Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

8. týždeň - O chorobách

LegorentTento týždeň Prečítaného leta je venovaný chorobám. Choroba nie je nič príjemné a navyše väčšinou znamená, že nemôžeme ísť von a musíme sedieť (ležať) doma. Na druhej strane, aj doma sa dá robiť veľa zaujímavých vecí. Hlavne, keď máte Lego. My sme si na tento týždeň pripravili 3 hry – pre malých, pre veľkých a pre celú rodinu. Všetky sa dajú hrať počas choroby, keď potrebujete deti udržať v posteli (alebo aspoň v pokoji), ale rovnako dobre vás zabavia aj keď chorí nebudete.

Pre malých – párovanie otlačkov

Minulý rok sme za pomoci Lega a plastelíny v týždni o pečení vyrábali keksíky (a potom na Vianoce sme piekli aj ozajstné – aha tuto). Tentokrát budeme potrebovať rovnaké pomôcky (čiže Lego a plastelínu), ale hra bude iná. Postup je nasledovný:

1. Povyberajte z Lega rôzne zaujímavé kocky, z ktorých každá robí iný otlačok.

Legorent

2. Z plastelíny si urobte rovnaký počet pľaciek.

Legorent

3. Do každej pľacky otlačte jednu Lego kocku.

Legorent

4. Kocky zoraďte pred plastelínové otlačky.

Legorent

5. Odneste malkáčovi /malkáčke, nech hľadá, čo kam patrí. 

Legorent

Tip: Otlačky kociek vyzerajú inak, keď kocku otlačíte zhora, zospodu alebo zboku. Pokiaľ máte trošku väčšie deti, neváhajte a urobte im hru komplikovanejšiu tým, že využijete všetky tieto možnosti.

 

Pre veľkých – štvorec

Pri tejto hre sa s prehľadom zabavia –násťroční a veľký úspech mala aj u dospelákov. Pritom je rovnako jednoduchá ako predchádzajúca hra pre drobcov a potrebujete na ňu takisto len zopár kociek.

Legorent Legorent

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Štvorec (my sme zvolili veľkosť 10x10 výstupkov) rozdelíte na ľubovoľný počet častí. Časti sú samozrejme pravouhlé (ako inak, veď je to Lego ;) a majú šírku 2 výstupky. Jednotlivé časti potom postavíte z Lega tak, že ich tvar vyskladáte z jednej vrstvy plochých kociek a jednej vrstvy obyčajných kociek. Jednoduchšie je, keď je vždy celý tvar vyskladaný z jednej farby, ale nie je to podmienka. Časti potom pomiešate a odnesiete veľkáčovi, nech skúma, ako z nich postaviť štvorec.

Legorent Legorent

Na začiatok sa môžete inšpirovať našimi kombináciami (nafotili sme 2 rôzne alternatívy) a potom si môžete vymýšľať vlastné a vzájomne sa “čelendžovať”.

 

Pre všetkých – LEGO Bingo

LegorentPokiaľ máte doma celý lazaret (čo nebýva nič neobvyklé, choroby sa v domácnosti obvykle rady šíria) alebo ak sa chcete príjemne zahrať celá rodina, LEGO Bingo je skvelou voľbou. Bingo je veľmi jednoduché, takže ho pochopia aj malé deti. Zároveň je zábavné, takže ho radi hrajú aj veľkí. A rovnako ako predchádzajúce dve hry, nevyžaduje žiadnu náročnú prípravu.

Ako sa bingo hrá?

Všetci hráči dostanú tikety, na ktorých je 5x5 políčok s číslami. Prostredné políčko býva prázdne a hráč ho automaticky môže zaškrtnúť. Moderátor potom losuje čísla a hráči ich zaškrtávajú na svojich tiketoch. Ten, komu sa podarí vyškrtať 5 políčok v jednom rade alebo v jednom stĺpci alebo na uhlopriečke zakričí BINGO a stáva sa víťazom hry.

 

LEGO Bingo sa hrá rovnako, akurát sú namiesto čísiel na tikete kocky alebo minifigúrky z Lega. Aby ste mohli hru opakovať na tých istých tiketoch, rozdajte hráčom LEGO kocky, ktoré si budú na tiket ukladať namiesto zaškrtávania. Moderátor môže vyvolávať pomocou kartičiek - ak máte na tikete figúrky a nie ste až taký LEGO znalec ako vaše deti, nezabudnite si k nim napísať aj ich mená ;). Alebo môžete zozbierať doma všetky kocky, ktoré sa na tiketoch nachádzajú, dať ich do nádoby a losovať z nich.

Najjednoduchšie je pripraviť si vlastné tikety podľa Lega, ktoré máte doma (pokojne do prípravy zapojte deti, ak sú už väčšie). Ak sa vám do toho nechce, môžete si stiahnuť niektorý z predpripravených tiketov alebo popátrať na internete – dá sa ich nájsť skutočne dosť.

 

Zdroj: http://mamapapabubba.com/2015/05/04/lego-play-dough-imprint-matching-game/