LEGO® zaujímavosti
Aké Lego kúpiť (a nekúpiť)
“My máme doma strašne veľa Lega”, je suverénne najčastejšia hláška, ktorú na našich akciách počúvame. Zaujímavé je, že veľmi často sa dieťa “s množstvom Lega doma”, usadí k tomu nášmu a začne si stavať. A stavia. A stavia. A ani po opakovaných otázkach a výzvach rodičov nechce ísť domov, k svojmu vlastnému Legu. Prečo to tak je? Aké najčastejšie chyby robia rodičia pri nákupe Lega?
Základ domácej zbierky Lega väčšinou vzniká niekedy v škôlkárskom veku, keď malý staviteľ prechádza od Dupla k “malému Legu”, ako deti zvyknú Lego volať. Prechod k “malému Legu” je pre deti zároveň významným míľnikom, ktorý potvrdzuje, že už viac nie sú drobcami. Niekedy rodičia používajú prísľub nákupu Lega ako motiváciu na zvládnutie iných “veľkáčskych aktivít”. Práve nákup Lega “za odmenu” zvádza k prvej chybe, ktorú rodičia zvyknú robiť.
1. Nakupovať veľké sety ako prvé
Dospelácka logika velí – čím viac kociek, tým lepšie. Nech sa s tým pohrá čo najdlhšie. Nech nemusíme hneď kupovať ďalšie. V skutočnosti je opak pravdou. Pokiaľ dieťa s Legom len začína, veľké sety nie sú dobrou voľbou. Malé deti ešte nie sú schopné sústrediť sa tak dlho, aby poskladali model podľa návodu v 90tich krokoch. Nehovoriac o tom, že ich motorické schopnosti ešte zďaleka nie sú plne rozvinuté a stavanie malých Lego kociek je pre ne vyčerpávajúcou prácou. Chcú si trošku stavať a potom sa s výsledným modelom hrať. A tak model dostavia rodič, deti sa trochu pohrajú, nejaký čas ešte zbiera prach a potom je rozobraný. A tu nastáva druhý problém.
2. Skladovanie Lego setov
Každý model pozostáva z veľkého množstva rôznych kociek. Ak sa niektoré stratia, častokrát sa už nedá postaviť. A tak prichádza dilema, ako domáce Lego skladovať. Ak uložíte jednotlivé sety samostatne, síce sa nič nestratí, ale nedá sa z neho postaviť nič iné. Deti zákonite chcú stavať niečo nové. Tak im kúpite nový set. A Lego sa hromadí.
Druhá možnosť je skladovať všetko Lego spolu, v jednom boxe. Lenže to po chvíli tiež prestane fungovať, lebo v takej hŕbe kociek sa nedá nič nájsť. A tak kúpite nový set. Alebo dieťaťu sľúbite, že dostane Lego na najbližší sviatok. A dostávame sa k tretiemu problému.
3. Darčeky od príbuzných
Príbuzní často nakupujú bez reálnej predstavy o schopnostiach dieťaťa. Neraz sme sa stretli s tým, že 3-ročné dieťa dostalo model Lego City určený pre 7-ročných. Alebo dedko kúpil parádny (rozumej obrovský) model auta zo série Lego Technic malému chlapcovi. Alebo naopak babka kupuje stále Lego City, aj keď už vnuk vyrástol a možno by pre neho bol vhodnejší Creator. A tu sa dostávame k problému číslo 4:
4. Vekové hľadisko + “chlapčenské” a “dievčenské” Lego
Záľuba v Legu väčšinou trvá dlhodobo, ale staviteľské výzvy sa menia. Ak dieťa prestane baviť Lego, možno ste len nepostrehli, že už potrebuje niečo iné. City či Friends často časom stratia svoje čaro a staviteľ či staviteľka prejdú na Technic alebo Architecture. Apropo stavitelia a staviteľky – ak máte doma dievča aj chlapca, väčšinou to tiež vedie k množeniu Lega, pretože často chcú stavať úplne iné modely.
Takže ako to robiť, aby si deti užili čaro stavania Lega a zároveň to neviedlo k hŕbe Lega, na ktorú len sadá prach? Toto sú naše tipy:
1. Kupujte Lego Classic
Namiesto konkrétnych Lego setov kúpte deťom boxy Lega Classic. Ku každému z nich je dostatok návodov na jednoduché stavanie – autíčko v 10-tich krokoch alebo domček na 15 krokov je presne to, čo vaši stavitelia na začiatok potrebujú. Pri takomto Legu nebudete mať dilemu, ako ho skladovať a odpadá aj problém s chlapčenským/dievčenským Legom. A samozrejme Lego Classic ponúka dostatok možností pre vlastnú kreativitu teraz aj v budúcnosti.
2. Kupujte stredne veľké sety
Ak chcete svoje Lego doplniť, stredne veľké sety Lego City, Creator prípadne aj Friends v cenovej kategórii okolo 15€ sú na začiatok ideálne. Deti to v stavaní posunie na ďalšiu úroveň a vy nebudete mať potrebu strážiť kocky ako oko v hlave, aby sa nedajbože niečo nestratilo. Na rozdiel od stredne veľkých setov, malé sety (do 10€) majú väčšinou minimálnu staviteľskú hodnotu a pri veľkých setoch hrozia všetky riziká spomínané vyššie.
3. Požičajte miesto kupovania – a kúpte len srdcovky (alebo to, čo v požičovni nemáme ;))
S knihami to tak pravdepodobne robíte už dávno - požičiavate si ich z knižnice a iba tie najlepšie si kupujete aj domov. Tak prečo to tak neurobiť aj pri Legu? Aj ten najúžasnejší set zabaví malého staviteľa či staviteľku maximálne na mesiac. Postaviť, pohrať sa a vymeniť za nové – to platí pri drvivej väčšine detí. Z času na čas sa objaví nejaká srdcovka a tú potom doplníte do domácej zbierky. Ale bude to 10% zo všetkého Lega, ktoré vám vďaka požičiavaniu prejde domácnosťou.
A na záver posledná, ale možno najdôležitejšia rada – hrajte sa s Legom spolu s deťmi. Aspoň občas. Budete prekvapení, aké príjemné to bude. A ak potrebujete inšpiráciu, ako na to, prečítajte si náš ďalší článok.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
9 superschopností, ktoré vaše deti získajú vďaka Legu
Lego pre dievčatá - aké vybrať?