Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Čítanie k 5.týždňu - O včelách a chrobákoch

LegorentVeľmi ma potešilo, keď som v zozname tém na Prečítané leto uvidela včely. Práve knihu Včely som totiž mala prichystanú na Grétkine meniny. Ale ako to už býva, nakoniec bolo všetko inak.

Kniha Včely bola premyslená kúpa. Najprv som ju nechcela kupovať, lebo je obrovská. Je to najväčšia kniha, akú doma máme (37,5 cm x 28 cm), ešte väčšia ako Bláznivý obrázkový svet. Ale našu dcéru začali včely ohromne zaujímať, v herni ju intenzívne študovala a aj nám rodičom sa zapáčila. A keď sa ukázalo, že z knižnice sa požičať nedá, bolo rozhodnuté. Lenže – odkedy ju slečna dostala, odvtedy čaká kniha na poličke. Jej čas zrejme ešte len príde, lebo kniha je ozaj prekrásna aj texty veľmi zaujímavé (zatiaľ sme si ju čítali aspoň my s mužom ;)) Ale viac o nej napíšem asi až v niektorom ďalšom Prečítanom lete.

 

LegorentZato iná včielka je u nás pravidelne – včielka Maja. Nie tá kreslená, ale včielka Maja z audiorozprávok. Prvýkrát sme ju počuli na Detskom rádiu Žofka. No a potom sme zistili, že si ju môžeme pustiť kedy chceme a koľkokrát chceme vďaka databáze rozprávok a večerníčkov pre deti VeseleRozpravky.sk. Poviem vám, táto stránka je hotový poklad. Sú na nej nahraté všetky rozprávky, ktoré si pamätáte z detstva z kaziet a platní. Autentický zvuk vrátane praskania platne vás zaručene prenesie do detstva. A to ani nehovorím o tom, koľkokrát mi VeseleRozpravky zachránili kožu, keď som potrebovala zabaviť staršiu kým uspím mladšieho. Ako vravím, hotový poklad. Nemáte za čo wink

 

LegorentToto Prečítané leto som sa zaľúbila ešte do jednej “hmyzej” knihy – a to tak vážne, že o nej musím napísať. Kniha Marína a povaľači od Andrey Gregušovej je príbehom pavúka Floriána a komára Konráda, ktorí bývajú na povale domu číslo 14 v Tichej ulici. Najprv sa k nim prisťahoval netopier Piér. A potom zavítalo dievčatko. Divoké dievčatko. A tak sa povaľači rozhodli, že si ju skrotia.

 

Prečo ju odporúčam:

  • Kniha je NEUVERITEĽNE VTIPNÁ, a to hneď v niekoľkých rovinách – vtipná je samotná zápletka (pavúk, komár a netopier sa rozhodnú skrotiť si dievčatko), ale vtipná je aj forma – Piér rozpráva po frransusky tak autenticky, že vám tečú slzy, keď to čítate.

“No! Ja moc chanbit. Vy budeté chichi, ako sa volá … smiat. Rrechotat.”

“Bien, dobrré. Ukažém. Ale vy nesmiat, ui?”

Komár Konrád vás zas rozosmeje svojimi ublíženými hláškami zakončenými slovami "to ste nevedeli, však?".

“Robte si, čo chcete, ale ja som krehký. Neznášam zimu. To ste nevedeli, však?”

A zápisky pavúka Floriána do príručky Ako chovať dievčatku na prebale knihy sú už len čerešničkou na torte

  • ​Dej je pútavý a neočakávaný.
  • Kapitoly sú primerane dlhé a doplnené ÚŽASNÝMI ILUSTRÁCIAMI Ľuba Paľa (foto na konci článku)
  • Rastie spolu s deťmi - my sme ju čítali so skúsenou 4-ročnou čitateľkou, ale určite sa k nej vrátime aj neskôr - myslím, že rovnako zaujme aj 7-8 ročné deti
  • Je to ďalšia kniha, ktorá je určená nielen deťom, ale aj dospelým – Marína totiž prichádza na povalu vždy potom, ako v ich byte “hrmí”. A vy už tušíte, čo sa asi deje a čakáte, či sa to z knihy dozvedia aj deti.
  • Je to kniha, ktorú som si po uložení dcéry do postele dočítala, lebo som bola zvedavá, ako to skončí

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Lego stavanie k týždňu O včelách a chrobákoch

Čítanie k 4. týždňu - O dopravných prostriedkoch

Čítanie k 3. týždňu - O bábätkách