Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Lego autá na vzduch

Požičovňa legaAutomobilky sa predháňajú vo výrobe ekologických motorov do áut, ale vy so svojimi deťmi ich ľahko strčíte do vrecka. Obrazne aj doslova. Naučíme vás totiž vyrobiť auto poháňané vzduchom. A budete potrebovať len Lego a balóny.

Na výrobu 100% ekologického, vzduchom poháňaného vozidla budete potrebovať:

  • 4 LEGO kolieska (ľubovoľné)
  • kocky na upevnenie koliesok na podvozok 
  • ploché kocky na podvozok
  • kocku s dierkou na prestrčenie balóna – odporúčame takúto, ale môžete vyskúšať aj iné 
  • balóny
  • a ľubovoľné ďalšie kocky na doladenie dizajnu

Požičovňa lega

Postup je jednoduchý:

Z Lego kociek vyrobíte ľubovoľné auto. Na auto pripevníte kocku s dierou na prestrčenie balóna. Je dobré umiestniť ju čo najvyššie, aby otvor nafúknutého balóna smeroval priamo dozadu. Balón prestrčíte tak, aby otvor balóna smeroval dozadu (ako výfuk) a balón sa nafukoval vpredu nad autom. A potom už stačí len balón nafúkať, auto položiť na zem a testovať.

 

Experimentujte! 

Tak ako, fičí vám to? Koho auto jazdí najlepšie? Experimentujte a skúšajte. Je lepšie väčšie alebo menšie auto? Ťažšie alebo ľahšie? Ktoré zájde ďalej? Ktoré ide rýchlejšie? Od čoho závisí, ako ďaleko auto zájde? Máte doma rôzne balóny? Vyskúšajte, či to má vplyv na jazdu vášho vozu.

Nenechajte sa odradiť, ak vám to hneď nepôjde. Naše prvé auto iba zasyčalo a prešlo pár centimetrov. Ale potom nám to už fičalo takto:

A rozprávajte sa o tom, ako to funguje

S väčšími sa už môžete rozprávať aj o tom, ako to funguje. Vďaka čomu sa autíčko pohne? Od čoho závisí, ako rýchlo pôjde. Dokážete vypočítať rýchlosť, akou ide? Toto je fyzika, ktorá deti baví. Toto je fyzika, ktorej deti rozumejú. Toto je fyzika, ktorú vidia okolo seba každý deň.

 

Dve šikovné pomôcky na záver

1. Ak ste vo fyzike v škole nevynikali alebo si z nej už veľa nepamätáte, stiahnite si náš fyzikálny ťahák, ktorý vám pri rozprávaní s deťmi pomôže. 

2. Chcete vedieť, v ktorých vašich domácich Lego stavebniciach nájdete kocku na balón? Vyhľadajte si to na Bricksete! Číslo kocky z horného obrázku je 2432.

Neviete, čo je Brickset? O Bricksete a ďalších 4 stránkach, ktoré ocení každý fanúšik Lega, sa dočítate tu.