Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

9. týždeň - O knihách

O knihách Prečítané leto 2020Týždeň O knihách je úplne symbolickým zakončením tohtoročného Prečítaného leta. Práve knihou z Lega sme totiž pred 4 rokmi Prečítané leto začínali.

V roku 2016 totiž Jason Allemann (JKBrickworks) zverejnil video otváracej knihy z Lega (“pop-up book”), ktorú predložil do súťaže v rámci formátu Lego IDEAS. Nie všetky Lego stavebnice, ktoré si môžete v obchodoch kúpiť, totiž navrhujú dizajnéri spoločnosti Lego. V rámci série Lego Ideas spoločnosť Lego vyrába stavebnice podľa návrhov nadšencov a amatérskych dizajnérov z celého sveta. Stačí mať skvelý nápad, postaviť ho, urobiť fotky a videá a predložiť ho do súťaže na stránke Lega. Pokiaľ nápad získa minimálne 10 000 fanúšikov, je sfinalizovaný v spolupráci s dizajnérmi spoločnosti Lego a začne sa vyrábať.

Ale späť k Jasonovi a jeho knihe. Podľa jeho prvého videa Matej tesne pred začiatkom Prečítaného leta 2016 postavil svoju verziu otváracej knihy (a tí, čo vtedy s nami boli v Litparku ju videli aj naživo).

A dnes, o 4 roky neskôr, si túto knihu už pod číslom 21315 môžete kúpiť v Lego obchode (aj keď na Slovensku je už vypredaná). Súčasťou knihy je príbeh o Červenej čiapočke a Jackovi a čarovnej fazuľke. No a samozrejme nič vám nebráni, aby ste si do knihy vyrobili ďalšie príbehy.

Lego Ideas 21315 vyklápacia kniha Lego Ideas 21315 otváracia kniha Lego Ideas 21315 pop up book

A tým sa dostávame k druhému Lego tipu na tento týždeň:

 

Čítajte a stavajte alebo Rozprávanie príbehov s pomocou Lega

Celé je to veľmi jednoduché. Prečítajte si s deťmi knihu. A potom ich nechajte prerozprávať príbeh tak, že postavia najdôležitejšie časti z Lega. Táto jednoduchá aktivita u detí podporuje schopnosť porozumieť textu a vyjadriť ho vlastnými slovami. A nielen slovami, ale aj rukami. Lebo ako povedala už Mária Montessori “Ruka je nástroj mysle”.

Čítanie a stavanie je skvelá aktivita pre deti vo veku 3-5 rokov (ale možno aj väčšie). V princípe sa dá na ňu využiť akákoľvek kniha, ktorá má nejaký príbeh a zaujme vaše dieťa. Mne osobne sa obzvlášť vhodné zdajú knižky od Erica Carleho alebo Petra Horáčka (aj na túto aktivitu som narazila popri iných aktivitách s Carleho Nenásytnou húseničkou). 

Požičovňa lega

Grétke (5) sa myšlienka na čítanie a stavanie tiež zapáčila a vybrala si knihu Puffin Peter od Petra Horáčka. Po prečítaní (niežeby sme ju nepoznali naspamäť ;)) sme sa pustili do stavania. Postavili sme dvoch priateľov Petra a Paula, búrku, osamoteného Petra a veľrybu, na ktorej chrbte sa ocitol.

O knihách Prečítané leto 2020 Read and Build  Puffin Peter Read and Build Petr Horáček Prečítané leto

No a potom pri hľadaní očiek pre Petra v kufríku s náhradnými dielmi objavila malého bieleho medvedíka a rozhodla sa, že mu postaví domček. A tým bola naša aktivita "čítaj a stavaj" ukončená. laugh 

Prečítané leto 2020 O knihách

 

O knihách a čítaní do tretice

Zoznam odporúčaných kníh na tento týždeň Prečítaného leta je nabitý skvelými tipmi, ale ja mám ešte jedno tajné eso v rukáve. Ako inak, keď Knižku od Hervé Tulleta aj Calvina, ktorý nevie lietať, som ospevovala už minulý rok. Našťastie počas minuloročného Prečítaného leta som objavila Toňu Revajovú (ďakujem Viki!) a jej Rok Sivka ohniváka. A to je klenot ako stvorený na tento týždeň.

Prečítané leto 2020 O knihách

Malá Anna má totiž veľkú túžbu. Chce sa naučiť čítať. Do školy však ešte chodiť nemôže. Na to je ešte malá. Do prvej triedy chodí len jej sestra Magdalénka. Anna musí ešte rok počkať v škôlke.

Malá Anna rozpráva úplne inak ako ostatné deti. Keď pred ňu položia desiatu, povie:

"Ďakujem, ja sa doma najem."

Vypije kakao a chleba sa ani nedotkne. To isté urobí s obedom. …

Pani učiteľka sa prizná, že tomu nerozumie. Načo teda malá Anna prišla do škôlky?

“Iba tu čakám, kým pôjdem do školy,” vysvetlí malá Anna.

Prečítané leto 2020 O tichu Rok Sivka Ohniváka

Ale Rok Sivka ohniváka nie je len o čakaní na školu. Je aj o Libuške, ktorá sa stane anjelom a Anne nechá svoj šlabikár. Aj o malej sestre, ktorá sa má Anne a Magdalénke narodiť (alebo to predsa bude brat?). Je o všetkom, čo deti okolo seba zažívajú. Napísaná tak citlivo, že si pri nej spomeniete na svoje pocity z detstva, na ktoré ste už dávno zabudli. Napísaná tak krásne, že si ju večer, keď budú deti už spať, vytiahnete a dočítate. A zároveň napísaná tak vtipne, že sa chvíľami budete váľať od smiechu:

Na obed si ju vezmem do parády, sľúbi pani riaditeľka. Čo pani riaditeľka sľúbi, to aj urobí. Sadne si vedľa malej Anny. …

“Čo to je?” spýta sa malá Anna potichu. Také čudo na tanieri ešte nevidela.

“Výborná šalátová omáčka. Tak sa dajme do toho!”

Malá Anna otvorí ústa ako u doktora. Trocha čaká, že jej na jazyk zatlačí drevená palička. To sa nestane. Ústa má odrazu plné nečakanej dobroty. Rýchlo prehltne výbornú šalátovú omáčku. Urobí to ešte veľa ráz. …

“Krásne! Ani to nebolelo”, teší sa pani riaditeľka.

Malá Anna otvorí oči. Všetky deti sa na ňu pozerajú. Také niečo v škôlke ešte nebolo. Nikoho nekŕmia ako jasličkára. Aj teta kuchárka čaká pri dveráh, ako sa to skončí.

Potom malá Anna zbadá pred sebou prázdny tanier. Nahne sa a vráti doň všetku výbornú šalátovú omáčku. Všetci zhíknu a potom už nikto ani nemukne. Teta kuchárka vezme plný tanier a oznámi: “Idem jej uvariť čaj.” Vie, že čaj je liek na všetko.

Rok Sivka ohniváka Toňa Revajová

A to ani nehovorím o skvelom doplnení textu ilustráciami Juraja Martišku.