekedy aj viackrát za deň. A mne na rozdiel od niektorých knižiek nezačal ani napriek častému opakovaniu liezť na nervy ;)

 

Prečo ju odporúčam?

  • Pekné zvukomalebné veršíky, ktoré sa dajú ľahko zapamätať – Grétka ju po týždni vedela takmer naspamäť a ja tiež (je to praktické, pokiaľ sa dieťa dožaduje “čítania” a vy pri tom potrebujete niečo robiť, takže na knižku poriadne nevidíte)

KLOP! KLOP! Kamienok!

Kto to klope? Pramienok.

Vyskočí a uháňa,

Hybko, brána-nebrána,

Po briežku i dolu z briežka po tráve.

Ten, kto stojí, všetko zmešká,

Ja mám oči zvedavé.

  • Máte ju prečítanú za pár minút, čo sa tiež niekedy veľmi hodí (u nás to bolo obľúbené čítanie k raňajkám)
  • V knižke sú pekné obrázky, takže je vhodná aj pre menších čitateľov (alebo keď máte doma menšieho a väčšieho čitateľa) – Grétka s obľubou hľadala zvieratká v lese
  • Väčšina básničky je ľahko zrozumiteľná, ale nájdu sa tam slová (obrázky), ktoré deti poznať nebudú a môžete si ich vysvetliť – napríklad črpák, mólo, maják
  • Básnička rozpráva o kolobehu vody v prírode, takže s väčšími deťmi sa môžete o tom porozprávať bližšie
  • A má aj “logopedické časti” – Grétkina obľúbená bola táto:

Spŕšku lúke, spŕšku vŕšku,

Nezábudke, vŕbe spŕšku,

Poľu, sadu, vinici,

Domu, dvoru, ulici,

Námestiu I parku,

Vyschnutému jarku.

Ale na svoje si prídu aj tí, čo s potrebujú naučiť Š:

ŠŠŠ! ŠŠŠ! Čo to šumí?

Natiahnite uši!

Prší, prší, prší…