Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

2. týždeň - O drakoch

Požičovňa legaKým predchádzajúci týždeň bol ako stvorený pre väčšie deti, tento týždeň bude od začiatku do konca venovaný tým menším aj najmenším. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže tento týždeň je celý O drakoch.

U nás doma zatiaľ draky nie sú nijako špeciálne obľúbené (našu 5-ročníčku už dlhšie drží pravek a indiáni a 2-ročník je zasa vysadený na všetko, čo má kolesá alebo dokáže bagrovať). Ale jeden druh drakov sa predsa objavuje aj u nás – sú to draky z Lego Elves, ktoré si s Grétkou spoločne staviame.

Precitane leto 2020_O drakoch

Lego Elves je séria Lega zameraná na dievčatá, ktorú Lego vyrábalo v rokoch 2015 – 2018. Jej súčasťou boli aj krátke filmy vysielané na YouTube kanáli Lega a na Netflixe. Hrdinkou príbehu je Emily Jonesová, ktorá po smrti starej mamy získa amulet, ktorý ju prenesie do paralelného sveta – sveta elfov. No a každý z elfov, stelesňujúcich jednotlivé živly (zem, vodu, vzduch, oheň a lásku), má aj svojho draka … Lego Elves sa už prestalo vyrábať, ale niekoľko drakov (a aj iných stavebníc z tejto série) nájdete u nás v požičovni v sekcii Pre dievčatá.

Požičovňa lega

Ale aký by to bol týždeň O drakoch, keby sme si draky nepostavili aj spoločne.

Prsty si najprv rozcvičíme pri stavaní takéhoto milého dráčika z Dupla:

 

Rada #1: Je veľmi ľahko možné, že doma nenájdete presne rovnaké kocky. V prípade Dupla to platí dvojnásobne. Ale to vôbec nevadí – “nasajte” myšlienku a návod si upravte na vaše domáce kocky.

Rada #2: Bez ohľadu na kocky, každý váš Duplo výtvor získa na atraktivite, ak bude mať oči. Vyrobíte ich veľmi jednoducho. Obreslite 5-centovku, do stredu namaľujte krúžok, vystrihnite a prilepte na Duplo kocku páskou.

 

Ale nezabudli sme ani na trochu väčších staviteľov – pre nich máme tento týždeň dračie mozaiky.

Až pri ich tvorení som zistila, koľko známych drakov existuje. A tak medzi predlohami na dračie mozaiky nájdete aj Bezzubka z Ako si skrotiť draka, aj Yoshiho zo Super Maria. No a samozrejme nič nebráni tomu, aby ste si do mozaikovej podoby pretvorili draka, ktorého obľubujú vaše deti.

Lebo mozaiky, nie sú zďaleka len o kreativite. Deti si pri nich precvičia

  • pozornosť (inak sa im nepodarí dodržať vzor)
  • trpezlivosť (postaviť takú mozaiku chvíľu trvá)
  • počítanie a priestorové myslenie (najmä ak začnú dochádzať kocky určitej farby a deti musia vymyslieť, ako ich vykombinovať, aby dokázali postaviť vzor)

O drakoch Precitane leto 2020

Pre menšie deti sme pripravili drakov vo veľkosti 16x16 (malé Lego podložky) - s vašou pomocou ich zvládnu už približne 5-ročníci. No a školáci sa môžu vyblázniť na veľkých drakoch s rozmerom 32x32. Veľkým aj malým sa bude lepšie stavať, keď spolu najprv vytriedite kocky podľa farby a rozdelíte ich do samostatných nádobiek. No a ak sa im mozaikovanie zapáči, na našom Pintereste nájdete množstvo ďalších mozaikových predloh na rôzne témy.

No a na záver ešte tip na knihu.

Na drakov sme pri čítaní narazili aj v knihe Kristy Bendovej Osmijankove rozprávky. Medzi 8 rozprávkami o princeznách je totiž aj rozprávka o Šarkanej princeznej. Tá bola taká silná a nebojácna, že namiesto toho, aby sa nechala drakovi uniesť, ako každá správna princezná, sama uniesla draka zo susedného kráľovstva.

Precitane leto 2020 O drakoch O drakoch Precitane leto

Aj keď na draka sme v knižke narazili úplne náhodou, po knižkách Kristy Bendovej siahame úplne cielene a pravidelne. Táto PANI SPISOVATEĽKA ma totiž neprestáva udivovať svojimi zábavnými nápadmi a bohatým a pritom súčasným jazykom. Je radosť čítať z nich deťom, lebo sa pri nich aj sami dobre zasmejete. Osmijanka odporúčam pre 5+, ale v knižnici určite nájdete bohatú ponuku aj pre menšie deti. Keď mala naša Grétka cca 3 roky, pravidelne sme čítali Nezábudky – zbierku príbehov a básničiek z rôznych kníh Kristy Bendovej.

Precitane leto 2020

Tak, a to je už na týždeň O drakoch naozaj všetko. A ak si nejakého draka postavíte, nezabudnite nám ho ukázať v rodičovskej skupine Prečítaného leta.