Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Spoločné hranie pre pohodu v rodine: 10 tipov ako na to

LegorentSpoločné hranie robí rodiny šťastnejšími, bližšími a menej stresovanými. Ale viac ako tretina rodín priznáva, že majú problém nájsť si na spoločné hranie čas. Môže za to pracovné vyťaženie rodičov aj nabitý program detí. Tieto aj ďalšie zaujímavé zistenia priniesla štúdia spoločnosti Lego.

Spoločnosť Lego je známa tým, že hranie berie vážne. Každoročne investuje nemalé sumy do výskumu toho, ako sa deti hrajú, čo im hranie prináša a ako na nich hra vplýva. Svoje zistenia potom pretaví do stavebníc, ktoré uvádza na trh. Vo svojej štúdii “Play Well” v roku 2018 Lego vyspovedalo takmer 13 000 rodičov a detí z 9 krajín. Tu sú niektoré zistenia:

 

Stále menej času

Jedným z výsledkov štúdie bolo, že čas na hru sa neustále skracuje. Skoro tretina rodín sa s deťmi hrá menej ako 5 hodín týždenne. V 1 z 10 rodín si na spoločné hranie nájdu menej ako 2 hodiny. Pritom 4 z 5 detí si želajú, aby sa s nimi rodičia hrali častejšie. Nie je to však len vyťaženosťou dospelých – každé piate dieťa hovorí, že nemá na hru čas.

Rodinná terapeutka a autorka kníh Jessica Joelle Alexander hovorí: “Spoločné hranie je základný kameň rodiny, tak pre deti ako aj pre rodičov. Ale súčasný rýchly životný štýl a dôraz na formálne vzdelávanie a organizované aktivity pre deti spôsobujú, že je ťažké nájsť si naň čas. Vzhľadom na pozitívne účinky, ktoré má spoločná hra na náš pocit spokojnosti a šťastia, by spoločné hranie malo byť našou najdôležitejšou “domácou úlohou”.

LegorentHraním sa deti učia

Rodičia si uvedomujú, že hra je dôležitá nielen pre psychickú pohodu detí, ale je to aj nástroj na učenie sa nových vecí. V štúdii to potvrdilo až 95% rodičov. Väčšina rodičov je dokonca presvedčená, že hravé učenie je najlepší spôsob vzdelávania (76%). Za ním nasleduje čítanie kníh (67%), učenie sa v škole (65%), interakcia s priateľmi (45%)  a surfovanie na internete(22%). Ešte výraznejšie to vnímajú deti – 4 z 5 detí potvrdili, že sa ľahšie učia, ak je súčasťou učenia hra.


Hranie je synonymom pohody

Deti aj dospelí vnímajú veľmi podobne účinky, ktoré na ne spoločné hranie má. Dospelí vravia, že sa cítia spokojnejší (91%) a šťastnejší (72%). Hranie im pomáha uvoľniť sa (86%) a byť si bližší s deťmi (64%). Prakticky všetky deti povedali, že hranie ich robí šťastnými (93%) a pomáha im zrelaxovať po dlhom dni v škole (87%).


Na základe týchto zistení štúdia navrhuje 10 princípov pre rodičov:

 

1. Zmeňte svoje nastavenie

    Spoločné hranie nie je synonymom lenivosti. Naopak, má významné prínosy pre deti, rodinu aj spoločnosť. Spravte si z neho prioritu.

2. Podporujte voľnú hru

    Čím menej štrukturovaná a riadená je hra, tým viac ju deti oceňujú. Nasmerujte deti ale potom ich nechajte hru viesť.

3. Začnite fyzickou aktivitou

    10 minút aktivity, ktorá rozpumpuje srdce a vyvolá smiech je skvelým začiatkom spoločného hrania.

4. Kľúčová je rôznorodosť

    Je veľa spôsobov, ako sa dá hrať. Rovnováha a pestrosť hier pomáha rozvíjať rôzne schopnosti.

5. Nechajte hru plynúť (Go with the flow)

    “Flow” je psychologický stav, do ktorého sa dostaneme, keď sa nám hranie darí. Je to stav, keď sršíme nápadmi, strácame pojem o čase, hra nás baví a v tomto stave sa aj najrýchlejšie učíme. Všimnite si, aká hra vás do tohto stavu priviedla, aby ste si to vedeli zopakovať.

6. Kreativita je dôležitejšia ako neporiadok

    Tam, kde my vidíme neporiadok, deti vidia prostredie plné nástrojov na hranie. Skúste si pri hraní osvojiť tento pohľad na domácnosť.

7. Oceňujte chyby

    Keď deti urobia pri hraní nejakú chybu, neupozorňujte ich na ňu a nesnažte sa to opraviť za nich. Nechajte ich, aby na to prišli samé a samé to aj vyriešili.

8. Bláznite sa

    Deti milujú, keď sa rodičia s nimi bláznia – k tomu nie je čo dodať ;)

9. Naplánujte si spoločné hranie – a dodržte to!

    Deti majú radi, keď sa môžu na niečo tešiť – aj keď je to len 15 minút spoločného hrania pred večerou. Plánovanie spoločného hrania podporí ich kreativitu a schopnosť rozhodovať sa.

10. Spravte domáce práce zábavnými

    Domácim prácam sa nevyhneme – ani my ani deti. Môžeme si ich však spraviť zábavnými a robiť ich spoločne. Skúste si pustiť hudbu alebo spraviť z upratovania súťaž a môžu sa zmeniť na príjemný, spoločne strávený čas.

 

Máte chuť niečo si s deťmi postaviť? Tak kliknite na naše videonávody na stavanie na YouTube. Od autíčiek, cez zvieratká až po dávkovač cukríkov. To všetko tam nájdete :)

 

Celú štúdiu PlayWell 2018 si môžete prečítať tu