Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

6. týždeň - O číslach

LegorentLEGO a čísla jednoznačne patria k sebe. Viaceré štúdie potvrdili, že deti hrajúce sa s Legom majú aj lepšie matematické schopnosti. Okrem toho je Lego aj výborný prostriedok na pochopenie rôznych matematických a číselných konceptov. Na tento prázdninový týždeň sme si pre vás pripravili dve hry, ktoré spájajú LEGO a čísla do parádnej zábavy.

Pre najmenších – súťaž o najvyššiu vežu

Budete potrebovať len 2 (alebo 3) veci:

  • LEGO kocky 2x2 (môže byť klasické LEGO alebo LEGO Duplo)
  • hraciu kocku
  • a ak chcete hru zatraktívniť pre najmenších, aj LEGO figúrku pre každého hráča

Pravidlá sú veľmi jednoduché. Každý hráč na kocke hodí číslo a potom postaví na svoju vežu toľko kociek, koľko bodiek padlo na kocke. Vyhráva ten, kto má najvyššiu vežu, keď sa minú všetky kocky. Hru sme vyskúšali s našou 3-ročníčkou a mala úspech.

LegorentLegorent Legorent Legorent Legorent 

Pokiaľ máte deti o niečo staršie, môžete skúsiť alternatívu s odčítaním. V takom prípade najprv postavíte vežu (napríklad z desiatich kociek) a až potom hádžete kockou. Tentokrát vyhrá ten, kto bude mať vežu po hode kockou najmenšiu.

 

Pre väčších – matematické kartičky

LegorentMatematické kartičky sú skvelý spôsob ako pretaviť rôzne matematické koncepty (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie a pod.) do hmatateľnej podoby. Úlohy na našich kartičkách sú vhodné pre približne 6 – 8 ročné deti, ale nič vám nebráni vymyslieť ďalšie podľa schopností vašich detí.

 

Budete potrebovať:

  • vytlačené kartičky - stiahnite si ich tu
  • LEGO kocky 2x2 – 40ks
  • LEGO podložka (stačí malá, napr. 16x16 výstupkov)

 

Ak by ste nemali dosť kociek vo veľkosti 2x2, môžete ich doplniť o kocky 2x4. Najlepšie je mať viacero kociek z rovnakej farby – napríklad po 10 kusov z každej farby. Tak budete môcť pri úlohách používať kocky rovnakých farieb, ako sme to urobili my na niektorých obrázkoch. Hlavne pre menšie deti budú úlohy takto jednoduchšie na pochopenie a zvládnutie.

Postav číslo 36 z desiatiek a jednotiek. Koľko je to desiatok? Koľko je to jednotiek?

Legorent

Postav vežu z 15 kociek tak, aby 1/3 kociek bola červená.

Legorent

Zober si 25 kociek. Postav z nich 4 rovnaké veže. Aká vysoká bude každá veža? Koľko kociek ti zvýši?

Legorent

Postav vežu z 2 kociek. Potom postav dvakrát takú vysokú vežu. Potom opäť dvakrát takú vysokú vežu. Pokračuj, kým sa ti neminú kocky.

Legorent

 

 

Pripravené podľa https://frugalfun4boys.com/2018/03/01/lego-math-printable-challenge-cards/