Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Lego hry: Ako si vyrobiť spoločenskú hru z Lega

Požičovňa legaVedeli ste, že existujú aj spoločenské hry z Lega? Lego Games sa síce prestali vyrábať v roku 2013, ale môžete sa nimi inšpirovať a vytvoriť si z Lega vlastnú hru.

U nás nie príliš známe LEGO® Games kombinovali to najlepšie, čo Lego ponúka - zážitok zo skladania a zároveň zábavu a napätie pri hraní spoločenskej hry. LEGO® Games mali oproti bežným stolným hrám dve výnimočné charakteristiky - skladateľnú kocku a variabilné pravidlá hry. Vďaka nim bolo každé kolo hry iné. 

V obchodoch ich už síce nekúpite (aj keď u nás si môžete niektoré požičať), ale môžete sa nimi inšpirovať a vyrobiť si s deťmi vlastnú. Nie je to vôbec zložité a vystačíte si s Legom, ktoré doma máte - stačí popustiť uzdu fantázii.

Ako si vyrobiť Lego hru

Na začiatok sa môžete inšpirovať hrou, ktorú sme si vymysleli my.

Budete na ňu potrebovať:

  • podložku na stavanie (väčšia je lepšia, ale stačí aj 16x16)
  • ploché kocky v 4 rôznych farbách (1x2 alebo 2x2)
  • valčeky v 4 rôznych farbách (prípadne aj s hlavami z Lego minifigúrok)
  • ploché kocky na dráhu a rôzne iné kocky ako prekážky (napr. bankovky, ploché kocky s uškom a pod.)
  • hraciu kocku z ľubovoľnej inej spoločenskej hry

Lego hry Lego hry

Pravidlá hry: Hra pre 2-4 hráčov. Cieľom hry je dostať panáčikov z domčeka na okraji hracieho plánu do cieľa v strede. Hráč musí hodiť 6ku, aby mohol umiestniť panáčika na sivú trať. Potom sa pohybuje po Lego výstupkoch podľa čísla, ktoré mu padne na kocke – ak padne 3-ka, pohne sa o 3 kroky. Po obídení celého okruhu sa po kockách svojej farby posuniete na ďalší, menší kruh. Ak stúpi na mínu, musí sa vrátiť do domčeka. Ak stúpi na bankovku, vyhral jackpot a posunie sa rovno do cieľa. Vyhráva ten, ktorému sa ako prvému podarí dostať do cieľa všetkých hráčov.

Ak máte väčšiu podložku, môžete si vyrobiť bludisko, podobne ako v hre Minotaurus. Prípadne do hry môžete zapojiť rôzne príšery, ktoré sa do hry zapoja, keď padne niektoré číslo na kocke (prípadne niektorá farba, keď si vyrobíte skladateľnú kocku).

Ak nemáte podložku, nezúfajte. Vyskladajte si herný plán z menších plochých kociek, ktoré nájdete a pospájajte ich mostíkmi (podobne ako v hre Hobbit).

 

Skladateľná kocka

Skladateľná kocka je to, čo dodáva Lego Games to hlavné čaro. Skladateľná kocka totiž umožňuje 2 veci, ktoré v bežných spoločenských hrách chýbajú:

Požičovňa lega

1. meniť pravidlá hry

Stačí vymeniť jednu stranu kocky a hra môže mať v ďalšom kole nové pravidlo. Napríklad ak dáte miesto čísla na jednu stranu kocky čiernu plochu, môže hráč pri padnutí čiernej strany preskakovať steny bludiska. Ak v ďalšom kole pridáte okrem čiernej aj červenú, môže pre zmenu presúvať steny bludiska do cesty nepriateľom. Takto môžete otestovať rôzne pravidlá a zistiť, kedy je hra najzábavnejšia.

 

2. urobiť každé kolo hry iné aj bez zmeny pravidiel

Pokiaľ sa kocka nepostaví na začiatku hry, ale sa na ňu pridávajú farebné plôšky postupne počas hry, ako je to napríklad v hre Pirátsky mostík, bude každé kolo hry iné a hra dostane úplne nový, strategický rozmer.

 

2 spôsoby, ako získať kocku:

1. Môžete si ju vystavať zo štandardných Lego kociek. Fintu, ako to urobiť, nájdete vo videonávode nižšie.

 Požičovňa lega

 

2. Ako každý iný Lego diel, aj Lego kocka má svoje unikátne číslo (64776) a dá sa kúpiť cez Bricklink.

Príjemné hranie!

 

P.S.

Ak si vás Lego hry získali, pozrite si, ktoré si môžete u nás požičať.