Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Triedenie a skladovanie Lega - 1.diel

LegorentUrčite to poznáte. Stačí niekoľko stavebníc Lega, trocha lenivosti a vo vašej detskej izbe to začne vyzerať takto. Z takéhoto domiešaného Lega je takmer nemožné postaviť pôvodné modely. Čo je ešte horšie, je ťažké z neho ťažké postaviť aj čokoľvek iné. Ručne ho roztriediť je misia pre supertrpezlivých a tak tu máme zopár nápadov, ako si prácu urýchliť.

Väčšina “triediacich mechanizmov” funguje na báze niekoľkých sitiek s rôzne veľkými otvormi. Jedno takéto “Lego sitko” vymyslela mamička z Nového Zélandu, ktorú už nebavilo neustále triediť Lego po svojich 4 deťoch. V tomto krátkom videu si môžete pozrieť, ako BOX4BLOCKS funguje.

BOX4BLOCKS si môžete kúpiť na Amazone za 45 dolárov. Podobný produkt navyše v tvare hlavy Lego panáčika Legorentvytvorilo aj Lego. Cena bola podobná, ale bohužiaľ, triediacu Lego hlavu už nezoženiete.

 

 

Dobrá správa je, že takúto “triedičku Lega” si môžete vyrobiť aj doma. My sme si našu vyrobili zo sololitu – ten je dostatočne pevný, ale nepoškodí kocky a nie je zbytočne drahý. Má 2 poschodia – jedno s dierami s rozmerom 30mm, druhé s rozmerom 15mm. Na vrchnom poschodí ostanú kocky  väčšie ako 4x4. Cez druhé sitko neprepadne nič väčšie ako 2x2. Sitká s okrúhlymi dierami majú oproti hranatým tú výhodu, že sa v nich hranaté Lego kocky nezasekávajú.

Veľkosť dier je dobré zvoliť si aj podľa toho, aké typy Lega máte doma. Napr. na Lego Technic by sa hodilo ešte jedno poschodie s menším priemerom dier.

Legorent     Legorent     Legorent

Takýmto spôsobom Lego roztriedite do menších a homogénnejších skupín, v ktorých je oveľa ľahšie sa zorientovať. Pokiaľ sa vám ďalej triediť nechce, môžete začať rovno stavať. Ale ak ste sa rozhodli, že s Legom urobíte poriadok “raz a navždy”, v tomto štádiu sa už musíte pustiť do ručného triedenia. O tom, ako si kocky rozdeliť a uložiť, aby ste túto procedúru už nikdy nemuseli opakovať, si prečítate v ďalšom článku.