Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

3 jednoduché tipy ako sa s deťmi zahrať s Legom

LegorentV dnešnej dobe elektronických médií je pre deti pozornosť rodiča vzácnou komoditou. Čoraz viac detí sa v prieskumoch sťažuje, že ich rodičia trávia príliš veľa času pozeraním do mobilov a nevenujú im pozornosť, ani keď sú spolu. Aj preto je čas strávený spoločným čítaním taký liečivý. Keď rodič číta, musí sa stopercentne sústrediť na čítaný text. Vďaka tomu sa plne sústredí aj na svoje dieťa a venuje mu celú svoju pozornosť. Avšak aj rodičia, ktorí uznávajú dôležitosť čítania deťom, sú zaskočení, keď príde reč na hru s deťmi ...

Dôvody väčšinou bývajú dva: buď si rodičia neuvedomujú dôležitosť detskej hry, alebo jednoducho nevedia, ako sa s deťmi hrať. Pritom spoločne strávený čas, pozornosť rodiča a voľná neštrukturovaná hra spolu tvoria čarovný nástroj na budovanie vzájomného vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Takáto hra má doslova liečivý účinok a pomáha dieťaťu aj rodičovi vyrovnávať sa s frustráciami každodenného života. Pomáha znížiť aj množstvo súrodeneckých sporov, pretože tie často vznikajú práve z túžby mať rodiča pre seba. Ak vás zaujíma prečo je to tak, prečítajte si o tom viac v našom ďalšom článku.

Pozrime sa teraz bližšie na druhý problém rodičov – ako sa s deťmi hrať. Lego je samo osebe výborná hračka na rozvoj schopností dieťaťa a väčšina detí sa s ním rada hrá. Čo je nemenej dôležité, veľmi radi sa s ním hrajú aj dospelí (najmä oteckovia). Je to teda ideálna hračka na spoločné hranie.

Hra s Legom má 3 možné alternatívy

1. Stavanie podľa návodu

Pokiaľ so spoločným hraním len začínate a máte doma dieťa, ktoré už dokáže stavať podľa návodu (čiže 5-6 ročné dieťa), stavanie podľa návodu je ideálny začiatok. Stavanie podľa návodu dáva rodičovi veľa príležitostí zapojiť sa bez toho, aby preberal vedenie. Pred samotným stavaním môže dieťaťu pomôcť roztriediť kocky podľa farieb. Môže sledovať návod a komentovať, čo dieťa práve stavia. Môže si s dieťaťom rozdeliť roly – rodič môže hľadať kocky, ktoré bude dieťa pri stavaní potrebovať a dieťa z nich môže stavať výsledný model. Keď dieťa stavanie unaví, môžu si roly vymeniť.

Stavanie podľa návodu je pre deti skvelý spôsob, ako rozvíjať svoje konštrukčné schopnosti. Stavaním modelu, ktorý vymyslel niekto iný, sa dieťa učí, ako rôzne môžu byť jednotlivé kocky využité. Učí sa, ako ich skombinovať, aby bol výsledný model dosť pevný. Tieto skúsenosti následne dokáže využiť pri stavaní vlastných modelov. V neposlednom rade stavanie podľa návodu pomáha dieťaťu rozvíjať pozornosť a trpezlivosť – práve preto sa úspešne využíva aj v terapii detí s ADHD.

 

2. Voľné stavanie

Legorent

Ak už máte v spoločnom hraní istú prax, alebo ak máte doma juniora, ktorý ešte podľa návodu stavať nedokáže, môžete sa pustiť do stavania „len tak“. Pri stavaní podľa fantázie je dobré mať na pamäti, že dôležitý je proces a nie výsledok.

Pokiaľ dieťa príde s návrhom, čo ide postaviť, pridajte sa a stavajte tiež na rovnakú tému. Komentujte, čo robíte. Ak nápad neprichádza, vžite sa do roly tichého pozorovateľa. Miesto vypytovania sa, čo si dieťa postaví ho len pozorujte, prípadne niečo začnite stavať sami. Vypnite myseľ a nechajte vaše ruky, aby vás viedli. Začnite spájať kocky a po chvíli sa dielo začne rysovať.

Spoločné tvorenie môže priniesť nezabudnuteľné spoločné chvíle a majstrovské diela, ktoré je dobré si odfotiť. Keď sa na ne pozriete po dlhšej dobe, znovu si spomeniete, ako skvelo vám pri ich stavaní bolo.

 

3. Hra s hotovým modelom a jeho upravovanie podľa fantázie

Lego dizajnéri detailne skúmajú spôsob, ako sa deti hrajú. Na základe týchto pozorovaní potom pripravujú a upravujú svoje modely. To je jeden z dôvodov, prečo je Lego také úspešné. A to je aj dôvod, prečo je Lego skvelé, aj keď už máte model postavený. Spôsob, ako sa do spoločnej hry môžu zapojiť rodičia, veľmi závisí od naturelu rodiča aj dieťaťa. Ak vám nerobí problém preniesť sa do detského sveta a hrať rôzne roly, môžete so synom či dcérou naháňať v policajnom aute zločincov, hasiť požiar či servírovať pizzu. Pokiaľ vám takýto typ hry nevonia, môžete spoločne vymýšľať, ako vylepšiť helikoptéru alebo dostavať k reštaurácii vonkajšie sedenie.

Spoločná hra je rovnako ako spoločné čítanie zázračný elixír, ktorý pomáha deťom aj rodičom vyrovnávať sa s ťažkosťami každodenného života. A čo je najdôležitejšie, tento elixír aj výborne chutí.

Photo credits: Dara Adams, Matej Grajcár