Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

1. týždeň - O ďalekej krajine

LegorentHurá! Konečne sú tu prázdniny a s nimi aj Prečítané leto. Prvý týždeň prázdnin je vždy výnimočný. A taká bude aj naša tohtotýždňová téma – hľadanie skrytého pokladu. Misia je jasná – napíšte si zoznam vecí, ktoré by ste chceli toto leto robiť, vidieť či zažiť a uložte ho do vodotesnej nádoby ako poklad. Poklad dobre schovajte. A vymyslite si šifrovaný jazyk, ktorým napíšete inštrukcie, ako sa k pokladu dostať (aby ste na skrýšu náhodou do konca leta náhodou nezabudli ;)). A tu sa do hry dostáva Lego. Lego je totiž na vytváranie tajného jazyka ako stvorené!

Budete potrebovať:

  • LEGO podložky (jednu väčšiu na zostavenie abecedy, ďalšie menšie na písanie správ)
  • ľubovoľné LEGO kocky
  • papier a pero/ceruzku na dekódovanie správ

Legorent

Na zostavenie tajnej abecedy môžete použiť ľubovoľné LEGO kocky, ktoré máte doma. Vyberte menšie kocky, ktoré nebudú na podložke zaberať veľa miesta. Takisto je dôležité, aby ste vybrali také kocky, z ktorých nájdete aspoň 5 kusov.

 

Slovenčina je navyše špecifická tým, že používame diakritiku – čiže mäkčene a dĺžne. Existuje viacero možností, ako si s tým pri tvorbe tajného písma poradiť. My sme na samohlásky použili rôznofarebné kocky 1x1 a na dlhé samohlásky kocky rovnakej farby, ale veľkosti 1x2. V prípade spoluhlások sme sa rozhodli použiť samostatnú kocku pre mäkčeň .

 

Keď začnete používať vlastnú abecedu, určite prídete na to, že niektoré písmená sa v slovách vyskytujú častejšie, ako iné. Možno budete musieť vymeniť kocky, aby ste mali dostatok tých, ktoré sa v slovách objavujú často.

 

 

A teraz Hor sa do stavania a ukrývania pokladu!

 

Zdroje:

frugalfun4boys.com