Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Lego vlaky: Návod na stavanie mostov

Mosty na Lego vlakyViete, aká je najväčšia nevýhoda Lego vlakov? Nedá sa k nim kúpiť takmer žiadne príslušenstvo. Preto vám v tomto článku poradíme, ako si postaviť mosty na svoju Lego železnicu.

Veru tak, Lego vlaky sú úžasné, ale pre spoločnosť Lego evidentne nie sú prioritou. Nový vláčik pribudne raz za pár rokov. O príslušenstve ani nehovorím. Malá železničná stanica pribudla naposledy v roku 2014 (krajšie boli modely z roku 2009 a 2007). Mosty tuším nevydali nikdy.

Lego železničná stanica

Takže ak chcete svoju Lego železnicu obohatiť o nejaké nové prvky, máte 3 možnosti

A) na Bricklinku pohľadať niektorú zo starších stavebníc, ktorá sa už bežne nedá kúpiť

B) pohľadať alternatívnych výrobcov – keď pogooglite, nájdete viacero výrobcov vlakového príslušenstva (napríklad mostov) kompatibilného s Legom

C) postaviť si vlastné modely. Ak viete, ako na to, nie je to vôbec zložité.

 

Okrem návodu (ktorý práve čítate ;)), je dôležité mať

  • dostatok koľajníc – na železnicu z videa sme použili všetky koľajnice, ktoré sa aktuálne dajú kúpiť, čiže koľajnice 60205 a výhybky 60238
  • dostatok kociek – pokiaľ by vám chýbali, dajú sa čiastočne nahradiť DUPLO kockami, ale nie je to celkom ono

Lego koľajnice 60205 Lego výhybky 60238

Pri stavaní mostov si treba uvedomiť 3 veci:

1. Na to, aby vám popod most dokázal prejsť vlak, musíte dosiahnuť výšku 14 – 16 kociek (v závislosti od typu vláčiku, aký máte).

2. Vlak musí stúpať plynulo a na dostatočnej dĺžke, aby dokázal vyjsť. Stúpanie skutočných vlakov je maximálne 3%. Na vystúpanie do výšky 14 kociek pri 3% by to znamenalo, že budete potrebovať 35 rovných koľajničiek – čiže 4,5 metra. Keďže väčšina z nás nemá na stavanie telocvičňu je jasné, že budeme musieť zvoliť o niečo prudšie stúpanie ;) Dobrým tipom je urobiť stúpanie a klesanie do zákruty, tak ako sme to urobili my. Akurát nezabudnite na to, že výhybky musia byť na rovine.

3. Štandardná Lego kocka má výšku 3 Lego plátov (plochých kociek). Na to, aby sme dosiahli plynulé stúpanie, musíme kocky a pláty kombinovať. S počítaním nám pomôže šikovná tabuľka, ktorú pripravil The Technic Gear – v tomto PDF sú vypočítané mostné piliere na výšku 12 kociek a dĺžku 16 pilierov. A pripravil aj excelovskú tabuľku, do ktorej môžete zadať počet koľajníc, ktoré chcete použiť a dostanete výšky jednotlivých pilierov.

Keď začnete stavať, ideálne je postaviť 2 piliere z každej veľkosti – jeden na stúpanie, druhý na klesanie. Samotné stavanie nie je náročné, takže do hľadania vhodných kociek a stavania môžete zapojiť aj menšie deti (naši 6 a 3-ročníci boli z tejto aktivity úplne nadšené ;))

 

Ak máte deti väčšie, je stavanie takejto železnice ideálny projekt, v ktorom narazíte na kopec matematiky aj fyziky. Môžete ich nechať počítať uhly stúpania, potrebné dĺžky koľajníc, výšky jednotlivých pilierov (prípadne ich nechať vymyslieť vlastnú automatizáciu výpočtu), ale aj sa rozprávať o tom, aké sily na vlak pôsobia, keď stúpa, prípadne prečo sa vlak vykoľají, keď ide prirýchlo dolu kopcom do zákruty.

A ak vás stavanie mostov chytí a chceli by ste si postaviť nejaký sofistikovanejší most, skúste pozrieť Rebrickable a zadať kľúčové heslo “Lego train bridge MOC” (MOC je z anglického "My Own Creation" a je to skratka pre vlastné dizajny, ktoré Lego fanúšikovia zverejňujú na rôznych sieťach.

Príjemné stavanie a veľa zábavy!

 

Ľudmila Grajcárová

zakladateľka LEGOrent - prvej slovenskej požičovne Lega