Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

5 návodov na veľkonočné vajíčka z Lega

Veľkonočné vajíčka z LegaMáte doma Lego maniaka a chcete ho cez veľkonočné prázdniny zabaviť? Alebo si chcete urobiť veľkonočnú výzdobu, ale tradičné maľovanie kraslíc vás príliš neláka? Pripravili sme pre vás 5 nápadov, ako si môžete vyrobiť veľkonočné vajíčka z Lega.

Pripravte si ruky, kocky, deti a môžeme ísť na to. Nápady sú ako obvykle zoradené od najjednoduchších po najzložitejšie.

1. Veľkonočné vajíčka z Dupla

Stavanie môžete zahájiť veľkonočnými vajíčkami, ktoré zvládnu aj tí úplne najmenší. Nájdite im oblúkovú vrchnú a spodnú kocku, ukážte im jedno ako inšpiráciu a nechajte zvyšok na ich tvorivosti. Možností je neúrekom a pokiaľ máte doma dobre zvolený mix DUPLO kociek, postavíte si plný košík vajíčok.

vajíčka z Dupla

2. Veľkonočné vajíčka zo základných Lego kociek

Len o málo náročnejšie je postaviť dvojrozmerné vajíčka zo základných kociek. Začnete jednou 4kou (lepšia je hrubšia 2x4) a každý ďalší riadok rozšírite o 2 výstupky na každej strane. Takto postavíte 5 radov nad sebou a dostanete sa na šírku 20 výstupkov. Potom postavíte ďalšie 2 poschodia so šírkou 20 výstupkov a od 8. riadku začnete vajíčka zužovať. Aby ste dosiahli pekný vajcovitý tvar, je potrebné najprv uberať len v každom druhom riadku a až v posledných 2 riadkoch (12tom a 13tom) opäť v každom riadku. Skončíte kockou so 4 výstupkami, tak ako ste začali. 

Znie to z popisu komplikovane? Ukážte deťom obrázok a zvládnu to aj bez vysvetľovania ;)

veľkonočné vajíčka z Lega

3. Zaoblené veľkonočné vajíčka

Skúsenejší stavitelia môžu skúšať stavať okrúhle dvojrozmerné vajíčka. Pomôžu im zošikmené kocky prípadne oblúkové kocky.

veľkonočné vajíčka z Lega

4. Mozaikové vajíčko

Vajíčko nemusíte stavať len do výšky, ale môžete si ho vyskladať aj ako mozaiku na podložku veľkosti 16x16. Pri stavaní mozaiok si deti precvičia 

  • pozornosť (inak sa im nepodarí dodržať vzor)
  • trpezlivosť (postaviť mozaiku chvíľu trvá)
  • počítanie a priestorové myslenie (najmä ak začnú dochádzať kocky určitej farby a deti musia vymyslieť, ako ich vykombinovať, aby dokázali postaviť vzor)

Predlohu na vajičko ale aj iné veľkonočné motívy si môžete stiahnuť tu.

 

5. Trojrozmerné otvárateľné vajíčko

Ak máte doma pokročilých staviteľov, tak trojrozmerné otvárateľné vajíčko bude pre nich tá pravá výzva. Potrebujete naň len základné kocky tu je podrobný návod, ako na to:

 

Prajeme vám nádherne vyskladanú Veľkú noc!

Zdroj obrázkov: Legorent, Frugal fun for Boys, Little Bins for Little Hands