Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

3. týždeň - O dverách a oknách

O dverach a oknach Precitane leto 2020Na tento týždeň som sa obzvlášť tešila. Nie tak kvoli stavaniu (aj keď ani to samozrejme nebude chýbať), ale kvoli tipu na knižku. Minulý rok som sa zaľúbila do knihy Andrey Gregušovej Marína a povaľači. A v tomto týždni vám prezradím svoju tohtoročnú srdcovku.

“Brata musíš poslúchať” autorky Gabriely Futovej sme prvýkrát počuli na našom obľúbenom Rádiu Junior. Nezachytili sme úplný začiatok, ale už po jednej či dvoch častiach Grétka vítala toto čítanie na pokračovanie nadšeným výkrikom “ide žabaaa” a nasledovalo 20 minút ticha, keď som ani nevedela, že mám dieťa. Výhodou Rádia Junior je, že každú časť niekoľkokrát zopakujú, takže po chvíli som sa aj ja dostala do deja. A potom som si už pri výkrikoch “ide žabááá” nesadala k počítaču, ale hľadala som si takú prácu, pri ktorej som mohla tiež počúvať. Lebo táto kniha sa radí do kategórie kníh, ktoré si po uložení detí do postele potajme dočítate wink

Brata musis posluchat

Keďže ste už iste poriadne zvedaví, prezradím aj trochu podrobnejšie, o čom je. Žaba je prváčka a jej brat Dodo je ôsmak. Ich ocko odišiel na rok za prácou do Anglicka a tak to musia zvládnuť s mamkou bez neho. Takže hlavou rodiny sa dočasne stáva Dodo. A Žabka ho musí poslúchať (teda aspoň by mala). Ich mamka pracuje ako sestrička v nemocnici, takže Dodo sa o Žabku musí starať aj v čase, ktorý by radšej venoval svojej frajerke Zuzke. Už z tohto popisu je jasné, že o vtipné situácie nebude núdza. No celá kniha je o to zábavnejšia, že tie isté situácie sú vyrozprávané z pohľadu Žabky aj Doda. Vekové odporúčanie pre túto knihu je "starší školský vek", ale pokiaľ ju deťom budete čítať vy, pokojne môžete aj oveľa mladším. Dôkazom je naša Grétka (5 rokov). Takisto ju vrelo odporúčam pokiaľ máte viac detí v rôznom veku.

A ako táto kniha súvisí s tohtotýždňovou témou? Zásadnú rolu v nej totiž zohrajú modré dvere do školskej kotolne. Dodo Žabke nahovorí, že za tými dverami je presne tisíc sto jedenásť schodov, ktoré vedú priamo do pekla. Dvere sú modré, lebo to je farba neba a toho sa čerti boja. Kým sú zatvorené, netreba sa ničoho obávať. Až raz … ale to si už prečítate sami devil

Precitane leto 2020

 

9 okien a desiate dvere

Naše tohtotýždňové stavanie bude ako inak - o oknách a dverách wink Lebo práve okná a dvere často rozhodujú o tom, ako budú vaše stavby v konečnom dôsledku vyzerať. Ukázali sme si to už pred 2 rokmi, keď sme v týždni O meste stavali rôzne budovy. Postaviť múry je jednoduché - ale pekné okná či dvere dajú každej budove ten správny šmrnc. Tento rok vás naučíme toľko fígľov, že bude odteraz každá vaša stavba vyzerať ako zo série Lego Expert.

 

Začneme od tých najjednoduchších a postupne budeme náročnosť zvyšovať. Základ prvých 6 okien tvorí múr s otvorom 2x3 (šírka 2 výstupky a výška 3 rady). 

1. Základné okno

Do vytvoreného otvoru na okno pridajte jednu plochú kocku 1x2 hore a jednu hladkú plochú kocku 1x2 dole v kontrastnej farbe. Jednoduché a pritom efektné.

Lego okna  Lego okna

2. Okno s kvietkom alebo šálkou kávy

Namiesto hladkej kocky na spodnú hranu okna pripevnite kocku s výstupkom v strede. Tam môžete pripevniť kvietok alebo hrnček. Účinok je dvojnásobný, ak máte budovu s viacerými rovnakými oknami a takýto "dôkaz o obývanosti" pridáte len do niektorého z nich.

Precitane leto o dverach a oknach Okno z Lega

3. Zasklené okno

3 ploché kocky 1x2 a dve priesvitné kocky 1x2 a máte okno zasklené aj s rámom. So "zasklievaním" môžete rôzne experimentovať, akurát si treba pamätať, že jedna klasická Lego kocka má rovnakú výšku ako 3 na seba postavené ploché kocky. Takže vnútro okna musíte vykombinovať tak, aby vám sedelo s otvorom (alebo rovno pri stavaní kombinovať klasické kocky s plochými, aby vám potom výška "sadla")

Ako urobit okno z legaLego okná

4.  Okno s markízou

Namiesto plochej kocky dajte navrch okna zošikmenú 2x2 a máte okno s markízou. Môžete ho nechať otvorené s parapetom dolu alebo ho zaskliť priesvitnými kockami.

Ako na Lego okna Okno s markizou

 

Teraz už začíname náročnosť zvyšovať. Na nasledujúce 2 okná je nevyhnutné rad kociek nad okennými otvorom urobiť z 2-radových kociek. 

 

5. Okno s polostiahnutou roletou

2 ploché kocky s jedným výstupkom v strede (prípadne jednu 2x2 s výstupkom v strede) umiestnite tak, aby mierne trčali pred fasádu budovy. Na ne dozadu pripnite vrúbkovanú 1x2 a okno s polostiahnutou roletou je na svete.

Okno s roletou Lego okno s roletou

6. Okno so stiahnutou žalúziou

Podobne ako pri okne s roletou umiestnite kocky s výstupkom v strede tak, aby mierne trčali pred múr. Na ne umiestnite kocky s 2 výstupkami v strede a na ne mriežku. Podľa toho, koľko ich použijete, bude žalúzia viac alebo menej stiahnutá.

Lego okno so zaluziou Okno so žalúziou Požičovňa lega

 

A teraz sa posunieme na úroveň profesionálnych staviteľov. V budovách zo série Lego Architecture a Lego Expert sa veľmi často využíva technika SNOT. Ak sa vám podarilo zohnať knihu, ktorú sme odporúčali v prvom týždni, už určite viete, čo SNOT znamená. Je to skratka z anglického "Studs Not On Top", čiže bez výstupkov hore. Je to metóda, pri ktorej nestaviate kocky jednu na druhú, ale otáčate ich výstupkami nabok, vďaka čomu získate nespočet ďalších možností stavania. Technika pritom vychádza z jedného z princípov Lego geometrie, podľa ktorého je šírka Lego kocky 2,5 násobkom jej výšky. Takže šírka 2 klasických Lego kociek je rovnaká ako výška 5 plochých kociek. 

 

Jednoduchý spôsob využitia SNOT techniky si ukážeme na nasledujúcich 2 oknách:

7. Orámované SNOT okno

Na toto okno budete potrebovať dve kocky 1x1x1 s výstupkom vpredu. V niektorých farbách sú tieto kocky vzácne, ale rovnako dobre ich môžete nahradiť 1x1x1 s dierkom a pinom, ktorý je na jednej strane kratší.

SNOT technika S.N.O.T.

Múr je potrebné postaviť na výšku 2 klasických kociek a 1 plochej kocky. K tomu už len 4 hladké 1x2 v kontrastnej farbe a okno máte hotové.

SNOT okno SNOT okno

8. Zasklené SNOT okno

Postavíte ho veľmi podobne ako predchádzajúce, akurát kocku s výstupkom umiestnite len na jednu stranu. Na ňu upevníte kombináciu plochá, priesvitná a hladká kocka. Okno treba skladať postupne zo strany a zhora, inak ho tam nedostanete. Pokiaľ máte chuť experimentovať, môžete priesvitnú kocku nahradiť priesvitnými plochými kockami a urobiť mozaikové okno.

Ako postaviť SNOT okno SNOT okno mozaikové okno 

 

9. Strieľňové okná

No a pokiaľ ste v týždni O drakoch stavali hrad a rozmýšľali nad tým, ako vyrobiť ozajstné hradné strieľne, tu je návod. S pomocou SNOT techniky a rovnakého postupu ako pri okne číslo 6, akurát s použítím zošikmených 1x1x2. Jednoduché, však?

  okna na Lego hrad okna na Lego hrady

 

No a na záver ešte dvere...

Tie budú len jedny, ale s pomocou tohto spôsobu si budete vedieť vyrobiť akékoľvek dvere budete potrebovať.

A ako to vyzerá, keď všetky tieto dvere a okná umiestnite na budovy a vyrobíte z nich ulicu si môžete pozrieť v článku z predminulého Prečítaného leta

 Požičovňa lega

Príjemné stavanie! A budeme radi, ak nám pošlete svoje výtvory na náš Facebook alebo ukážete v Rodičovskej skupine Prečítaného leta.