LEGO® zaujímavosti
Škola hrou? 6 tipov, ako využiť Lego
Začala sa škola a tak som pripravila niekoľko nápadov, ako môžete Lego a školu jednoducho prepojiť. V článku nájdete tipy pre najmenších prváčikov, aj pre deti z vyšších ročníkov. A aj keď som ho písala hlavne pre rodičov, určite v ňom nájdu inšpiráciu aj učitelia.
Čísla a matematika
LEGO a čísla jednoznačne patria k sebe. Viaceré štúdie potvrdili, že deti hrajúce sa s Legom majú aj lepšie matematické schopnosti. Okrem toho je Lego aj výborný prostriedok na pochopenie rôznych matematických a číselných konceptov. Začneme však od toho najjednoduchšieho:
Čísla ako vyjadrenie množstva
Táto aktivita je skvelá na to, aby deti pochopili, že čísla sú symbolickým vyjadrením pre množstvo. Je vhodná už pre predškolákov, ale môže byť užitočná aj pre prvákov. Veľmi dobre sa na nej dá ukazovať, ktoré číslo je väčšie / menšie a takisto aj sčítavanie do 10.
Celý článok aj s predlohami na stiahnutie nájdete tu.
Postavte si čísla z Lega
Niekedy netreba vymýšľať koleso. Zopakujte si s deťmi, ako čísla vyzerajú (moja čerstvá prváčka ešte stále niektoré píše zrkadlovo) a potom si ich postavte z Lega. Pravdepodobne to s deťmi zvládnete aj bez akéhokoľvek návodu. Ale keby ste predsa potrebovali pomôcť, tu je videonávod.
Čísla nemusíte stavať len na výšku, môžete ich stavať aj ako mozaiku, naplocho.
Matematické kartičky
Matematické kartičky sú skvelý spôsob ako pretaviť rôzne matematické koncepty (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie a pod.) do hmatateľnej podoby. Ako inšpiráciu si môžete stiahnuť naše matematické kartičky a pokiaľ sú úlohy na nich príliš jednoduché alebo naopak príliš zložité pre vášho školáka, vymyslieť si podľa niech vlastné.
Písmená, čítanie a písanie
Lego písmená
Rovnako ako čísla, si môžete s deťmi postaviť z Lega aj písmená – a postaviť z nich napríklad vlastné meno.
Pokiaľ by ste potrebovali pri stavaní trochu inšpirácie, pomôže vám toto video:
Tajná abeceda
S deťmi, ktoré už vedia písať aj čítať, sa môžete zahrať na tajnú abecedu. Jednoducho každé písmeno abecedy nahradíte niektorou Lego kockou. A potom si pomocou tejto abecedy budete posielať šifrované správy. Deti si pritom precvičia písanie aj čítanie. A nadchne to aj tie, ktoré bežné knižky príliš nelákajú. Veď prepisovať a čítať tajnú správu je totálne vzrúšo. Podrobný návod nájdete tu.
Prírodné vedy
Pokiaľ má už vaše dieťa čítanie a počítanie dávno zvládnuté, skočte rovno sem. Lego je totiž úplne ideálne na vysvetľovanie zákonitostí vedy a techniky. Spoločnosť Lego už viac ako 30 rokov pracuje s učiteľmi a vyvinulo aj špeciálnu edíciu pre školy LEGO® Education.
Ale na to, aby ste Lego použili napríklad aj na vysvetľovanie fyzikálnych zákonov, nepotrebujete žiadne špeciálne Lego. Stačí, keď sa budete držať 4 princípov, ktoré Lego Education používa:
1. PREDSTAV – vysvetlite im problém. Ak napríklad budete stavať autá na vzduch, ako sme to robili tu, začnite najprv diskusiou. Ktoré auto pôjde rýchlejšie? To, ktoré bude mať väčšie kolesá? To, ktoré bude ťažšie? Nechajte deti uvažovať a zdôvodniť svoje úvahy.
2. POSTAV – nechajte deti postaviť model podľa svojich nápadov
3. POROZMÝŠLAJ – teraz prichádza čas testovať. Nechajte deti vyskúšať svoje výtvory a klaďte im otázky. Splnilo sa to, čo predpokladali? Čo môžu urobiť, aby model fungoval lepšie? Hra je pre deti prirodzená a intuitívna, preto budú sami od seba skúšať, ako veci zmeniť. Veďte ich k tomu, aby pomenovávali, čo sa stalo (napr. postavil som väčšie autíčko a zašlo ďalej) a hľadali možné vysvetlenia (“možno je to tým, že je ťažšie a má väčšiu zotrvačnosť”)
4. POKRAČUJ – v tejto fáze deti objavujú prepojenie medzi tým, čo práve zistili a každodenným životom. Učia sa, ako sa to dá použiť inde ako v triede. Prenášajú svoje zistenia do každodenného života. V prípade nášho auta na vzduch túto fázu pokrýva fyzikálny ťahák.
Prajem veľa zábavy!
Ľudmila Grajcárová
zakladateľka požičovne Lega a mama Grétky a Huga