Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Priveľa hračiek? Takto ich roztriedite a nájdete im nový domov

Požičovňa legaVedeli ste, že príliš veľa hračiek deťom neprospieva? V tomto článku sa pozrieme na dôvody, prečo sa deti zahrajú lepšie, keď majú hračiek menej. Ale nebudú chýbať ani tipy, ako sa rozhodnúť, čo si doma nechať a čo urobiť s hračkami, ktoré už doma mať nechcete.

Dôvodov, prečo je kontraproduktívne mať veľa hračiek, je niekoľko:

Priveľa hračiek dieťa paralyzuje

Spomeňte si, ako ste sa boli naposledy najesť v reštaurácii. Ak mali jednostranový jedálny lístok, pravdepodobne ste si bez problémov vybrali. Ale ak mal 10 strán, pravdepodobne vám trvalo poriadne dlho rozhodnúť sa, čo si dáte na obed. A možno ste si nakoniec ani nevybrali a išli inam. Hovorí sa tomu „paralýza analýzou“. Keď máme na výber príliš veľa možností, nevieme si z nich vybrať.

Požičovňa lega

Rovnaký problém majú deti v detskej izbe plnej hračiek. Čím menšie dieťa, tým intenzívnejšie vníma všetky veci okolo seba a nie je schopné koncentrovať sa na jednu z nich. Je preň neuveriteľne zložité vybrať si jednu hračku na hranie spomedzi toľkých možností.

Takže ak sa vaše dieťa hrá v izbe plnej hračiek s každou vecou približne 10 sekúnd, porozhadzuje čo sa dá a potom príde za vami do kuchyne, kde sa práve snažíte dovariť obed, riešením nie je kúpiť nové hračky. Práve naopak. Zbavte sa dvoch tretín hračiek a vaše dieťa sa bude hrať dlhšie a sústredenejšie.

 

V preplnenej detskej izbe je ťažké udržať poriadok

Podľa Márie Montessori sú deti od narodenia do veku 5-6 rokov veľmi citlivé na poriadok. Rovnako, ako ich upokojuje poriadok a predvídateľnosť v ich každodennom živote, pozitívne na ne vlýva aj poriadok v prostredí, kde sa nachádzajú. Keď má každá vec svoje miesto, je pre ne ľahšie ju nájsť (a takisto je oveľa ľahšie ju po hraní vrátiť späť).

Požičovňa lega

Navyše, aká je to zábava skladať si skladačku, keď najprv musíte pozhľadúvať všetky jej dieliky. Väčšie deti na to málokedy majú dosť trpezlivosti. A pre menšie deti je takáto úloha úplne nad ich sily, lebo hneď ako pri hľadaní dielika narazia na inú hračku, presunú svoju pozornosť tam. Keď je vyložených len niekoľko hračiek, je oveľa jednoduchšie udržať ich v kompletnom a bezchybnom stave.
 

A je zdrojom stresu ...

... nielen pre dieťa, ktoré sa v nej cíti nesvoje, ale aj pre rodiča. Koľko času ste už zabili tým, že ste sa snažili udržať aký-taký poriadok. Koľko večerov ste strávili tým, že ste po izbe zhľadúvali jednotlivé dieliky puzzle, zbierali plyšákov či triedili Lego kocky? Ak máte väčšie deti, koľko času ste strávili vyjednávaním s nimi, aby si izbu upratali?

Požičovňa lega

Je to veľmi jednoduché – čím menej hračiek deti majú, tým jednoduchšie je v nich udržať poriadok.

 

Ako sa mám rozhodnúť, ktoré hračky nechať?

Neexistuje univerzálny návod na to, koľko hračiek je „priveľa“ prípadne aké hračky nechať a akých sa zbaviť. Pri rozhodovaní vždy zohľadnite preferencie vášho dieťaťa. Pokiaľ už máte deti väčšie, určite ich do procesu triedenia hračiek zapojte.

Veľmi užitočnou pomôckou je rozdeliť si hračky do 3 kategórií:

Požičovňa lega

Hračky z kategórie „neviem sa rozhodnúť“ zbaľte do krabice a odložte niekam mimo detskej izby. Čas ukáže, či bude potrebné niečo z nej vytiahnuť. Je možné, že o pol roka zistíte, že aj hračky z tejto kategórie môžete posunúť niekomu ďalšiemu. V každom prípade vám kategória „neviem sa rozhodnúť“ pomôže roztriediť hračky oveľa rýchlejšie a vyhnete sa už spomínanej paralýze analýzou ;)

 

Tieto určite dajte preč ...

Hračky nezodpovedajúce veku

Ako prvé vytrieďte všetky hračky, z ktorých už vaše deti vyrástli. Bábätkovské hračky v izbe škôlkara zbytočne zaberajú miesto. Rovnako však dajte z izby preč hračky, ktoré sú pre dieťa ešte príliš zložité a nevie sa s nimi samo hrať.

„Dať preč z izby“ neznamená, že sa ich máte hneď zbavovať. Odložte ich do škatule niekde mimo detskej izby a vytiahnite ich v pravý čas – keď sa už dieťa s nimi bude vedieť hrať alebo keď na ne dorastie mladší súrodenec. Príliš zložité hračky takisto môžete vyťahovať vo chvíľach, kedy máte čas zahrať sa spolu s dieťaťom.

 

Duplicitné hračky

Nie je potrebné mať 10 bábik, 15 plyšákov a 20 autíčok rôzneho druhu. Ale pravdepodobne nemusíte mať ani 5 rôznych typov stavebníc. Toto bývajú oveľa ťažšie rozhodnutia, ale tiež je potrebné ich urobiť. Práve v tejto kategórii nájde uplatnenie krabica „neviem sa rozhodnúť“. Nechajte v izbe len 2-3 kusy duplicitných vecí a po mesiaci ich môžete obmeniť. Keď to párkrát zopakujete, pravdepodobne zistíte, ktoré hračky sú najatraktívnejšie a ktoré môžete posunúť niekomu inému.

 

Elektronické hračky

V prípade elektronických hračiek sa preferencie jednotlivých rodín veľmi líšia, ale väčšina odborníkov odporúča čo najmenej „hračiek na baterky“, obzvlášť v prípade detí do 6 rokov. Takéto hračky nepodnecujú fantáziu dieťaťa a negatívne ovplyvňujú schopnosť koncentrovať sa. Elektronické hračky sú takisto najviac náchylné na pokazenie sa – buď preto, že nefungujú baterky, alebo preto, že sa v nich niečo zlomilo, keďže sú najčastejšie plastové.

 

Tieto typy hračiek nechajte:

  • Hračky, s ktorými sa dá hrať viac ako jedným spôsobom
  • Stavebnice a skladačky
  • Kreatívne potreby, hudobné nástroje
  • Knihy a spoločenské hry
  • Obľúbené hračky

 

Kam s hračkami, ktoré ste vytriedili

Teraz prichádza ďalšia ťažká úloha – obzvlášť ak vám záleží na tom, aby hračky neskončili vyhodené v koši. Nájsť nový domov plyšákom a rôznym nie príliš kvalitným plastovým hračkám, je totiž často veľmi náročné. Dobrou správou je, že keď raz absolvujete rozdávanie hračiek, veľmi pravdepodobne si dáte pozor, aby sa už situácia znovu nezopakovala.

Požičovňa lega

  1. Ako prvé asi každému napadnú detské domovy, krízové centrá a charity. Situácia sa môže v rôznych mestách líšiť, ale podľa mojich skúseností práve tieto inštitúcie väčšinou hračky vôbec nepotrebujú a zháňajú skôr iné veci. Takže predtým, ako sa niekam vyberiete s vrecom hračiek, najprv si s nimi overte, či ich vedia využiť.
  2. Ďalšou možnosťou sú materské centrá, škôlky a nemocnice. Takisto je potrebné vopred si s nimi dohodnúť, o čo majú záujem. Napríklad v nemocniciach zvyčajne prijímajú iba ľahko umývateľné a dezinfikovateľné hračky, takže plyšákov asi nebudú chcieť.
  3. Treťou alternatívou sú rôzne online darovacie skupiny, napr. na Facebooku. Skúste hľadať kľúčové slová ako „zóna bez peňazí“, „nevyhadzujte, darujte“ prípadne lokálne mamičkovské skupiny. Nevýhodou tejto alternatívy je, že väčšinou sa vám nepodarí darovať všetky hračky naraz a budete ich rozdávať po pár kúskoch.
  4. Vo väčších mestách sa „Zóny bez peňazí“ robievajú aj naživo – môžete tam priniesť svoje nepotrebné hračky (a samozrejme aj iné veci) a vybrať si veci, ktoré sa vám zídu. Aj niektoré mestské úrady zvyknú robiť zbierky – väčšinou niekoľkokrát ročne, ale takmer vždy pred Mikulášom/Vianocami.

 

Pokiaľ vám aj po týchto 4 krokoch ostávajú hračky, ktoré potrebujú nový domov, je čas zapojiť kreativitu.

  1. Máte nejakú kaviareň / reštauráciu, kam chodievate a ešte nemajú detský kútik (prípadne by sa zišlo ho obnoviť)? Skúste sa s nimi o tom porozprávať a ponúknuť im svoje hračky.
  2. Pokiaľ bývate na sídlisku v paneláku, môžete si vo vchode vytvoriť kútik „Zober si, čo potrebuješ“. Vo veľkých 12-poschodových domoch to máva úspech a veci sa tam celkom rýchlo točia. Samozrejme je dobré dohodnúť si na začiatku jasné pravidlá – napr. že vec tam môže ostať max. 2 týždne a pokiaľ si ju nikto nevezme, musí si ju pôvodný majiteľ zobrať späť.
  3. Ak máte veci vhodné do pieskoviska, môžete ich na nejakom nechať ako „erárne hračky“.

 

Triedenie aj následné rozdávanie hračiek dá zabrať, ale stojí to za to. Vaše deti sa zahrajú lepšie a dlhšie, strávite menej času upratovaním a nevytvoríte odpad, ktorý sa bude rozkladať tisícročia.

A aby ste to už nikdy nemuseli podstúpiť znova (minimálne nie v takomto rozsahu), prečítajte si 8 tipov, ako predísť prílevu hračiek do domácnosti.

 

Poznámka:

U nás doma sme prílevu hračiek našťastie predišli (bodaj by som sa tým mohla pochváliť aj pri iných veciach ;)), takže pri písaní tohto článku mi pomohla Petra Slezáková zo Zero Waste Slovakia, ktorá prispela tipmi, ako nájsť svojim hračkám nový domov miesto toho, aby skončili v smetnom koši. Ďakujem!

Photo credits: Pexels

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Osvedčené tipy, ako upratať a uložiť Lego

Bez odpadu: 16 hračiek pre deti z vecí čo máte doma

Hračky: 8 tipov ako zabrániť ich premnoženiu