Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

9 overených tipov na zero waste darčeky

Zero waste darceky - 9 overenych tipovSnažíš sa žiť minimalisticky, bez vytvárania zbytočného odpadu a Vianoce Ti každoročne okrem radosti prinášajú aj mierny stres? Presne viem, ako sa cítiš. Na jednej strane je túžba urobiť radosť a obdarovať. No a na druhej strane množstvo darčekov, ktoré nie vždy trafia do čierneho. A vlastne ich často ani nepotrebujeme. 

Človek ani nemusí byť žiaden minimalista a zero-waster – vymyslieť darček pre dospeláka, čo už má doma všetko, je každý rok výzva. Ja si pravidelne lámem hlavu pri vymýšľaní darčekov pre mojich rodičov - nechcem im kúpiť nejakú zbytočnosť. A zároveň viem, že ich oblieva studený pot pri náznaku akéhokoľvek "zážitkového darčeka". 

V prípade detí mám zas opačný problém - babky sa ma pravidelne pýtajú, čo majú deťom pod stromček kúpiť. Ja mám pocit, že v podstate nič nepotrebujú, hračiek majú dosť. Ale niečo babkám predsa poradiť musím, ak nechcem, aby kúpili niečo, z čoho zas bude oblievať studený pot mňa.

Ak si na tom podobne, tak čítaj ďalej, tento článok Ti s tým pomôže.

 

Nehmotné alternatívy bežných vecí

Pod týmto tajomným názvom sa skrýva úplne najjednoduchšia kategória darčekov, použiteľná prakticky pre každého. Deti aj dospelých, mladých aj starých. Veď dobrá kniha pod stromčekom poteší každého. A pritom existujú knihy, ktoré nielenže nezaberajú miesto, ale budú z ních mať pôžitok aj tí, ktorí na čítanie nemajú čas. 

1. Audioknihy

Audioknihy sa stali mojou láskou odkedy sa mi narodili deti. Pri mojich nespavcoch som strávila nespočetné hodiny uspávaním. A môj manžel ma naučil, že ak sa nemám zblázniť, musím si to nejako spríjemniť. Tak som sa dostala k svojej prvej audioknihe …

9 zero waste darčekov

Audiokniha poteší nielen čerstvú mamičku, ale aj muža či ženu, čo každý deň trávi veľa času v aute (alebo inom dopravnom prostriedku). Je to aj dobrý spoločník k vareniu, umývaniu okien, či pri čakaní u lekára, takže pokojne ním môžeš obdarovať aj babku alebo dedka. Na prehrávanie nepotrebujú žiadne špeciálne zariadenie, takže keď im to raz ukážeš, máš vystarané na najbližšie sviatky. No a pokiaľ vyberieš audioknihu v cudzom jazyku, potešíš ňou aj toho, kto sa ho práve učí.

V neposlednom rade je audiokniha úžasný darček pre deti. Ponuka je široká, takže nie je problém nájsť tú pravú pre žiadnu vekovú kategóriu. A audioknihou urobíš dobrú službu aj sebe – u nás sa Pipi Dlhá Pančucha neskutočne osvedčila pri cestovaní autom. Bonus na záver - vďaka audioknihám sa k literatúre dostanú aj deti, ktoré na čítanie klasických kníh veľmi nie sú. Proste - samé pozitíva wink

Ja najčastejšie nakupujem audioknihy cez Audiolibrix, alebo na Martinuse, aj keď určite sú aj ďalšie možnosti.

 

2. E-knihy

Dlho som si myslela, že niet nad klasickú knihu. Listovanie, vôňa. Ale potom ma môj šéf, ktorý veľa cestoval lietadlom, presvedčil, aké je skvelé mať čítačku. A odvtedy si už kupujem knihy len do Kindlu. Má to množstvo výhod : Môžeš mať kníh nekonečne veľa a nezaberajú žiadne miesto. Môžeš si ich so sebou zobrať kamkoľvek. Môžeš ich čítať aj tam, kde je málo svetla. Môžeš ich čítať aj keď ležíš pri deťoch v posteli a máš voľnú len jednu ruku wink

E-knihy sa už dnes dajú čítať aj v mobile, takže takouto knihou môžeš obdarovať aj niekoho, kto čítačku nemá. Alebo mu môžeš tieto Vianoce s prvou knihou kúpiť aj čítačku.

9 tipov na zero-waste darčeky

E-knihy a čítačka kníh sú úžasný darček aj pre deti, ktoré začínajú čítať. Prekvapilo Ťa to? Aj mňa, keď som to prvýkrát počula. Ale je fakt, že hrubá kniha a malé písmená mnohých začínajúcich čitateľov odradia. V čítačke sa dá nastaviť veľké písmo, takže na strane je len pár viet. A zrazu začnú čítať stranu za stranou a budú v šoku, keď uvidia, akú hrubú knihu prečítali. Viac sa dozvieš v článku od Viki Marcinovej, ktorá stojí za blogom Čítajme si spolu, aj za Krajinou čitateľov v Martinuse.

Navyše e-knihy sa dajú kúpiť v každom online kníhkupectve a máš ich hneď, takže sa nebudeš musieť stresovať v preplnených obchodoch alebo vyčkávať pred Vianocami extrémne vyťažených kuriérov.

 

3. Elektronické predplatné novín / časopisu

Elektronickú formu majú už prakticky každé noviny a aj mnohé časopisy, takže tento darček je vhodný pre široké spektrum príbuzných v rôznych vekových kategóriách (my sme ním naposledy urobili veľkú radosť svokre ;))

 Ďalšou výhodou je, že je nezávislý na lokalite – elektronické predplatné poteší aj príbuzného na dedine, kde veľa iných možností na zero-waste darčeky nie je.

zero waste darčeky pre všetkých

 

 

Predplatné, permanentky a poukazy

Predplatné v rôznych formách ponúka širokú paletu nápadov na darčeky vhodné aj pre konzervatívne tipy či tých, pre ktorých ekológia nie je téma dňa. Aj keď táto kategória je skôr doména dospelých, nebude chýbať ani tip na darček pre deti.

 

4. Permanentka/poukaz na rôzne služby (fitnescentrum, masáž, wellness či kozmetika)

Stačí sa zamyslieť, čo by bolo najvhodnejšie a popátrať po kvalitnom a dobre dostupnom dodávateľovi. Zo svojich skúseností odporúčam skutočne sa dobre zamyslieť nad tým, kam permanentku kúpiť. Moja mama vediac o mojom minimalistickom nastavení mi raz podarovala poukaz na kozmetiku. Najprv som sa mu veľmi potešila (sama som sa na kozmetiku nevybrala ani nepamätám), ale keď som potom zistila, že musím ísť cez polovicu mesta, trvalo mi viac ako pol roka, kým som poukaz využila.

Ak už obdarovaný niekam chodieva, môžete mu kúpiť permanentku tam. Iste, cenu za najoriginálnejší darček nevyhráte, ale môžete si byť istí, že darček ocení a využije. Ak vyberáte niečo nové, najprv dobre porozmýšľajte, prečo práve tento typ permanentky (napr. ja som chcela nájsť niečo, pri čom by si moja mama aspoň na chvíľu odpočinula a tak som nakoniec kúpila permanentku na masáže, ktorú by si sama určite nekúpila).

zero waste darceky nielen na vianoce

 

5. Permanentka do ZOO, na koncert či do divadla

Keď bola moja dcéra malá, pravidelne som si na Vianoce priala permanentku do zoologickej záhrady. Grétka zvieratká zbožňovala a ja som si užívala to, že môžeme ísť do ZOO v čase, keď tam nie je veľa ľudí. Ísť do ZOO v krásny slnečný februárový utorok, keď ste tam jediní návštevníci, všetci zamestnanci ZOO vás pozdravia a levica, ktorá zvyčajne flegmaticky leží, sa na vás príde cez celý výbeh pozrieť, je úplne iný zážitok, ako naháňať deti počas júnovej soboty, aby sme si stihli pozrieť všetky zvieratká. Permanentku do ZOO odporúčam všetkými desiatimi pre mamy či ockov na rodičovskej dovolenke.

Našim starým rodičom (ktorí už všetko majú a nič nepotrebujú) sme zas zvykli kupovať lístky do divadla. Pri lístkoch či abonentke sa treba zamyslieť nad tým, s kým tam pôjdu – a kúpiť aj lístky pre najlepšiu kamarátku, partnera či vybrať predstavenie, kam pôjdete spoločne.

 

6. Predplatné do požičovne Lega

Ak máš doma deti vo veku 5-13 rokov, ktoré sa radi hrajú s Legom, predplatné do požičovne Lega je zaručený tip. Lego je hračka, ktorá dokáže deti úplne pohltiť. Nielenže ich zabaví, ale rozvíja aj množstvo schopností. Má len 2 chyby:

1. Deti chcú stále nové a nové. Obzvlášť staršie deti baví Lego hlavne stavať, s hotovým modelom sa už príliš nehrajú. Doma sa potom hromadia stavebnice a musíš riešiť, kam ich odložiť.

2. Nie je to práve lacná hračka. Zaplatíš 50€ a za pár hodín je Lego postavené.

Obidva tieto problémy vyrieši požičovňa Lega. Deti sa budú každý mesiac tešiť na nové Lego, doma nebude zaberať miesto a v porovnaní s kúpou Lega je aj finančne oveľa výhodnejšia. Navyše budú mať možnosť zahrať sa aj so stavebnicami, ktoré sa už v obchode kúpiť nedajú, lebo Lego každý polrok vydáva nové stavebnice a tie staršie prestane vyrábať. A to ani nehovorím o tom, že sa Ti za tento darček poďakuje aj naša planéta.

Požičovňa lega

Mimochodom, predplatné Lega nie je len darček pre deti. Lego je skvelý relax aj pre dospelých, ktorí často nevidia hmatateľné výsledky svojej práce. Potvrdzujú to aj štatistiky spoločnosti Lego. Za necelé desaťročie príjmy z predaja Lega pre dospelých vzrástli štvornásobne. Viem o čom hovorím, veď jedného dospelého fanúšika Lega mám doma ;) Takže ak rozmýšľaš nad originálnym darčekom pre dospeláka, ktorý by potreboval po práci zrelaxovať, alebo keď partner spomínal, že sa v detstve rád hral s Legom, predplatné do požičovne Lega ho určite poteší. Mimochodom, aj keď predplatné si oveľa častejšie kupujú (alebo dostávajú od partneriek) muži, mám veľkú radosť z toho, že sa k nim postupne pridávajú aj ženy. 

darček pre muža

 

Zážitkové darčeky

Táto kategória je vhodná skôr pre minimalisticky / zero-waste zmýšľajúce typy ľudí alebo mladšie ročníky. Inšpirácie na darčeky pre babku a dedka tu už asi nenájdeš. Aspoň súdiac podľa mojich rodičov, ktorí každý z takýchto darčekov prijímali s povzdychom. Je síce pravda, že takmer všetky si potom užili a doteraz na ne spomínajú. Ale bolo to už za ich komfortnou zónou a radosť v tvári pod vianočným stromčekom tieto darčeky nevylúdili (na moje veľké sklamanie, keďže som bola presvedčená, aké úžasné darčeky som vymyslela).

 

7. Kurzy

Kurz fotografovania, patchworku či maľovania. Možností je neúrekom. O niečo náročnejšie môže byť v tvojom meste nájsť niekoho, kto poskytuje presne taký kurz, aký si si vysníval(a). Našťastie "doba covidová" nám priniesla aj pozitíva v podobe online kurzov, ktorých ponuka je takmer nekonečná. Takže stačí pohľadať. Ak nie na Slovensku, tak v Čechách vhodný kurz určite nájdeš.

 

8. Zážitky

Let balónom, zoskok padákom, jazda na Tesle alebo birdwatching pre milovníka vtákov či fotografa. Aj v tomto prípade je možností nepočítane. Jedinou nevýhodou týchto darčekov býva vyššia cena.

9 tipov na darčeky bez odpadu

9. Spoločný výlet

Posledným, ale nemenej hodnotným tipom v zozname nezavadzajúcich darčekov je možnosť podarovať spoločný výlet. Pri tomto darčeku sa treba dobre zamyslieť nad miestom, aby z výletu mal rovnakú radosť obdarovaný aj Ty. Takisto je dobré už vopred sa zamyslieť nad logistickými detailami (napr. budeme si vedieť nájsť spoločne čas?), aby dobre mienený darček neskôr nepriniesol obom stranám zbytočné starosti.

 

Ako vidíš, možností je neúrekom. A možno Ti pri čítaní článku napadli aj nejaké ďalšie. Či si vyberieš predplatné do požičovne Lega, audioknihu alebo let balónom, som si istá, že to bude úžasný darček. Nielen preto, že nebude obdarovanému doma zavadzať. Ale aj preto, že keď budeš nad výberom vianočného darčeka takto cielene rozmýšľať, určite vymyslíš lepší darček ako pri náhodnom blúdení obchoďákom či online shopmi. Základom výberu dobrého darčeka je naladiť sa na našich blízkych. 

 

Inšpirovala som Ťa? Ak je v zozname aj darček, ktorý by potešil Teba, nezabudni tento článok preposlať svojim blízkym ;)