Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

5 hier s Legom, aby ste v zdraví prežili karanténu

Požičovňa legaŠkoly a škôlky sú zavreté a vy rozmýšľate, ako tých vašich nezbedníkov zabaviť? Pripravili sme tipy na 5 jednoduchých hier s Legom - aby ste sa z karantény nezbláznili ani vy, ani vaše deti.

1. Veža so zaviazanými očami

Na túto hru potrebujete iba podložku na stavanie, niekoľko rôznych Lego kociek v nádobe a šatku na zaviazanie očí. Zaviažte dieťaťu oči a nechajte ho postaviť vežu zo všetkých kociek vo vedierku. Nie je to zďaleka také jednoduché, ako sa zdá. Obzvlášť nie pre deti, ktoré majú 8 a menej rokov. Obtiažnosť môžete meniť tým, aké kocky do vedierka vyberiete - polguľové kocky, kruhové kocky alebo obrátené šikmé kocky sú oveľa náročnejšie ako klasické kvádriky. Pri opakovanom skúšaní deti postupne zisťujú, že niektoré kocky je lepšie nechať si na záver a naopak (a učia sa pritom o ťažisku telies, aj keď o tom nevedia).

Lego hry pre deti

Pre starších môžete hru skomplikovať a nechať ich stavať na určitú tému (napr. dom, zviera či robota). Alebo môžete vytvoriť tímy a stavať jednoduché veci podľa návodu - jeden člen tímu má zaviazané oči a stavia, druhý ho podľa návodu naviguje.

 

2. LEGO okuliare

Najjednoduchšie veci sú častokrát najlepšie. Postavte si z Lega rôzne smiešne okuliare a urobte si v nich fotky. Postaviť okuliare nie je vôbec zložité. Navyše možností je nekonečne veľa. My sme vyskúšali použiť okná, oblúky aj LEGO Technic. Skúsenejší stavitelia môžu podumať nad tým, ako urobiť okuliare plne funkčné – dostatočne pevné a so sklápacími rúčkami.

Požičovňa lega

Stavanie LEGO okuliarov sme si prvýkrát vyskúšali pred 2 rokmi počas Prečítaného leta a bola to oveľa väčšia zábava, ako sme si pôvodne mysleli. 

 

3. Súťaž o najvyššiu vežu (alias matematická súťaž)

Ak máte doma prváčika, ktorému je ľúto, že nemôže chodiť do školy, môžete si s ním počas hodiny "matematiky" zahrať súťaž o najvyššiu vežu. Ale je to vďačná hra aj pre škôlkárov a väčších školákov. Budete potrebovať len 3 veci: kocky 2x2 (klasické alebo Duplo), hraciu kocku z hocijakej spoločenskej hry a Lego podložku (ale tá nie je nevyhnutná). 

Pravidlá sú veľmi jednoduché. Každý hráč na kocke hodí číslo a potom postaví na svoju vežu toľko kociek, koľko bodiek padlo na kocke. Vyhráva ten, kto má najvyššiu vežu, keď sa minú všetky kocky.

Požičovňa lega

Pokiaľ máte deti o niečo staršie, môžete skúsiť alternatívu s odčítaním. V takom prípade najprv postavíte vežu (napríklad z desiatich kociek) a až potom hádžete kockou. Tentokrát vyhrá ten, kto bude mať vežu po hode kockou najmenšiu.

 

4. Párovanie odtlačkov

Pokiaľ ste doma zavretí so škôlkarmi (a prípadne ich mladšími súrodencami), táto hra bude to pravé orechové. Nenáročná na prípravu, zabaví dieťa na dosť dlhý čas a neostane po nej neporiadok. Na hru budete potrebovať iba niekoľko rôznych Lego kociek a plastelínu.

Povyberajte z Lega rôzne zaujímavé kocky, z ktorých každá robí iný otlačok. Z plastelíny si urobte rovnaký počet pľaciek. Do každej pľacky otlačte jednu Lego kocku. Kocky zoraďte pod plastelínové otlačky. Zavolajte dieťa, nech hľadá, čo kam patrí.

párovanie otlačkov

Otlačky kociek vyzerajú inak, keď kocku otlačíte zhora, zospodu alebo zboku. Pokiaľ máte trošku väčšie deti, neváhajte a urobte im hru komplikovanejšiu tým, že využijete všetky tieto možnosti.

 

5. Vystreľovač lietadielok

Posledná, piata aktivita je ako stvorená pre oteckov, ktorí zostali s deťmi. Postavte si s deťmi papierové lietadielka a vyrobte k nim z Lega kušu/vystreľovač, ktorý ich vyšle do vzduchu. Ak potrebujete inšpiráciu, ako postaviť z papiera lietadielko, ktoré aj dobre lieta (lebo to zďaleka neplatí o všetkých papierových lietadielkach), odporúčame ako prvý krok tento návod. Potom sa už môžete pustiť do stavania vystreľovača z Lega. Inšpirovať sa môžete našim videonávodom.

 

Ak ste v karanténe, nemôžete ísť otestovať vystreľovanie lietadielok von. Ale to vôbec nevadí, lebo papierové lietadielko nenarobí škodu ani keď ho vypustíte doma. A kým budete môcť ísť testovať von, pozrite sa, ako to lietalo nám:

  Ak by ste potrebovali ďalšie inšpirácie a návody, pozrite si náš YouTube kanál.