Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Hračky: 8 tipov ako zabrániť ich premnoženiu

Bezobalové obchodíky či čapovaná drogéria už nie sú nová téma. Ako mama 2 detí však vidím ešte jednu oblasť, v ktorej vzniká strašne veľa odpadu. Hračky. 

LegorentA nie je to len o tom, že každá hračka je vždy zabalená v obale pomaly rovnako veľkom ako je ona sama. Druhým problémom je, že väčšina domácností má hračiek príliš veľa. Mamy ich pravidelne triedia a riešia, ako sa ich zbaviť. Lebo deti sa s nimi už nehrajú a iba doma zaberajú miesto. Nikde som nenarazila na tipy, ako predchádzať plytvaniu a vznikajúcim odpadom pri hračkách. A tak som sa rozhodla spísať to, čo som sa doteraz naučila na vlastných skúsenostiach (a chybách ;)).

 

Prvým krokom na ceste k “bezodpadovému hraniu” je uvedomiť si, ako sa hračky do domácnosti dostávajú. Kedy a prečo sa rozhodnete kúpiť deťom novú hračku? Pri spytovaní vlastného svedomia som detekovala 3 zdroje prísunu hračiek:

 

Impulzívne / emotívne nákupy

Na návšteve u kamošky sa dcéra celý čas hrala s viacvrstvovým puzzle. Na Facebooku na mňa vyskočil tip na skvelú hru na rozvoj hmatu od mojej obľúbenej blogerky. A hneď mám pocit, že “toto nutne potrebujeme, lebo sa s tým (by) sa tak krásne zahrali”. Poznáte to tiež?

Novú hračku často kupujeme, lebo sme ju niekde videli a máme pocit, že by sa zišla aj nám. Buď preto, že dieťa zaujala a “zamestnala” - a každá mama občas potrebuje 15 min bez vyrušovania, aby dovarila obed. Alebo preto, že máme pocit, že to je presne to pravé orechové, čo naše dieťa potrebuje, aby rozvinulo svoje schopnosti. Lebo každá mama chce dať svojmu dieťaťu ten najlepší základ do života. Čo s tým?

1. Dostať impulzy pod kontrolu

Ak prestanete nakupovať impulzívne, kúpite oveľa menej hračiek. Najlepšie je zaviesť si nejaké pravidlo, ktoré využijete vždy, keď máte pocit, že niečo “nutne potrebujete” (a nemusí to byť len nová hračka). Naše babičky tomu hovorili “vyspať sa na to”, my tomu hovoríme “wish list / zoznam prianí”. Namiesto kúpy si tip na hračku iba zapíšte a určitú dobu počkajte. Je možné, že keď sa na zoznam pozriete o mesiac, mnohé veci už nebudú relevantné.

2. Hračku najprv požičať

Predtým, ako nejakú novú hračku do domácnosti kúpite, skúste si ju najprv požičať. Možno po týždni zistíte, že vôbec nie je taká nevyhnutná, ako ste si mysleli. Požičovní hračiek je síce zatiaľ ako šafranu (ale nájdu sa), ale skúste sa opýtať kamošiek alebo mamičiek vo facebookovej či modrokoníkovej skupine. Je veľmi pravdepodobné, že sa nájde dobrá duša ochotná vám ju na skúšku požičať.

Takisto v niektorých knižniciach požičiavajú aj spoločenské hry. U nás v Litparku majú okrem rôznych parádnych hier aj knihy s hovoriacim perom. Okrem Košíc v čase písania tohto článku hry požičiavali aj v Bratislave, Žiline a Vranove nad Topľou. 

3. Nemusíme mať (doma) všetko

Mne veľmi pomohlo uvedomiť si, že moje dieťa bude stále múdre a šikovné, aj keď nebude mať všetky vymoženosti sveta. Ba niekedy mu tým možno urobím lepšiu službu, ako keď zahltím jeho pozornosť ďalšou možnosťou. Navyše, keď nemáte všetko doma, je to dobrá príležitosť niekam ísť – ku kamarátke či do materského centra, kde danú vec majú.

 

Darčeky k sviatkom / rôznym príležitostiam

Ďalšou príležitosťou, pri ktorej dochádza k prílevu hračiek do domácnosti, sú sviatky. Narodeniny, meniny, Vianoce. Za rok sa toho nazbiera toľko, že to nie je kam dávať a niečo “musí ísť preč”.

Keď začínate rozmýšľať nad darčekom pre svoje ratolesti, skúste si položiť niekoľko otázok:

4. Potešilo by moje dieťa aj niečo iné ako hračka?

Deti nemusia dostávať stále len hračky. Je množstvo “nehmotných darčekov”, ktoré potešia viac a dlhšie. U nás sa osvedčili permanentky do ZOO či botanickej záhrady, jazdenie na koňoch či kolotoči, ale darovať môžete aj rôzne výlety, predplatné alebo audio-rozprávku (úplne top sú u nás rozprávky načítané babkou a dedkom).

5. Musím kupovať novú vec?

Deti rýchlo rastú a mnohé hračky (ale aj športové potreby) majú dlhšiu životnosť ako “jedno dieťa”. Je veľmi ľahko možné, že niekto z vašich kamošiek či rodiny vám môže vytúžené odrážadlo, kočík pre bábiku či kuchynku posunúť. Deti väčšinou vôbec neriešia, že vec nie je nová a zabalená v neporušenom obale. To skôr my dospelí máme pocit, že darček musí byť niečo nové, kúpené v obchode.

Ďalšou možnosťou je pozrieť Modrého koníka alebo iné darovacie a predajné kanály. Ponuka hračiek a iných detských vecí “z druhej ruky” je oveľa väčšia ako v prípade vecí pre dospelákov.

6. Ako dlho sa s tým bude hrať? Má hračka viac ako jedno využitie?

Sú hračky, ktoré bavia pár týždňov a potom už o ne dieťa ani nezakopne. Sú hračky, z ktorých deti vyrastú. A sú aj hračky, ktoré sa dajú využívať dlhodobo a rôznorodo. Niekedy to nie je jednoduché vopred odhadnúť. Ale keď sa nad tým začnete zamýšľať, váš odhad sa bude zlepšovať.

Príkladom dobrej kúpy v našej domácnosti bola táto tabuľka s magnetkami – z jednej strany magnetická, z druhej strany kriedová. Kúpila som ju, keď mala dcéra asi 1,5 roka. Teraz má 4 a tabuľku stále pravidelne vyťahujeme. Najprv som zvieratká dala do vrecúšok so zalaminovanými predlohami a ona ich stavala podľa predloh. Potom už stavala len tak, sama. Potom prišla éra písania a kreslenia kriedou. A najnovšie sme ju namaľovali zvnútra tmavou farbou, nasypali krupicu a dcéra do nej píše prstom (montessori mamy poznajú).

Legorent Legorent Legorent Legorent

7. Bonusový ale veľmi dôležitý tip – zmanažujte ostatných členov rodiny

Toto je častokrát najväčší kameň úrazu. Najviac nevyužívaných hračiek sa k vám dostáva od príbuzenstva? V takom prípade nepomôže nič iné, ako ich nasmerovať. Pokiaľ sa neopýtajú sami, aký darček je vhodný, musíte im to povedať vy. Ja viem, v prípade niektorých príbuzných to nie je jednoduché. Ale verte mi, najťažšie je to prvý raz. Prekonajte svoj ostych a obavy, vysvetlite prečo si zbytočné hračky a darčeky neprajete a poskytnite aj zoznam nápadov, čo by ste ocenili.

 

Chceme rozvíjať nejakú schopnosť dieťaťa

Dieťa prejaví záujem o čísla (zvieratá, dosaďte vlastné) a chcete ho v tom podporiť? Predtým, ako začnete čokoľvek zháňať, položte si otázku:

8. Dokážem využiť niečo, čo už doma máme?

Je veľa “hračiek”, ktoré si dokážete vyrobiť doma sami, z vecí, ktoré máte. Pocvičíte si tým fantáziu a často aj strávite krásne kreatívne chvíle spolu s deťmi. Bližšie sa tejto téme budem venovať v ďalšom článku, teraz len pár príkladov úspešne otestovaných v našej domácnosti:

Pre bábätká – kolotoč nad postieľku z farebných stužiek

Legorent

Pozn. Foto kolotoča som si požičala z mojej obľúbenej montessori stránky The Kavanaugh Report. Svoj som "zrecyklovala" dávno predtým, ako mi napadlo písať tento článok ;)

Pre batoľatá – vhadzovanie vrchnáčikov, gombíkov či prestrkovanie paličiek

Legorent Legorent Legorent

Pre škôlkarov – počítanie

zero waste hracky

 

Ako vidíte, vôbec nemusíte byť mega-šikovná supermatka. Takéto veci dokážete vyrobiť za pár minút aj s oboma rukami ľavými ;) Viac inšpirácií nájdete v tomto článku.

 

A sme na konci prvej časti. Nie je to žiadna jadrová fyzika.  Ale keď sa vždy pred nákupom novej hračky zamyslíte a usmerníte aj svoje príbuzenstvo, po čase zistíte, že zrazu je nepotrebných hračiek u vás doma oveľa menej. A deti sa s nimi pohrajú pravdepodobne dlhšie a lepšie, ako keď ich mali doma dvojnásobok.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

5 rád, ako sa postaviť k technológiám v rukách detí

Lego návody na stiahnutie: Šteniatko