Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

6. týždeň - O pečení

LegorentTak táto téma nás poriadne potrápila. Čo už môže mať pečenie spoločné s Legom? Žeby sme urobili manuál na sporák z Lega? Ale najlepšie nápady prichádzajú, keď to už vyzerá beznádejne. A aj nám sa z čista jasna v hlavách rozsvietilo. Pripravili sme dokonca 2 nápady, každý úplne iný. Lebo LEGO ponúka nekonečné množstvo možností. Už ste celí rozpálení? Tak čítajte ďalej!

Nápad prvý – dávkovač cukríkov

Nie je to síce celkom pečenie, ale s pochutnávaním si a sladkosťami jednoznačne súvisí. Postavte si vlastný dávkovač na cukríky. Ideálna letná aktivita pre všetky vekové kategórie staviteľov. Malí si zgustnú na otváraní, vyberaní a znovu-napĺňaní, veľkí na dizajnovaní a stavaní, a oteckovia na degustovaní a dopĺňaní cukríkov.

 

Navrhnite vlastný dizajn

Pri tejto téme sa skutočne oplatí najprv dumkať a kresliť a až potom stavať.

  • Kde budú cukríky umiestnené?
  • Kam budú padať?
  • Aký mechanizmus ich presunie z jedného miesta na druhé?

 

Pustite sa do stavania

My sme sa rozhodli pre jednoduchý zásuvkový model, ideálny na okrúhle cukríky hroznového cukru (veď predsa "cukor hroznový, energiu obnoví" :)). Zásuvku vysuniete a nájdete v nej cukrík. Keď ju zasuniete opäť na miesto, spadne na ňu ďalší. Takto jednoducho si ho môžete postaviť:

Experimentujte

Dávkovač cukríkov je ideálna pôda na testovanie konštruktérskych zručností. Môžete vyskúšať rôzne druhy cukríkov. Môžete skúsiť rôzne druhy podávania - dávkovač môže cukríky podávať po jednom alebo ich vysypať naraz viac. Môžete svoj dávkovač zabezpečiť proti ostatným pažroškom a urobiť ho na mince. Alebo pridať tajný kód, ktorým otvoríte zásuvku. Možností je neúrekom.

 

Nápad druhý – Lego koláčiky

Vedeli ste, že Lego sa dá využiť aj na iné veci, ako je stavanie? Lego kockami môžete napríklad robiť parádne otlačky. Aj do cesta na keksíky či medovníky. Alebo ak je vonku príliš horúco na pečenie, postačí aj plastelína.  Pozrite, takto:

Legorent  Legorent  Legorent  Legorent

Experimentujte! A rozprávajte sa o všetkom, čo vám práve príde na rozum :)

Vyskúšajte otláčať rôzne kocky. Ak máte doma Duplo, vyskúšajte aj to. Alebo urobte hádaciu súťaž – otlačte, upečte a potom priraďujte kocky k jednotlivým keksíkom (v prípade plastelíny bez pečenia prosím). Experimentovať môžete aj s rôznymi druhmi cesta – v niektorých ostanú otlačky pekne viditeľné, v iných sa pri pečení čiastočne stratia. Ak potrebujete nejaký dobrý recept, tak šup k Lusinde z doposlednejomrvinky.sk