Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

7. týždeň - O schodoch a rebríkoch

LegorentKým predchádzajúci týždeň nás potrápil, na tento týždeň sme mali vymyslené aktivity raz-dva. Tradičné aj netradičné, pre veľkých aj pre malých.

Schody pre najmenších

V čítaní na tento týždeň som písala o Pánovi Sovovi – o tom, ako sa snaží byť naraz hore aj dolu, a tak behá po schodoch stále rýchlejšie. A že malé deti príbeh vnímajú doslovne a behanie po schodoch je veľká sranda. Takže aj stavanie s najmenšími sme poňali doslovne – s Grétkou sme skúšali, aké veľké schody dokážeme postaviť zo všetkého DUPLA, čo máme doma. Kam až po nich môžu panáčikovia vyliezť.

Duplo schody

Aktivita mala úspech. Panáčikovia vyliezli až na vrch poličky. A ukázalo sa, že postaviť ozaj veľké schody nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Treba ich pravidelne podopierať, inak sa začnú rozpadávať. Takže s väčšími si môžete precvičiť aj počítanie – koľko kociek budete potrebovať na podperu? O koľko výstupkov ďalej ju musíte umiestniť, aby stála rovno?

 

HORE pre väčších

Ako inak sa dá dostať HORE ak nie po schodoch alebo rebríku? No predsa takouto guličkovou pumpou:

Na postavenie guličkovej pumpy z klasického Lega budete potrebovať:

  • min 10 guličiek s priemerom 14mm (čím vyššia veža, tým viac guličiek budete potrebovať)
  • Lego podložku
  • 1x dlhú Lego kocku s dierkami (my sme použili 1x8)
  • 3x kocku 1x2 s jednou alebo dvomi dierkami
  • Lego Technic kocky - 2x krížovú osku (dlhšiu a kratšiu - červenú), pin, 4 zarážky na osky a uhlový dielik (všetky tieto kocky bývajú bežne aj v Lego City)
  • klasické Lego kocky
  • gumičku

Guličková pumpa pozostáva z 3 častí:

1. pumpovací mechanizmus - návod, ako ho postaviť, nájdete v našom videu nižšie

2. veža na guličky - tu už môžete použiť svoju fantáziu. Dôležité, aby bol jej vnútorný otvor primerane veľký pre guličky (2x2 výstupky je na takéto guličky ideálny rozmer). Takisto je dôležité, aby bola dosť vysoká, inak sa guličky neskotúľajú až dolu

3. dráha - tu je najviac priestoru na experimentovanie. Môžete skúsiť využiť aj iné materiály ako Lego - dôležité je len, aby z dráhy guličky nepadali a skotúľali sa späť do pumpovacieho mechanizmu.

GBC pre najväčších

Takýto podávač nemusí presúvať guličky len zhora nadol. Môže ich presúvať aj z jednej strany na druhú. A môžete za sebou umiestniť viacero rôznych mechanizmov, ktoré budú guličky premiestňovať v kruhu.

Táto “disciplína” má aj svoj názov – volá sa Great Ball Contraption (skrátene GBC) a medzi milovníkmi Lega má nejedného fanúšika. Ak si to chcete vyskúšať tiež, odporúčame navštíviť stránku holandskej spoločnosti PV-Productions. Tá sa okrem iného špecializuje na to, že pretvára rôzne stavebnice Lega Technic na takéto GBC modely. Na ich stránke si nájdete stavebnicu, ktorú doma máte a stiahnete alebo kúpite návod na jej pretvorenie na GBC modul. A potom sa môžete pustiť do stavania a ladenia. Lebo GBC treba nielen postaviť, ale potom aj správne jednotlivé “podávače” zladiť, aby vám guličky kolovali a nevypadávali. Ak sa do toho pustíte, možno tento týždeň premenujete na “O nekonečnej trpezlivosti” alebo aj “O veľkých víťazstvách”. Lebo je to niekedy poriadne na nervy, kým to začne fungovať. A potom je to zas úplne magické a máte chuť postaviť si nový a väčší. Len potom nehovorte, že sme vás nevarovali ;)

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Čítanie k týždňu O schodoch a rebríkoch

Lego stavanie k 5.týždňu - O včelách a chrobákoch

Lego stavanie k 6.týždňu - O počasí