Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

2. týždeň - O čokoláde

V tomto týždni sme s mužom spojili sily. Ja som sa postarala o čokoládu ;) On dostal na starosť stavanie. Keď som videla výsledok, najprv som nechápala.

Témou je čokoláda a on si stavia guličkové bludisko???

Legorent

Ale potom mi ukázal, že je to guličkové bludisko len na prvý pohľad. V skutočnosti to je rafinovaná skrýša na čokoládu!

Keď otvoríte tajnú zásuvku, nájdete v nej magnet. A týmto magnetom zas otvoríte tajný priečinok, v ktorom je tá čokoláda ukrytá. Keď je otvorená zásuvka s magnetom, priečinok s čokoládou sa vysunúť nedá. Všetko do seba zapadá.

 

Na postavenie skrýše na čokoládu (ale aj tajné odkazy) budete potrebovať:

 • 2 ks plochých kociek 16x16 výstupkov (prípadne 1 plochá kocka a 1 podložka)
 • supersilné magnety
 • dostatočné množstvo plochých hladkých kociek, po ktorých sa zásuvky kĺžu
 • klasické LEGO kocky rôznej veľkosti 
 • klasické LEGO ploché kocky
 • guličku s priemerom 14mm  

​Kým sa pustíte do stavania, ešte upozornenie - pestrá zmes kociek použitá v našom bludisku nemá žiaden špeciálny význam. To len môj drahý manžel staval z toho, čo práve našiel. Takže si možno budete musieť dvakrát prečítať návod a pozrieť fotky / video, kým mechanizmus pochopíte. Ale bezpochyby to zvládnete. Ak nie vy, vaši synovia a/alebo muži určite wink

A teraz už postup:

Bludisko musí byť dostatočne vysoké na to, aby sa vám tam mechanizmus vošiel. Naše bludisko má výšku na 2 klasické kocky plus jednu plochú. Na spodku je podložka veľkosti 16x16 výstupkov a hore je zakryté rovnako veľkou plochou kockou. Na vrchnej plochej kocke je zároveň vystavané bludisko pre guličku.

 

 • Najprv si na spodnú podložku postavte obvodové steny. Na dvoch protiľahlých stranách musíte nechať dieru na šírku 2 výstupkov na zásuvku na magnety. Na tretej strane nechajte dieru na šírku 6 výstupkov. Poslednú štvrtú stenu postavte bez dier.
 • Vynechaný kanál pre užšiu zásuvku vyložte po celej dĺžke hladkými kockami. Potom vyložte plochými kockami aj dieru na širšiu zásuvku - od otvoru v stene až po miesto, kde sa križuje s užšou zásuvkou. 

Legorent

 • Pozdĺž "kanálov" pre zásuvky (užšiu aj širšiu) postavte steny. Môžu mať výšku jednej kocky alebo dvoch kociek, na tom príliš nezáleží. Dôležité je, aby tam boli - inak sa vám budú zásuvky pri pohybovaní priečiť.

Legorent

 • Začína ísť do tuhého. Teraz si postavte užšiu zásuvku. Na spodok umiestnite plochú kocku (my sme použili 2x6). Na ňu dajte klasickú kocku 2x2 a plochú kocku 2x2. Vynechajte medzeru 2x2 a opäť umiestnite obyčajnú kocku 2x2 a čo najdlhšiu plochú kocku (my sme použili 2x10). Tak vznikne priehradka na magnet. Navrch prídu hladké kocky, aby sa zásuvka dala vytiahnuť von, ale nebolo ju zboku vidieť. Tie musia byť také dlhé, aby prekryli otvor, v ktorom je skrytý magnet (čiže v našom prípade 2x6). Na koniec plochej kocky dostavajte stenu tak, aby zásuvka mala celkovú dĺžku 16 výstupkov. Na plochej kocke nechajte 6 výstupkov nezastavaných. To je miesto, kde sa budú zásuvky vo vnútri bludiska križovať.

Legorent

 • Blížime sa do finále - postavíme zásuvku na maškrtu. Postup je rovnaký ako pri užšej zásuvke, akurát za prednou stenou musí byť vybudovaná komôrka, do ktorej ukryjete magnety. Veľkosť podľa magnetov, ktoré zoženiete. Tá je tiež prekrytá plochými kockami.

Legorent Legorent

 • Dôležité je, že v mieste, kde sa široká zásuvka stretáva s tou úzkou, je tiež potrebné vybudovať stenu. Tá nesmie byť príliš vysoká - zásuvka by nešla vytiahnuť magnetom - ani príliš nízka - vypadávala by samovoľne. Takže musíte otestovať, koľko hladkých kociek dať navrch, aby to kĺzalo tak akurát. My sme skončili s jednou hladkou okrúhlou jednotkou.

Legorent

 • A mechanizmus bludiska je hotový. Teraz stačí navrch pripevniť plochú kocku, na ňu vystavať bludisko podľa fantázie a máte hotovo. Ak ste sa v tomto popise stratili, tak sa vám vôbec nečudujem a jednoducho si upravte návod po svojom wink

 

DUPLO stavanie

Samozrejme, ani v tomto týždni sme nezabudli na stavanie pre najmenších. Rovnako ako v prvom prípade, možno budete prekvapení. Z Dupla totiž budeme stavať jednorožca. Čo má spoločné jednorožec s čokoládou? To je predsa jasné! Veľké dievčatá túžia po čokoláde, malé po jednorožcoch ;)