Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

LEGO fotoaparát - 2.časť

LegorentSpomínate si ešte na piaty týždeň Prečítaného leta, keď sme počas témy o tme stavali fotoaparát z Lega? Vzali sme ho vtedy so sebou na dovolenku a sľúbili sme, že vám na jeseň ukážeme, ako to dopadlo. Teraz nastala tá chvíľa...

Náš fotoaparát sme stavali na princípe dierkovej komory (v angličtine “pinhole camera”). Je to teda uzavretá čierna schránka, ktorá má miesto šošovky otvor s priemerom 0,2mm. Cez tento otvor preniká lúč svetla a osvetľuje políčka klasického 35mm kinofilmu. Pokiaľ ste sa k nám pridali až neskôr, celý článok aj s návodom na postavenie nájdete tu.

Fotenie takýmto fotoaparátom sa dramaticky líši od fotenia súčasnými kompaktmi. Veľmi dôležité je správne vypočítať čas, na ktorý je potrebné otvoriť spúšť. Keďže svetlo preniká len cez miniatúrnu dierku bez šošovky, časy sú oveľa dlhšie ako pri klasických fotoaparátoch. Pohybujú sa v sekundách namiesto desatín či stotín sekundy. Preto je pri fotení nevyhnutné použiť statív.

 

Toľko teória. Prejdime teraz k praxi

Prvá komplikácia nastala, keď sme na dovolenke zistili, že návod k nášmu požičanému expozimetru je v ruštine. Ďalším zádrheľom bolo, že po 22 snímkach sa film vo foťáku zasekol a nedal sa posunúť ďalej. Našťastie sa nám ho podarilo previnúť späť do púzdra a odniesť na vyvolanie. No a tretie prekvapenie prišlo, keď sme dostali do rúk vyvolaný film. Fotky totiž vyzerali takto:

Legorent Legorent Legorent Legorent

Pekné sú, o tom potom. Aj za moderné umenie by sa dali prehlásiť. Ale určite by ste neuhádli, čo je na nich odfotené. Konzultovali sme možné príčiny s fotografmi a záver je nasledovný – pohybová neostrosť. Vzhľadom na to, že pri fotení sú používané veľmi dlhé časy, aj najmenší pohyb spôsobí roztrasenie obrazu (rovnako, ako keď fotíte v tme). Možno nebol fotoaparát dostatočne upevnený na statíve. Možno roztrasenie spôsobil pohyb uzávierky pri exponovaní. Každopádne to ešte vyskúšame, lebo fotenie Lego foťákom má svoje čaro. Aj keď nič neodfotíte, môžete si byť istí, že si niekto odfotí vás :)