Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

5.týždeň - O tme

LegorentŠiesty týždeň Prečítaného leta bude iný ako tie ostatné. Keď tento článok čítate, my sme práve na dovolenke. Vo chvíľach pred-dovolenkového nestíhania sme zvažovali, že sem jednoducho napíšeme, že sme na dovolenke, všade sme pred odchodom pozhasínali a v celom LEGOrente (a našej domácnosti) je tma. Hotovo, vybavené. Téma o tme ako vyšitá. Ale nakoniec sme to stihli. A pripravili sme LEGO-fajnotku, ktorá chytí za srdce aj dospelákov.

Camera obscura alebo Ako z Lega vyrobiť fotoaparát

Zobrazovací systém nazývaný “camera obscura” (alebo tiež “dierková komora”) objavili už islamskí učenci. Tým prispeli k vývoju optického princípu dodnes používaného vo fotografii. Camera obscura je vlastne uzavretá čierna schránka s malým otvorom. Tým prechádza svetelný lúč, ktorý sa na zadnej strane schránky (takzvanej matnici) vytvára zmenšený a prevrátený obraz pozorovaného predmetu. V roku 1540 vylepšil učenec Erasmus Reinhold tento vynález tým, že do vstupného otvoru začal dávať šošovku. Tým sa stal obraz na matici ostrejší a jasnejší. V roku 1816 nahradil Francúz Joseph Nicéphore Niepce sklenenú dosku papierom potiahnutým vrstvou chloridu strieborného – chemickou zlúčeninou, ktorá pri kontakte s UV lúčmi sčernie. A v roku 1835 urobil anglický bádateľ W.H. Fox svoju prvú fotografiu.

My sme sa rozhodli postaviť si fotoaparát na tomto princípe (v angličtine “pinhole camera”) z Lega. Predstavte si, dá sa to. A dokonca sme museli použiť iba štyri ne-LEGO súčiastky – čierny pliešok, do ktorého sme urobili dierku s priemerom 0,2 mm, gumičku, čiernu pásku a film, na ktorý budeme fotky zaznamenávať. Najprv sme mali obavy, či v čase digitálnej fotografie ešte niekde klasický 35 milimetrový film zoženieme, ale ukázalo sa, že stačí zájsť do obyčajného Tesca ;)

 

Pustite sa do stavania!

Pred samotným stavaním je potrebné premyslieť si rozmery vnútra fotoaparátu. Stredová komora, kde bude dochádzať k exponovaniu svetla na film, musí byť približne vo veľkosti filmu, ktorý sa rozhodnete použiť. V našom prípade šlo o už spomínaný 35 mm film. Taktiež treba myslieť na to, kam sa bude film vkladať a kam navíjať. Najlepšie je najprv si to celé nakresliť na papier. Potom sa už môžete pustiť do stavania tela fotoaparátu.

LegorentNa stavanie nebudete potrebovať žiadne špeciálne kocky. Na prednú a zadnú stranu sme použili ploché veľké kocky a na bočné steny základné kocky. Na strane, kde bude otvor pre snímanie, sme vymysleli jednoduchý mechanizmus zatvárania a otvárania, ktorý funguje ako spúšť na dnešných fotoaprátoch. Akurát pri pinhole kamere sa pri snímaní používajú časy v sekundách. Asi najťažšie bolo vymyslieť pretáčanie medzi jednotlivými fotkami. To sme nakoniec vyriešili ozubeným kolesom s brzdou, ktorá je fixovaná gumičkou. 

 

Po postavení je potrebné zvnútra oblepiť priestor, kde sa bude nachádzať film, aby svetlo prechádzalo len cez "objektív". Použili sme elektrikársku izolačnú pásku. Zadná strana fotoaparátu slúži ako otvor na vkladanie a vyberanie filmu.  

Legorent  Legorent  Legorent Legorent

Náš fotoaprát je postavený tak, aby sa film dal previť späť do púzdra. Takže budeme musieť rátať každú snímku a nechať si rezervu, aby sa nám ho podarilo naviť späť. Samotné fotenie je tiež malá veda. Je totiž potrebné vypočítať správny čas, na ktorý je potrebné otvoriť spúšť. Pomôžu vám s tým aplikácie do smartfónov. No a samozrejme pri fotení nesmieme zabudnúť na statív, pretože časy sú vždy v sekundách.

Legorent                                       

Hotovo! Fotoaparát je pripravený vyraziť s nami na dovolenku. A nebude to len-tak hocijaká dovolenka. Zoberieme ho aj za príbuznými do Legolandu :) Po skončení Prečítaného leta sa dozviete, ako to dopadlo!

 

P.S.

Stavanie LEGO foťáku je zábavka vhodná skôr pre dospelých a takmer-dospelých fanúšikov Lega. Mimochodom, vedeli ste, že majú aj svoje označenie? Hovorí sa im AFOLs (z anglického Adult Fan of LEGO) a medzi AFOLs patria aj Brad Pitt a David Beckham – takže, nie, nie ste čudák, ste členom prestížnej spoločnosti ;) Aby ani deti neobišli tento týždeň skrátka, pripravili sme k téme O tme niečo aj pre ne:

 

LEGO veža so zaviazanými očami

LegorentZhromaždite 2 alebo viac detí. Každému pripravte za vedierko Lego kociek, podložku na stavanie a zaviažte im oči. A môžu sa pustiť do stavania veže. Nie je to zďaleka také jednoduché, ako sa zdá. Obzvlášť nie pre deti, ktoré majú 8 a menej rokov. Pre starších môžete hru skomplikovať a nechať ich stavať na určitú tému (napr. dom, zviera či robota). 

 

 

 

 

Zdroje:

Bdinková, Věra: Camera obscura a hračky s barvami (http://www.fyzikahrou.cz/fyzika/hracky-amodely/camera-obscura-a-hracky-s-barvami)

http://www.foundphotography.com/2006/07/updated-35mm-lego-camera-design/

http://frugalfun4boys.com