Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Prečo sa dospeláci hrajú s Legom?

LegorentRichard Selby sa v detstve hrával s Legom, podobne ako väčšina detí. Keď sa stal rodičom, hral sa s Legom spolu so svojimi deťmi. Ale čoraz častejšie pokračoval v hraní, aj keď už deti išli spať. “Skúšal som vylepšiť, čo sme postavili spoločne, alebo vymyslieť iný spôsob, ako to postaviť,” spomína. “Potom som šiel na internet a objavil som množstvo Lego kociek rôznych tvarov a farieb, ktoré vôbec neexistovali, keď som bol dieťaťom ja. Začal som ich kupovať a s nadšením ukazovať synovi. A raz prišla chvíľa, keď som si uvedomil, že to robím viac pre seba ako pre neho. Mne to dáva viac ako jemu.”

Vitajte medzi AFOLmi

Richard patrí medzi AFOLov, čiže dospelých fanúšikov Lega (z anglického Adult Fun of Lego). Nikto nevie presne, koľko ľudí patrí do tejto skupiny, ale len londýnsky AFOL klub má v súčasnosti približne 500 členov. 50 – 70 z nich sa stretáva pravidelne každý mesiac. Prinesú si kocky, stavajú, rozprávajú sa. Hrajú sa.

Medzi AFOLov patrí aj David Beckham. Potvrdil to aj minulý rok v šou Tonight s Jimmy Fallonom. Jeho žena Victoria si z neho robí srandu, keď ho nájde o jednej v noci dokončovať niektorú zo stavebníc. Ale David tvrdí, že stavanie Lega ho upokojuje a pravidelne sa na sociálnych sieťach chváli svojimi výtvormi.

 

Prečo dospelákov fascinuje Lego?

Záujem dospelákov o Lego v žiadnom prípade nie je nejaká “posledná móda”. Lego vždy dospelých lákalo. Rozdiel je akurát v tom, že teraz sú ochotní to verejne priznať.

Náš svet sa stále viac digitalizuje, a preto je pre ľudí stále atraktívnejšie stráviť voľný čas s niečím reálnym. Psychoterapeutka Lorna Cordwell je presvedčená, že takáto aktivita je prospešná aj pre naše mentálne zdravie. David Beckham sa vyjadril, že na neho Lego pôsobí upokojujúco a ona s tým plne súhlasí. “Úplne vás to pohltí. S vnukom staviame rôzne nezmysly. A čo na tom? Je to zábava a je to príjemné. Znižuje to stres a úzkosť a stimuluje náš pocit sebaúcty, ” hovorí.

Pre Richarda je Lego takisto niečím hmatateľným vo virtuálnom svete. “Pracujem ako IT konzultant a dni trávim riešením abstraktných konceptov,“ hovorí. A toto platí pre stále väčšiu skupinu ľudí, nielen z oblasti IT. “Hranie sa s Legom je na to ako liek. Je to hmatateľné a úplne iné ako to, čím sa zaoberáte v práci, nech robíte čokoľvek.“

“Transakčná teória v psychológii hovorí o tom, že všetci máme v sebe tri odlišné ego-stavy: rodiča, dospelého a dieťa,” hovorí Lorna. “Dieťa v nás je veľmi dôležité. Väčšinu času drieme, ale z času na čas sa vynorí na povrch a my máme chuť skákať do kaluží a robiť iné nezmysly. Je dôležité ho naplniť. Náš život je plný dospeláckych zodpovedností, stresu a naháňania sa, aby sme stihli urobiť všetko, čo je potrebné. Pritom často zabúdame robiť veci len tak, pre radosť, bez nejakého iného dôvodu.”

Richard s psychologičkou súhlasí. “Je to reálne, farebné, fyzické. Na konci máte nejaký hmatateľný výsledok, aj keď neužitočný. Môžete sa ho dotknúť. Keby ma nechytilo Lego, asi by som štrikoval. Je to rovnaké – na konci máte radosť z hmatateľného výsledku.”

 

Mimochodom, aj v našom katalógu máme stavebnice, ktoré potešia srdce dospeláka. Nájdete ich v Legu Technic a Architecture (ale môžete mrknúť aj na Star Wars ;) ).

 

Spracované podľa https://www.virgin.com/entrepreneur/why-do-adults-play-lego-0