Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

4. týždeň - O listoch

LegorentTémou štvrtého týždňa Prečítaného leta sú listy. My sme sa rozhodli zamerať sa na listy poštové a posvietili sme si najmä na ich prepravu. Konkrétne tú najrýchlejšiu - leteckú. Ak totiž list namiesto vkladania do obálky poskladáte na lietadielko a potom ho vystrelíte, máte hneď vlastnú leteckú poštu.smiley Tak sme začali stavať a testovať, prestavovať a testovať a toto je výsledok nášho snaženia.

Prv ako sa pustíte do stavania vystrelovačov, je dobré naučiť sa stavať poriadne papierové lietadielko. My sme s prekvapením zistili, že z detstva si toho o stavaní lietadielok veľa nepamätáme, a tak naše prvé lietadielka viac padali ako lietali. Tak sme si urobili prieskum a našli veľmi jednoduché ale zároveň veľmi dobré lietadielko. Návod nájdete tu.

LegorentPrvé pokusy sme urobili s naťahovacími motorčekmi z Lega Technic. Bohužiaľ,  lietadielka skôr padali ako lietali sad. Hlavným problémom bola počiatočná sila motorčeka, ktorá nebola dosť silná na vystrelenie. Výsledok sa zlepšil, keď sme lietadielko dali do vystrelovača po rozbehnutí motorčeka. Ale stále to nebolo ono ...

 

Uvedomili sme si, že potrebujeme väčšiu počiatočnú silu. Niečo na spôsob praku, katapultu alebo kuše.laugh

 

 

LegorentA tak vznikol druhý model – kuša na papierové lietadielka. Použili sme výhradne kocky z Lega Technic. Gumičky na kuši dajú do pohybu vozík, v ktorom je umiestnené lietadlo. Samotný vozík je umiestnený v koľajničke, aby nám neodletel tiež.

 

 

 

 

 

LegorentGumičkový vystreľovač sa ukázal ako správna cesta. Tak sme sa zamysleli, ako ho zjednodušiť a použiť len klasické Lego kocky. 

 

 

 

 

 

 

A tak vznikla mini-kuša na mini-lietadielka, na ktorú sme pripravili aj video návod. 

 

LegorentNo a na záver sme pripravili aj niečo pre skúsených staviteľov. Posledný model vystreľovača sme postavili opäť z Lega Technic, ale tentokrát s pohonom na Lego motorčeky. Použili sme motorčeky s najväčším krútiacim momentom a ešte sme ich sprevodovali v pomere 1:5 aby sme dosiahli maximálnu silu vystrelenia. Vystreľuje pekne, ale nepochybujeme, že ho dokážete ešte doladiť a vylepšiť.

 

 

 

 

 

Keďže doma bol priestor na testovanie obmedzený, cez víkend sme sa vybrali testovať von do parku. ​Naše pokusy si môžete pozrieť aj nasledujúcom videu.