Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Matematika s Legom

LEGO a čísla jednoznačne patria k sebe. Viaceré štúdie potvrdili, že deti hrajúce sa s Legom majú aj lepšie matematické schopnosti. Okrem toho je Lego aj výborný prostriedok na pochopenie rôznych matematických a číselných konceptov. V tomto článku vám ukážeme, ako jednoducho precvičiť matematiku pomocou Lego kartičiek.

Matematické kartičky sú skvelý spôsob ako pretaviť rôzne matematické koncepty (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie a pod.) do hmatateľnej podoby. Úlohy na našich kartičkách sú vhodné pre približne 6 – 10 ročné deti, ale nič vám nebráni vymyslieť ďalšie podľa schopností vašich detí.

 

Legorent

Budete potrebovať:

  • vytlačené kartičky - stiahnete si ich tu
  • LEGO kocky 2x2 – 40ks
  • LEGO podložka (stačí malá, napr. 16x16 výstupkov)

 

Ak by ste nemali dosť kociek vo veľkosti 2x2, môžete ich doplniť o kocky 2x4. Najlepšie je mať viacero kociek z rovnakej farby – napríklad po 10 kusov z každej farby. Tak budete môcť pri úlohách používať kocky rovnakých farieb, ako sme to urobili my na niektorých obrázkoch. Hlavne pre menšie deti budú úlohy takto jednoduchšie na pochopenie a zvládnutie.

Na kartičkách nájdete 16 úloh s rôznou náročnosťou. Príklady úloh si môžete pozrieť na obrázkoch:

Postav číslo 36 z desiatiek a jednotiek. Koľko je to desiatok? Koľko je to jednotiek?

Legorent

Postav vežu z 15 kociek tak, aby 1/3 kociek bola červená.

Legorent

Zober si 25 kociek. Postav z nich 4 rovnaké veže. Aká vysoká bude každá veža? Koľko kociek ti zvýši?

Legorent

Postav vežu z 2 kociek. Potom postav dvakrát takú vysokú vežu. Potom opäť dvakrát takú vysokú vežu. Pokračuj, kým sa ti neminú kocky.

Legorent

U nás mali kartičky úspech - vyskúšajte, možno nadchnú aj vaše deti. No a pokiaľ čísla začnú zaujímať aj mladšieho súrodenca, pozrite si článok o Lego číslach pre najmenších ;)

Inšpiráciou pre tento článok bol blog FrugalFun