Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

9. týždeň - O písmenách

LegorentPosledný, deviaty týždeň Prečítaného leta, je venovaný písmenám. A v našom Vyskladanom lete sa nebudeme hrať len tak s obyčajnými písmenami. Aj keď stavanie obyčajných písmen z Lega je tiež skvelá zábava - skúšali ste si už postaviť písmená napríklad z Lega Technic? My sa však budeme venovať písmenám, ktoré sú špeciálne. Netušíte, aké to sú? Tak čítajte ďalej!

Bod prvý – rozprávajte sa o tom, ako to funguje

Písmená sú vlastne symboly. Symboly, ktoré si ľudia medzi sebou dohodli na to, aby sa mohli dorozumieť aj inak ako ústne. Vďaka písmenám si dokážeme prečítať list, ktorý nám pošle kamarátka z prázdnin. Alebo prečítať si príbeh v knižke od nášho obľubeného spisovateľa. Prvé písmená vyzerali úplne inak ako tie, ktoré používame dnes. A písmená, ktoré používame my, vyzerajú úplne inak, ako písmená, ktoré sa používajú v Rusku alebo v Číne. Prečo je to tak? Rozprávajte sa a hľadajte odpovede – v knihách či na internete.

 

Bod druhý – navrhnite vlastný dizajn

Lenže čo ak nechceme, aby si našu správu mohli prečítať všetci naokolo? V takom prípade si musíme vytvoriť vlastné písmo. A na to je Lego ako stvorené! Pretože z Lega si môžeme vytvoriť tajné písmo – tajný kód, ktorému budeme rozumieť iba my a naši priatelia.

 

Bod tretí – pustite sa do stavania

Koncept hry je veľmi jednoduchý. Pomocou Lego kociek si vytvoríte vlastnú abecedu. Každá Lego kocka bude symbolizovať iné písmeno. A potom sa môžete pustiť do písania správ tajnou abecedou a ich následného dešifrovania.

Budete potrebovať:

  • LEGO podložky (jednu väčšiu na zostavenie abecedy, ďalšiu menšiu na posielanie správ)
  • ľubovoľné LEGO kocky
  • papier a pero/ceruzku na dekódovanie správ

Na zostavenie tajnej abecedy môžete použiť ľubovoľné LEGO kocky, ktoré máte doma. Vyberte menšie kocky, ktoré nebudú na podložke zaberať veľa miesta. Takisto je dôležité, aby ste vybrali také kocky, z ktorých nájdete aspoň 5 kusov. Naše tajné písmo vyzerá takto:

Legorent

Bod štvrtý – kódujte, dekódujte a experimentujte

Tu sú zakódované správy pre vás! Dokážete ich prečítať?

Legorent  Legorent  Legorent

Keď začnete používať vlastnú abecedu, určite prídete na to, že niektoré písmená sa v slovách vyskytujú častejšie, ako iné. Možno budete musieť vymeniť kocky, aby ste mali dostatok tých, ktoré sa v slovách objavujú často. Pokiaľ ovládate aj iný jazyk ako slovenčinu, skúste použiť tajnú abecedu na písanie v cudzom jazyku. Aké písmená sa objavujú najčastejšie v tomto jazyku?

Slovenčina je špecifická aj tým, že používame diakritiku – čiže mäkčene a dĺžne. Existuje viacero možností, ako si s tým pri tvorbe tajného písma poradiť. My sme na samohlásky použili rôznofarebné kocky 1x1 a na dlhé samohlásky kocky rovnakej farby, ale veľkosti 1x2. V prípade spoluhlások sme sa rozhodli použiť samostatnú kocku pre mäkčeň.

 

Alternatívne dizajny:

Ďalším špecifickým typom písma je Braillovo písmo. Toto písmo je určené pre nevidiacich a sú to vlastne plastické bodky vyrazené do papiera, ktoré čitateľ vníma hmatom. Písmo je pomenované podľa francúzskeho učiteľa Louisa Brailla, ktorý potom, čo v detstve stratil zrak po nešťastnom poranení, v pätnástich rokoch vytvoril toto písmo. Ako základ použil vojenský systém používaný na čítanie za tmy. Išlo o dvanásťbodový systém usporiadaný do obdĺžnika 2x6 bodov.

Lego je skvelou pomôckou aj pre nevidiacich. Existujú aj špeciálne kocky – Braille bricks – ktoré pomáhajú deťom naučiť sa písať Braillovým písmom.

Obmenu Braille bricks si môžete urobiť aj z obyčajného Lega. Stiahnite si Braillovu abecedu a namiesto bodiek použite Lego kocky, ako sme to urobili na našom obrázku.

Legorent

A teraz skúste prečítať, čo sme napísali :)