Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

4.týždeň - O rukách

LegorentĽudská ruka má 27 kostí, 29 kĺbov a najmenej 123 pomenovaných väzov. Napriek tomu, že v prstoch nemáme žiadne svaly – ovládajú ich svaly predlaktia – dokážeme nimi úžasné veci. A keď sme nervózni alebo sa nudíme, naše ruky nás hneď prezradia – začnú klopkať po stole, kresliť obrázky alebo roztáčať fidget spinner. Apropo, fidget spinner – čo tak si postaviť jeden z Lega?

FIDGET SPINNER

Trojcípa krútiaca sa vec  (lebo Fidget Spinner je ozaj ťažké preložiť do slovenčiny) sa stala medzi školákmi skutočným hitom. Pritom pôvodne Fidget Spinner vznikol ako zdravotná pomôcka pre deti s ADHD (poruchou pozornosti a hyperaktivitou ), autizmom alebo trpiacimi úzkosťami. Anglické slovo “fidget” znamená práve vrtenie, nepokoj či nervozitu. Fidget spinner im pomáhal upokojiť sa a lepšie sa sústrediť vďaka tomu, že zamestnal ich mozog.

 

Pustite sa do stavania!

Zamestnajte teraz svoj mozog aj ruky a skúste si postaviť vlastný Fidget Spinner z Lega. Možností je neúrekom. Môžete sa inšpirovať našim dizajnom a potom experimentovať a vylepšovať.

3-ramenný fidget spinner z klasického Lega

Tip: pokiaľ doma nemáte vhodné kocky (napríklad okrúhle), doplňte vašu zbierku o miniset 70373 Lego Nexo Knights – nájdete tam ideálnu kocku na výrobu Lego Fidget Spinnerov (kúpite napr. v Dráčiku za necelé 4€).

 

2-ramenný fidget spinner z Lega Technic

 

Experimentujte! A rozprávajte sa o tom, ako to funguje

LegorentTak ako, točí sa? Ako by ste ho mohli prerobiť, aby sa točil ešte dlhšie? Ani sme si nevšimli a opäť tu máme fyziku v praxi. Ako by ste mohli svoj fidget spinner upraviť tak, aby sa zmenšilo trenie medzi jednotlivými časťami? Lebo práve trenie spôsobí, že sa váš vrtiaci zázrak netočí donekonečna. Alebo môžete skúsiť upraviť točiace sa časti – budú sa točiť dlhšie, keď budú ťažšie? Budú lepšie 2, 3 alebo 4 ramená?

Chcete preskúmať podrobnejšie, ako to celé funguje? Stiahnite si náš fyzikálny ťahák!

 

HLAVOLAM

Druhá výzva pre ruky aj hlavu. Postavte si hlavolam z 3 častí a potom ho skúste zložiť.

Legorent

Budete potrebovať:

Tento hlavolam sa dá postaviť z rôznych kociek, ktoré máte vo svojej domácej Lego zbierke. Dôležité je vedieť, že každá časť pozostáva z 3 vrstiev – jednu vrstvu tvoria ploché kocky, druhú štandardné základné kocky a tretiu hladké kocky. Je potrebné ich skombinovať tak, aby sa kocky naprieč úrovňami križovali a vďaka tomu držali pevne pokope.

 

Takto sme stavali my. Pre jednoduchšiu orientáciu sú jednotlivé vrstvy jednofarebné, ale čím farebnejší hlavolam postavíte, tým bude krajší ;)

Keď máte hotovo, môžete ho skúsiť poskladať. Nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Ak by sa vám to nedarilo, pozrite si naše video.

 

KÚZELNÁ KOCKA

A na záver niečo pre nepokojné ruky. Kocka, ktorú môžete dookola skladať a rozkladať zo všetkých strán. Takto:

Budete potrebovať:

  • 16ks krížových osiek so zárezom (32062)
  • 8ks čiernych pinov (2780)
  • 16ks krížových vidličiek (41678)
  • 8ks Technic kociek 1x2 (43857) (použité 2 modré, 2 žlté a 4 červené)

Legorent   Legorent   Legorent   Legorent

Zdroj: instructables.com, rebrickable.com