LEGO® zaujímavosti
Kedy prejsť z Dupla na Lego?
“Môj malý si veľa stavia Duplo. Myslíš, že už je čas prejsť na Lego alebo ešte máme ostať pri Duple?” Túto otázku mi nedávno položila kamoška a inšpirovala ma tým k napísaniu článku, ktorý som už dlhšie nosila v hlave.
Spoločnosť Lego odporúča Duplo pre deti od 2 do 5 rokov. Klasické Lego stavebnice sú určené pre deti od 4 až 5 rokov. Toto odporúčanie má svoje opdstatnenie. Na to, aby stavanie Lega deťom išlo, a teda ich aj bavilo, je potrebné, aby už mali rozvinuté viaceré schopnosti:
1. Jemná motorika
Lego kocky sú maličké a pospájať ich dá niekedy zabrať aj dospelákom, ktorých prsty sú oveľa zručnejšie ako malé prstíky škôlkárov.
2. Abstraktné myslenie
To je potrebné pri stavaní podľa návodu. Dieťa musí byť schopné na základe dvojrozmerného obrázku pochopiť, kam má kocku pripevniť na trojrozmernom modele.
3. Trpezlivosť
Dieťa musí byť schopné nasledovať postupnosť krokov od začiatku návodu až po koniec.
Všetky tieto schopnosti sa u detí postupne vyvíjajú a vo veku 4 – 5 rokov sú už dostatočne rozvinuté na to, aby dieťa stavanie zvládlo. Každý rodič však vie, že deti sú rôzne a tak vekové odporúčanie treba brať ozaj len orientačne. Napríklad naša dcéra začala stavať prvé Lego podľa návodu skôr ako mala 3,5 roka a nás samých tým prekvapila. Pritom Duplo ju začalo zaujímať až vo veku takmer 2 rokov.
Ako teda zistiť, či je už dieťa pripravené stavať Lego? Jednoducho to vyskúšajte!
1. Kúpte si domov jeden farebný kreatívny box (Lego číslo 11006 - 11009). Táto ministavebnica stojí cca 5€ a je to ozaj dobrá kúpa. Z každej dokážete postaviť 3 modely, každý tak na 10 – 15 krokov. Navyše neobsahuje úplne najmenšie kocky.
2. Spolu s dieťaťom podľa návodu jednotlivé modely postavte. Dôležité je slovo SPOLU. Pri spoločnom stavaní dieťaťu ukazujete, že je potrebné postupovať podľa jednotlivých krokov. Treba si nájsť tú správnu kocku. Treba sa dobre na obrázku pozrieť, kam tú kocku umiestniť. Môžete mu poradiť, ak sa mu nedarí nejaké kocky spojiť.
3. Potom stavebnicu nechajte na dostupnom mieste spolu s táckou a návodom. A nechajte to na dieťa.
Skúsenosť s našou dcérou nám ukázala, že deti sú častokrát oveľa schopnejšie, ako si o nich myslíme. Kým pri spoločnom stavaní to vôbec nevyzeralo, že by už dokázala stavať sama, keď ostala “bez rodičovského dozoru”, s prehľadom to zvládla.
Čo ďalej?
1. Netreba sa ponáhľať. Poskladané Lego rozoberte a nechajte ho na očiach. Deti zo začiatku radi opakovane stavajú to isté, až kým to nezvládnu dokonale.
2. Duplo nechajte v detskej tiež. Aj keď už dieťa začne stavať "malé Lego" podľa návodu, ešte dlho sa bude vracať aj k Duplu a stavať z neho vlastné kreácie.
3. Ak už dieťa malé modely Lego Classic zvláda, môžete skúsiť niečo náročnejšie. Radi vám poradíme, ktoré stavebnice z nášho katalógu sú vhodné práve pre začínajúcich staviteľov. A takisto sa môžete inšpirovať v ďalšom článku, ako stavať spolu s deťmi. Pretože pri spoločnom stavaní aj menšie deti dokážu postaviť "veľké" stavebnice.